REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest podatek u źródła?

inFakt
inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe
Czym jest podatek u źródła?
Czym jest podatek u źródła?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy będący stroną w transakcjach międzynarodowych często nie zdają sobie sprawy, że w przypadku regulowania zobowiązania na rzecz zagranicznego kontrahenta mogą być obarczeni obowiązkiem potrącenia podatku od danej transakcji. Tak wynika z przepisów ustaw o podatku dochodowym w zakresie obowiązku poboru zryczałtowanego podatku dochodowego, zwanego „podatkiem u źródła”.

Autopromocja

Ograniczony i nieograniczony obowiązek podatkowy

Zgodnie z zapisem art. 3 ust. 1. ustawy z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz analogicznie ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) osoby fizyczne/podatnicy, jeżeli mają miejsce zamieszkania/siedzibę lub zarząd na terytorium RP, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów/przychodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów/bez względu na miejsce ich osiągania. Jest to tak zwany nieograniczony obowiązek podatkowy. W Polsce od całości swoich dochodów/przychodów podatek dochodowy rozliczają jedynie polscy rezydenci podatkowi.

Natomiast zagraniczni podatnicy, którzy zgodnie z ustawą są traktowani jako nierezydenci podatkowi w Polsce, nie mają obowiązku rozliczenia podatku dochodowego w naszym kraju z wyjątkiem dochodów/przychodów osiąganych na terytorium RP - jest to tak zwany ograniczony obowiązek podatkowy.

Dochody osiągane na terytorium RP

Istota podatku u źródła kryje się w definicji „dochodów osiąganych na terytorium RP”. Wprowadzona regulacja w zakresie katalogu przypadków, w których dochód/przychód nierezydentów podatkowych uznaje się za uzyskany na terytorium RP, ma na celu ograniczenie możliwości unikania podatku przez nierezydentów.

Definicję dochodów osiąganych na terytorium RP reguluje art. 3 ust. 3 ustawy o CIT (analogicznie art. 3 ust. 2b ustawy o PIT). Jak podkreśla ustawodawca są to w szczególności dochody/przychody z:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) wszelkiego rodzaju działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym poprzez położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład;

2) położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości lub praw do takiej nieruchomości, w tym ze zbycia jej w całości albo w części lub zbycia jakichkolwiek praw do takiej nieruchomości;

3) papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych niebędących papierami wartościowymi, dopuszczonych do publicznego obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w ramach regulowanego rynku giełdowego, w tym uzyskane ze zbycia tych papierów albo instrumentów oraz z realizacji praw z nich wynikających;

4) tytułu przeniesienia własności udziałów (akcji) w spółce, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną lub tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym albo instytucji wspólnego inwestowania, w których co najmniej 50% wartości aktywów, bezpośrednio lub pośrednio, stanowią nieruchomości położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa do takich nieruchomości;

5) tytułu należności regulowanych, w tym stawianych do dyspozycji, wypłacanych lub potrącanych, przez osoby fizyczne, osoby prawne albo jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, mające miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, niezależnie od miejsca zawarcia umowy i wykonania świadczenia.

Zwolnienie z podatku u źródła odsetek i należności licencyjnych

Do końca 2016 roku ustawodawca w art. 21 ust. 3 ustawy o CIT, posługiwał się definicją „odbiorcy należności”, co powodowało różne, rozbieżne interpretację podatkowe. Przez co w uzasadnieniu do projektu zmian ustawy o CIT zaproponowano doprecyzowanie tego przepisu. W obecnym brzmieniu ustawy o CIT, aby móc skorzystać z zwolnienia z podatku u źródła odsetek i należności licencyjnych, podatnik dodatkowo musi być rzeczywistym właścicielem należności.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Wysokość podatku u źródła

Zarówno w ustawie o CIT w art. 21 oraz w ustawie o PIT w art. 29 ustawodawca ustala wysokość zryczałtowanego podatku, w większości wymienionych przypadków jest to wartość 20% przychodów. Co ważne przepisy ustaw o podatku dochodowym należy stosować z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnego opodatkowania. Umowy międzynarodowe mogą określać preferencyjną stawkę podatku lub zwolnienie z obowiązku pobrania i rozliczenia podatku u źródła, natomiast aby móc zastosować warunki określone w umowie międzynarodowej z danym krajem należy posiadać certyfikat rezydencji podatkowej


Certyfikat rezydencji podatkowej

Zgodnie z art. 4a. ust 12 ustawy o CIT (analogicznie art. 5a. ust 21 ustawy o PIT) certyfikat rezydencji podatkowej jest zaświadczeniem o miejscu zamieszkania podatnika dla celów podatkowych wydany przez właściwy organ administracji podatkowej państwa miejsca zamieszkania podatnika. Zastosowanie preferencyjnej stawki podatku lub skorzystanie z braku jego pobrania będzie możliwie jedynie w przypadku gdy:

  • została podpisana umowa międzynarodowa między Polską a krajem naszego kontrahenta,
  • umowa międzynarodowa zawiera obniżenie lub zwolnienie z poboru podatku u źródła,
  • wypłacający wynagrodzenie posiada aktualny certyfikat rezydencji podatkowej.

Bilety lotnicze - nowelizacja

W Dzienniku Ustaw z dnia 28 lipca br. została ogłoszona nowelizacja ustawy PIT oraz CIT (Dz.U. rok 2017 poz. 1448). Nowelizacja zakłada istotną zmianę odnośnie obowiązku pobierania podatku u źródła od biletów lotniczych. Do dotychczasowego brzmienia przepisu art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT (art. 29 ust. 1 pkt. 4 ustawy o PIT) został dodany wyjątek:

z wyłączeniem przychodów uzyskanych z lotniczego rozkładowego przewozu pasażerskiego, skorzystanie z którego wymaga posiadania biletu lotniczego przez pasażera”.

W uzasadnieniu wskazano, że zmiana ma na celu potwierdzenie, że zryczałtowany podatek od przychodów z biletów lotniczych nie będzie pobierany, z uwagi na brak fizycznej możliwości poboru podatku od ceny biletów. Przewiduje się natomiast pobieranie podatku u źródła wyłącznie od przewozów nierozkładowych, gdzie jest możliwość negocjacji ceny i dochodzi do bezpośredniej interakcji między przewoźnikiem lotniczym a klientem.

Autor: Piotr Ciszewski, InFakt

InFakt łączy obsługę księgową przez biuro rachunkowe z dostępem do aplikacji www oraz mobile. Firma specjalizuje się w obsłudze branż IT, Internet, reklama, media. Osoby, które nie prowadzą jeszcze działalności, mogą skorzystać z pomocy i usługi Zakładania Firmy.

inFakt zaprasza księgowych i przedsiębiorców na szkolenia o zmianach podatkowych w 2018 r.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

Minister Finansów: KSeF dopiero od 2026 roku. Dwie daty dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

REKLAMA