REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ustalić, który sąd będzie właściwy do rozpoznania mojej sprawy?

Kredyt Inkaso S.A.
Nowoczesna windykacja
właściwość sądu, windykacja należności
właściwość sądu, windykacja należności
PAP

REKLAMA

REKLAMA

Złożenie pozwu do niewłaściwego sądu nie spowoduje jego odrzucenia, bo sąd przekaże taki pozew sądowi właściwemu. Ale błędne określenie właściwości sądu wpłynie na wydłużenie postępowania. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób ustalić właściwość sądu.

Właściwość sądu

Przez właściwość sądu określa się zdolność konkretnego sądu do rozstrzygnięcia danej sprawy. Zatem, każdy, kto wnosi sprawę do sądu musi w pierwszej kolejności ustalić, jaki sąd w danej sprawie będzie sądem właściwym, aby dobrze skierować pozew lub wniosek.

Autopromocja

Zasadą jest wnoszenie pozwu do sądu, w okręgu którego mieszka pozwany. Jeśli pozwanym jest osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, właściwy jest sąd miejsca jej siedziby.

Przykład: Pozywasz o zapłatę osobę zamieszkałą w Rybniku, pozew złóż do Sądu Rejonowego w Rybniku.

Przykład: Pozywasz o zapłatę spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Makowie Podhalańskim, pozew złóż do Sądu Rejonowego w Wadowicach.

Czy mogę sam wybrać sąd, do którego złożę pozew?

W niektórych przypadkach sam możesz zdecydować, do którego sądu złożysz pozew. Który sąd będzie dla ciebie lepszy z punktu widzenia, np. możliwości bezpośredniego dojazdu. Jest to tzw. właściwość sądu przemienna. I tak:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pozew o ustalenie istnienia umowy, o jej wykonanie, rozwiązanie lub unieważnienie oraz odszkodowanie z powodu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy możesz wnieść do sądu właściwego dla miejsca wykonania umowy.

Przykład: Minął termin, do którego twój kontrahent miał zakończyć prace remontowe w lokalu przeznaczonym przez ciebie na wynajem. Wskutek czego straciłeś czynsz najmu za dwa miesiące. Wykonawca ma siedzibę w Bełchatowie. Lokal jest położony w Łodzi. Pozew o zapłatę odszkodowania możesz złożyć do Sądu Rejonowego w Łodzi.

Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Jeżeli sprawa dotyczy roszczenia z najmu lub dzierżawy, to możesz wybrać sąd, w którego okręgu położona jest wynajmowana lub dzierżawiona nieruchomość.

Przykład: Wynajmowałeś w Lublinie mieszkanie studentowi. Lokator nie zapłacił czynszu i wyprowadził się do Krakowa. Pozew o zapłatę zaległego czynszu możesz złożyć do Sądu Rejonowego w Lublinie.

Pozew o zapłatę z weksla lub czeku możesz złożyć do sądu właściwego dla miejsca płatności.

Przykład: Zobowiązany do zapłaty z weksla ma miejsce zamieszkania w Zamościu, poręczyciel wekslowy mieszka w Kraśniku, a weksel jest płatny w Tarnobrzegu, pozew o zapłatę możesz złożyć do Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu.

Jak uzyskać korzystny wyrok lub nakaz zapłaty. Trzy tryby postępowania sądowego

W pewnych sytuacjach, wybór sądu mamy jednak ograniczony

Jeżeli bowiem sprawa dotyczy własności nieruchomości lub praw rzeczowych na nieruchomości, to wyłącznie właściwy jest sąd, w którego okręgu jest położona nieruchomość. Właściwość wyłączna oznacza, że żaden inny sąd nie może zajmować się tego typu sprawą.

Przykład: Zabezpieczeniem umowy jaką zawarłeś ze swoim kontrahentem, jest hipoteka na nieruchomości stanowiącej własność teściów twojego dłużnika. Nieruchomość znajduje się w Rzeszowie. Pozew o zapłatę kwoty, na jaką ustanowiona jest hipoteka, powinieneś złożyć do Sądu w Rzeszowie.

Jeśli zawarłeś umowę, z której twój kontrahent się nie wywiązuje, sprawdź, czy w umowie ustaliliście, jaki sąd będzie właściwy do rozstrzygania sporów wynikłych z tej umowy.

Z punktu widzenia praktyki gospodarczej istotne znaczenie może mieć, tzw. właściwość umowna. Jest to właściwość sądu, na którą sam wyraziłeś zgodę przy podpisywaniu umowy. Pamiętaj jednak, że poprzez zapis w umowie, nie mogłeś zmienić właściwości wyłącznej oraz właściwości rzeczowej.

Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Komplet Podatki 2015

Właściwość rzeczowa, czyli czy sąd rejonowy jest właściwy do rozpoznania mojej sprawy?

Właściwość rzeczowa sądu określa jakie kategorie spraw są rozstrzygane przez sąd w danej instancji. Zgodnie z zasadą przewidzianą w Kodeksie Postępowania Cywilnego większość spraw rozstrzyga sąd rejonowy, jako sąd pierwszej instancji. Tylko nieliczne sprawy podlegają rozpoznaniu przez sąd okręgowy.

Istotą właściwości rzeczowej jest jej niezmienność w drodze umowy stron. Jeśli zatem umówiłeś się ze swoim kontrahentem, że sprawę o zapłatę 80 tys. złotych będzie rozstrzygał sąd rejonowy, to takie zastrzeżenie umowne będzie nieważne i sprawa w efekcie będzie rozpatrywana przez sąd okręgowy.


Do właściwości sądów okręgowych, w postępowaniu cywilnym, należą m.in. sprawy:

o prawa niemajątkowe i łącznie z nimi dochodzone roszczenia majątkowe oprócz spraw o ustalenie lub zaprzeczenie pochodzenia dziecka, o unieważnienie uznania dziecka oraz rozwiązanie przysposobienia, ochronę praw autorskich i pokrewnych, jak również dotyczących wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych i topografii układów scalonych oraz o ochronę innych praw na dobrach niematerialnych, roszczenia wynikające z Prawa prasowego, prawa majątkowe, w których wartość przedmiotu sporu przewyższa siedemdziesiąt pięć tysięcy złotych, oprócz spraw o alimenty, o naruszenie posiadania i o zniesienie wspólności majątkowej między małżonkami oraz spraw o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym oraz spraw rozpoznawanych w elektronicznym postępowaniu upominawczym.

Agnieszka Kędziera, radca prawny, Kancelaria Prawnicza Forum

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA