| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Informacja CIT-ST – kto i kiedy musi ją złożyć

Informacja CIT-ST – kto i kiedy musi ją złożyć

Obowiązek sporządzenia informacji CIT-ST wraz z załącznikiem CIT-ST/A spoczywa na podatnikach podatku dochodowego od osób prawnych, w sytuacji gdy siedziba podmiotu i zakład pracy pracownika znajdują się na obszarze różnych gmin. Gdy siedziba podmiotu i zakład pracy znajdują się na obszarze tej samej gminy, podatnik nie jest obowiązany do sporządzenia tej informacji.

Podstawa prawna

W myśl art. 28 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT), podatnicy posiadający zakłady (oddziały) położone na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż właściwa dla ich siedziby są obowiązani składać do urzędu skarbowego w terminie wpłat zaliczek miesięcznych lub kwartalnych oraz załączać do zeznania o wysokości dochodu (straty) informacje, sporządzone zgodnie z odrębnymi przepisami, w celu ustalenia dochodów z tytułu udziału jednostek samorządu terytorialnego we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych.

Obowiązek złożenia informacji CIT-ST wraz z załącznikiem CIT-ST/A powstaje również w terminie wpłaty zaliczki dotyczącej miesiąca, w którym nastąpiły zmiany stanu zatrudnienia w trakcie roku podatkowego wpływające na zmianę procentowego udziału liczby zatrudnionych w zakładach (oddziałach) położonych na obszarze danej jednostki samorządu terytorialnego w liczbie zatrudnionych ogółem.

19,90 złFaktury 2014 - PDF

O istnieniu zakładu (oddziału) w rozumieniu art. 28 ust. 1 ustawy o CIT, a w konsekwencji o konieczności składania informacji CIT-ST wraz z załącznikiem CIT-ST/A, w celu ustalenia dochodów z tytułu udziału jednostek samorządu terytorialnego we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych, decyduje określone w umowie o pracę miejsce świadczenia pracy pracownika.

Definicja zakładu (oddziału) dla potrzeb rozliczeń udziału jednostek samorządu terytorialnego we wpływach z podatku dochodowego została zawarta w art. 10 ust. 3 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Zgodnie z tym uregulowaniem zakładem (oddziałem) jest określone w umowie o pracę miejsce wykonywania pracy, położone na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż jednostka samorządu terytorialnego właściwa dla siedziby podatnika.

Tym samym określenie przez podatnika miejsca świadczenia pracy przez konkretnego pracownika przesądza o tym, która gmina, powiat i województwo uzyska odpowiedni, procentowo określony, udział w podatku dochodowym od osób prawnych, zapłaconym przez podatnika.

Z uwagi na fakt, iż najmniejszą jednostką administracyjną podziału kraju jest gmina, kluczowym dla ustalenia obowiązku sporządzenia sprawozdania CIT-ST oraz CIT-ST/A jest ustalenie, czy gmina, na obszarze której znajduje się siedziba podatnika jest tożsama z gminą, na obszarze której znajduje się zakład pracy danego pracownika.

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - limity zwrotu

Polecamy: Czy nieściągalne należności można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

avatar

2012-03-16 10:54 Zgłoś

Szukałem informacji o tym kto i kiedy musi złożyć informację CIT-ST i dopiero tutaj znalazłem czytelną dla mnie odpowiedź. Jestem podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i siedziba mojej firmy oraz miejsce zakładu pracy znajdują się w różnych gminach. Miałem wątpliwości czy w związku z tym mam obowiązek złożenia informacji CIT-ST wraz z załącznikiem CIT-ST/A. Rozumiem więc, że informacje te składać muszę i to do urzędu skarbowego w terminie wpłat zaliczek miesięcznych lub kwartalnych.

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP24
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem Infor.pl »