| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Czy wydatki na zdobycie uprawnień księgowej przed rejestracją biura rachunkowego mogą być kosztem

Czy wydatki na zdobycie uprawnień księgowej przed rejestracją biura rachunkowego mogą być kosztem

Zostały poniesione wydatki na uzyskanie uprawnień samodzielnej księgowej przed rozpoczęciem działalności gospodarczej. Ostatnia faktura za studia została opłacona 4 miesiące przed zarejestrowaniem firmy działającej jako biuro rachunkowe (jednoosobowa działalność gospodarcza na podatkowej księdze przychodów i rozchodów). Czy wydatki na zdobycie uprawnień księgowych będą kosztem uzyskania przychodów?

W ustawie o podatku dochodowym odosób fizycznych nie ma przepisu, który zabraniałby zaliczenie takich wydatkówdo kosztów uzyskania przychodów tylko dlatego, że zostały poniesione przedrejestracją działalności gospodarczej.

Podatnik musi wykazać, że wydatkina podnoszenie kwalifikacji poniesione przed rejestracją działalnościgospodarczej, w której będą wykorzystywane zdobyte kwalifikacje, spełniająogólne warunki zaliczania ich do kosztów uzyskania przychodu. Trzeba wykazać,że zdobycie uprawnień było warunkiem uzyskania prawa do prowadzeniadziałalności gospodarczej.

Zdaniem Ministerstwa Finansów niemogą to być wydatki na wiedzę ogólną, która może być zastosowana w wieludziedzinach życia (nawet jeżeli jest to wiedza przydatna także w prowadzeniufirmy).

W przypadku usług księgowych posiadanie określonych kwalifikacji jest wymogiemwynikającym z przepisów, stąd wydatki takie mogą być kosztem uzyskaniaprzychodu nawet, gdy zostały poniesione przed rejestracją firmy.

Kwalifikację kosztową tych wydatków potwierdzająinterpretacje indywidualne.

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie 21 czerwca 2010r. (nr IPPB1/415-387/10-2/MT) odniósł się do możliwości zaliczenia do kosztówuzyskania przychodów wydatków na zdobycie kwalifikacji poniesionych przedzałożeniem firmy.Jej właściciel planował sporządzaćaudyty energetyczne i świadectwa charakterystyki energetycznej dla budynków inieruchomości.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Infrastruktury warunkiemniezbędnym do sporządzania świadectw energetycznych jest m.in. ukończenietrwających minimum rok studiów podyplomowych i uzyskanie dyplomu audytorauprawnionego do sporządzania świadectw energetycznych. Organ podatkowy jakowarunek uznania wydatków na edukację poniesionych przed rozpoczęciemprowadzenia działalności gospodarczej wskazał dwie cechy:

  • wydatki muszą być związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i które mają z nią związek,
  • wydatki nie służą tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia nie związanego z działalnością (takie wydatki, co do zasady, mają charakter osobisty).

Ostateczne wnioski z tej interpretacjisą korzystne dla podatnika - wydatki na zdobycie kwalifikacji, które sąwymagane przez przepisy prawa jako warunek świadczenia określonych usług, mogąbyć kosztem uzyskania przychodu nawet, gdy zostały poniesione przed rejestracjądziałalności gospodarczej.

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

Wydatki poniesione przed rozpoczęciem działalnościnależy zaksięgować w kolumnie 13 podatkowej księgi przychodów i rozchodów(pozostałe wydatki) w dacie rozpoczęcia działalności gospodarczej. W kolumnie 2(data zdarzenia gospodarczego) należy wpisać datę poniesienia wydatku.

Kłopoty zzaliczeniem do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zdobycie uprawnień dosamodzielnego wykonywania zawodu księgowej w ramach własnej działalnościgospodarczej mogą mieć osoby, które w okresie zdobywania tych uprawnieńpracowały na stanowisku pracy związanym z wykonywaniem usług księgowych. Wzależności od okoliczności, wydatki te mogą być zakwalifikowane jako „wydatkina podnoszenie kwalifikacji przez pracownika”.

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK