| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Inne podatki i opłaty > Od wartościowego prezentu na komunię należy zapłacić podatek

Od wartościowego prezentu na komunię należy zapłacić podatek

Uwaga, drogie prezenty komunijne trzeba zgłosić fiskusowi. W przypadku, gdy dziecko otrzyma bardzo wartościowy prezent na komunię, może pojawić się obowiązek zapłaty podatku.

 

Limity darowizn wolnych od podatku:

· 9 637 zł w przypadku nabywców z I grupy podatkowej,

· 7 276 zł w przypadku nabywców z II grupy podatkowej,

· 4 902 zł w przypadku nabywców z III grupy podatkowej.

 

Darowizny do tej kwoty nie wymagają zgłoszenia do urzędu skarbowego i opodatkowania. Po przekroczeniu tych kwot trzeba już uważać.


Kto się o tym dowie?


Przy tak ukształtowanych regulacjach powstaje kilka problemów - po pierwsze, sama świadomość obowiązku informowania czy przelewania pieniędzy. Po drugie, liczenia przez 5 lat wartości otrzymywanych podarunków. Trudno sobie wyobrazić, by w tym celu założyć np.  specjalną ewidencję i dokonywać wyceny otrzymywanych przez dziecko prezentów od każdego, kto go przekazuje. Po trzecie, nie bez znaczenia pozostaje tu pewien wewnętrzny opór i w skrajnych przypadkach lekceważenie tych regulacji, gdyż prawda jest taka, że sam fiskus ma mocno ograniczone możliwości, by się o takich okazjonalnych darowiznach dowiedzieć. Z tych względów Tax Care postuluje zmianę w zakresie tego podatku, tak by jego przestrzeganie realne dla przeciętnego podatnika. Utrzymywanie regulacji, przy których prawie niemożliwe jest skuteczne sprawdzenie ich wypełnienia wpływa negatywnie na przestrzeganie prawa i poziom kultury prawnej w społeczeństwie. Obecny kształt przepisów może mieć racjonalne uzasadnienie i zastosowanie w przypadku większych darowizn, np. pieniędzy na wkład mieszkaniowy, jednak ich brzmienie prowadzi do wniosku, że należy ustalać wartość każdej zabawki, jaką dziecko każdorazowo od babci czy chrzestnych, i zliczać ją z innymi prezentami na przestrzeni 5 la od tej osoby, co jest zwyczajnie nierealne.

Póki co, w szczególności w przypadku droższych prezentów warto jednak o tym obowiązku pamiętać, by nie narażać się na niepotrzebne problemy.

Katarzyna Rola-Stężycka

 

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK