| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Windykacja > Czym jest windykacja?

Czym jest windykacja?

Jednym z podstawowych problemów, z którymi muszą mierzyć się dzisiejsi przedsiębiorcy, jest brak terminowości spłat należności przez partnerów biznesowych. Czasem jest to wynikiem nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, który powoduje u kontrahenta przejściowe kłopoty. Czasem, niestety, bywa też tak, że partner biznesowy prowadzi takie działania celowo, traktując opóźnienie zapłaty jako formę bezkosztowego kredytowania. W każdym z tych przypadków warto skorzystać ze wsparcia firmy windykacyjnej – aby wypracować wspólnie rozwiązanie ułatwiające wyjście z trudnej sytuacji albo po prostu wyegzekwować swoje pieniądze.

Wielu przedsiębiorców w naszym kraju wciąż wzdraga się przed zwróceniem się o pomoc do specjalistów od windykacji. Niektórzy boją się utraty kontrahenta oraz złego PR-u wśród partnerów biznesowych. Inni uważają, że nie wypada sięgać po takie rozwiązania. Jeszcze inni obawiają się, czy działania firm windykacyjnych są stuprocentowo zgodne z prawem i etyczne. Wszystkie te przekonania są błędne!

Czym tak naprawdę jest windykacja?

Słowo windykacja pochodzi od łacińskiego vindicatio. W języku tym oznaczało dochodzenie roszczeń. Już za czasów Cesarstwa Rzymskiego funkcjonowała w Rzymie instytucja prawna zwana rei vindicatio. Jej zadaniem było dążenie do odzyskania rzeczy znajdującej się w posiadaniu osoby nieuprawnionej. I na tym właśnie polega współczesna windykacja – na egzekwowaniu długów i wspieraniu wierzyciela w walce o jego racje. Przy czym zawsze jest to dochodzenie własności za pomocą środków mieszczących się w ramach obowiązujących przepisach prawnych. Jeśli działania wykraczają poza normy prawne, mamy do czynienia z zastraszaniem i wymuszaniem. Tego nie podejmie się żadna poważna firma.

A czym nie jest?

Wbrew obiegowym przekonaniom, windykacja nie polega na bezwzględnym egzekwowaniu należności. Niestety, szczęście odwraca się czasem i od tych najuczciwszych. Nieszczęśliwy zbieg okoliczności prowadzi do tego, że kontrahent naprawdę nie ma w danym momencie środków na uregulowanie należności. W takim wypadku dochodzenie roszczeń, bez uwzględnienia bieżącej sytuacji i dotychczasowej historii dłużnika, oznaczałoby prawdopodobnie doprowadzenie do jego upadłości. Mogłoby również skutkować całkowitym przepadkiem zaległych pieniędzy. Nie o to przecież chodzi!

Dochodzenie do porozumienia

Zadaniem firmy windykacyjnej jest, na początku, próba zdyscyplinowania dłużnika oraz – jeśli okaże się to konieczne po zapoznaniu się z jego sytuacją – doprowadzenie do porozumienia pomiędzy nim a wierzycielem. Porozumienie takie ma na celu rozłożenie zadłużenia na raty, wyznaczenie terminów spłat poszczególnych transz i – w efekcie – doprowadzenie do odzyskania całej kwoty.

Dlatego działania windykacyjne zaczyna się od tzw. windykacji polubownej.

Dyscyplinowanie

W przypadku wspomnianych na wstępie nieuczciwych praktyk niektórych przedsiębiorców, którzy wykorzystując swoją przewagę, wymuszają na słabszych podmiotach kredytowanie własnej działalności, już samo pojawienie się strony trzeciej, jaką jest firma windykacyjna, może podziałać dyscyplinująco. Jeśli nie, firma windykacyjna dysponuje całym wachlarzem innych środków, np.: wysyłanie pism i wezwań różnymi środkami komunikacji (poczta, faks, mail, SMS), kontakt telefoniczny, bezpośrednie wizyty u dłużnika. Działania te mają na celu doprowadzenie do sytuacji, w której dłużnik zrozumie, że dalsze uchylanie się od spłaty jest dla niego niekorzystne zarówno ekonomicznie, jak i wizerunkowo.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Soneta sp. z o.o.

Firma Soneta sp. z o.o. jest polskim producentem oprogramowania do zarządzania i księgowości – enova365.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK