| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > Jak rozliczyć zmianę w trakcie roku wysokości udziałów w spółce cywilnej

Jak rozliczyć zmianę w trakcie roku wysokości udziałów w spółce cywilnej

Spółka cywilna prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Wspólnicy podjęli uchwałę o zmianie procentowym udziałów wspólników. Do tej pory udziały w spółce wynosiły 34,5%, 34,5%, 31%. Po zmianie każdy z trzech wspólników będzie miał 33,33% udziałów (z powodu równego wkładu pracy wspólników). Zmiana nastąpiła w trakcie roku podatkowego, na dzień 31 września. W jaki sposób prawidłowo rozliczyć podatek? Jak będzie wyglądało rozliczenie roczne poszczególnych wspólników? Jakie dokumenty należy złożyć w związku z zaistniałą sytuacją do urzędu skarbowego?


RADA

W związku ze zmianą proporcji udziałów należy sporządzić spis z natury na dzień zmiany proporcji udziałów, w tym wypadku 31 września br. Do 31 września br. przychody i koszty przepadające na wspólników powinny były być ustalane według udziałów w wysokości 34,5%, 34,5% i 31%, a od 1 października br. według udziałów w wysokości 33,33% przypadających na każdego wspólnika.

29,90 złSamochód w firmie – zmiany od 1 kwietnia 2014 r.

UZASADNIENIE

Na podstawie § 27 ust. 1 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, m.in. na dzień zmiany proporcji udziałów wspólników.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Na dzień zmiany proporcji udziałów wspólników podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi przychodów i rozchodów spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów.

O zamiarze sporządzenia spisu z natury należy zawiadomić w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie co najmniej siedmiu dni przed datą sporządzenia tego spisu (§ 28 ust. 4 ww. rozporządzenia).

Materiały i towary handlowe objęte spisem z natury należy wycenić według cen zakupu lub nabycia albo według cen rynkowych z dnia sporządzenia spisu, jeżeli są one niższe od cen zakupu lub nabycia. Spis z natury półwyrobów (półfabrykatów), wyrobów gotowych i braków własnej produkcji wycenia się według kosztów wytworzenia, a odpadów użytkowych, które w toku działalności utraciły swoją pierwotną wartość użytkową, wycenia się według wartości wynikającej z oszacowania uwzględniającego ich przydatność do dalszego użytkowania. Spis z natury musi być wpisany do księgi według poszczególnych rodzajów jego składników lub w jednej pozycji (sumie), jeżeli na podstawie spisu zostało sporządzone odrębne, szczegółowe zestawienie poszczególnych jego składników. Zestawienie przechowuje się łącznie z księgą (§ 29 ust. 1 i 5 ww. rozporządzenia).

Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. Zasada ta ma również zastosowanie m.in. do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 1 i ust. 2 updof). Do 31 września br. przychody i koszty przypadające na wspólników powinny były zatem być ustalane według udziałów w wysokości 34,5%, 34,5% i 31%. Od 1 października br. powinno to następować według udziałów w wysokości 33,33% przypadających na każdego wspólnika. W konsekwencji do 31 września br. dochód wspólnika za rok podatkowy będzie ustalany według jego udziału w spółce w okresie styczeń - wrzesień. W okresie od października do grudnia według jego zmienionego udziału w spółce.

Autor:

Zdjęcia


Monitor Księgowego225,00 zł
avatar

2010-01-20 15:11 Zgłoś

W powyższym przypadku dwóch wspólników zmniejszyło swe udziały (zbyło) na rzecz trzeciego wspólnika, który uzyskał korzyść. Jak powinno być to opodatkowane? Czy może być to nabycie rozliczone w formie darowizny, jeżeli wspólnicy są rodziną? Kiedy powinien on rozliczyć się w takim przypadku - na koniec roku tak jak przy każdej darowiźnie? czy na koniec miesiąca?

avatar

2009-12-10 13:47 Zgłoś

Od kiedy to wrzesień ma 31 dni???

avatar

2009-02-21 20:06 Zgłoś

To nic nie wyjaśnia. Miałem 50% udziału w spółce cywilnej. Od lipca 2008 doszedł trzeci wspólnik, na rzecz którego zbyłem 43% udziałów. Jak mam się rozliczyć w deklaracji rocznej, jak wypełnić PIT B- jeden do czerwca i jeden od lipca czy inaczej

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP29
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

Marta Celej

Ekspert Equity Investments S.A., kontroler finansowy

Zostań ekspertem Infor.pl »