| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Spółka działająca w specjalnej strefie ekonomicznej może być członkiem podatkowej grupy kapitałowej

Spółka działająca w specjalnej strefie ekonomicznej może być członkiem podatkowej grupy kapitałowej

Naczelny Sąd Administracyjny wydał orzeczenie, w którym uznał, że spółka prowadząca działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, może być członkiem podatkowej grupy kapitałowej (PGK). Jest to precedensowy i niezwykle korzystny dla podatników wyrok.

Skoro podstawą zwolnienia dochodu osiąganego w specjalnych strefach ekonomicznych jest art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy z o CIT, to korzystanie z tego zwolnienia przez jedną ze spółek tworzących podatkową grupę kapitałową, która uzyskała zezwolenie na działanie w strefie po 1 stycznia 2001 r., nie powoduje naruszenia warunku, o którym mowa w art. 1a ust. 2 pkt 3 lit. A ustawy i utraty statusu grupy jako podatnika podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 1a ust. 10 ustawy o CIT.

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 2 sierpnia 2012 r. (sygn. II FSK 1614/11).

Czy podatkowa grupa kapitałowa musi składać sprawozdanie finansowe

Grupa kapitałowa w SSE

Sprawa dotyczyła spółki, która planowała utworzenie wraz z inną spółką podatkowej grupy kapitałowej, o której mowa w art. 1 a ust. 1 ustawy o CIT.

Spółka wskazała, że jako jedyny członek przyszłej grupy prowadzi działalność gospodarczą na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Z tego tytułu korzysta ze zwolnienia w CIT, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34.

Spółki przewidują, że będą spełniać warunki niezbędne do utworzenia podatkowej grupy kapitałowej, oraz funkcjonowania jako grupa, o których mowa w art. 1 a ust. 2 (por. wybór przepisów poniżej). Zdaniem spółki, podatkowa grupa kapitałowa, której będzie członkiem, będzie podatnikiem, o którym mowa w art. 1 a ust. 1 ustawy, a fakt korzystania przez niego ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawę art. 17 ust. 1 pkt 34, nie narusza art. 1 a ust. 2 pkt 3. Zgodnie z tym przepisem, nie może być podatnikiem grupa kapitałowa, której członkowie korzystają ze zwolnienia z CIT na podstawie odrębnych ustaw.

W opinii spółki, zwolnienie przysługujące jej z tytułu działalności strefowej, ma swoje źródło w samej ustawie o CIT, nie zaś w regulującej tę działalność ustawie o specjalnych strefach ekonomicznych.

W związku z powyższym, spółka zwróciła się do organu podatkowego  z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, w którym zapytała, czy w związku z prowadzeniem przez nią działalności gospodarczej na terenie SSE i korzystania ze zwolnienia w CIT, o którym mowa w art. 17 ust 1 pkt 34 ustawy, podatkowa grupa kapitałowa w skład której będzie wchodzić spółka, będzie podatnikiem o którym mowa w art. 1 a ust. 1 ustawy?

W wydanej interpretacji indywidualnej organ podatkowy stwierdził, że podmioty działające w SSE korzystają ze zwolnienia z opodatkowania dochodów na podstawie ustawy innej niż ustawa o CIT, bowiem podstawy tego zwolnienia są uregulowane w art. 12. ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Tym samym organ uznał, że skorzystanie przez spółkę z omawianego zwolnienia spowoduje utratę statusu podatkowego przez grupę kapitałową.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Jeznach

Przedsiębiorca z wieloletnim doświadczeniem na rynkach międzynarodowych. Inżynier mechanik, doktor ekonomii. W 1981 roku wyjechał z Polski. Przez długie lata mieszkał w Hamburgu i w Moskwie. Po około 10 latach pracy na odpowiedzialnych stanowiskach dla międzynarodowych korporacji (np. dyrektor przedstawicielstwa BMW w Moskwie), od ponad 25 lat prowadzi własne przedsiębiorstwa, kilku firm handlowych (w Niemczech, w Polsce i Rosji), a także firmę konsultacyjną z siedzibą w Moskwie. Po rosyjskim kryzysie walutowym 1998 musiał zamknąć większość swoich firm, ale obecnie jego przedsiębiorstwo znowu kwitnie. W ostatnich latach styl zarządzania firmą znacznie się zmienił. Zrezygnowano ze struktury hierarchicznej, współpraca opiera się na zaufaniu, wykorzystuje potencjał wszystkich pracowników. Po ponad 30 latach życia poza krajem mieszka obecnie w Warszawie. Swój czas zawodowy dzieli między pracę jako prezes spółki handlowej GERSO GmbH (Niemcy), która w ubiegłym roku świętowała swój 25-letni jubileusz, a pracę jako coach, mentor i inspirator. Jest autorem dwóch książek „Sztuka życia“ oraz „Szef, który ma czas“.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK