| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Dowody księgowe > Kiedy ująć import towarów w kpir

Kiedy ująć import towarów w kpir

Czy wydatki poniesione na zakup towarów handlowych (importowanych) oraz koszty uboczne zakupu należy ująć w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w dacie otrzymywania towaru?

Wydatki poniesione na zakup towarów handlowych (importowanych) należy ująć w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w dacie otrzymania towarów, a nie w dacie wystawienia faktury przez sprzedawcę.

Co do zasady, w świetle art. 22 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów przez podatnika prowadzącego podatkową księgę przychodów i rozchodów uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.

Zobacz także: Cena zakupu w kpir

W sytuacji kiedy zakupiony (importowany) przez podatnika towar handlowy zostanie otrzymany przez Niego w terminie późniejszym niż data wystawienia faktury handlowej i jednocześnie minął termin do rozliczenia zaliczki za okres rozliczeniowy obejmujący datę wystawienia faktury, podatnik winien ująć w podatkowej księdze przychodów i rozchodów importowane towary w dacie ich otrzymania dokonując zapisu w oparciu o dokumenty celne.

Podobnie będzie w przypadku otrzymania wraz z towarem dokumentów księgowych dotyczących ubocznych kosztów zakupu (importu) towarów. W sytuacji, gdy podatnik otrzyma te dokumenty wraz z towarem, zapisy dotyczące tychże wydatków należy ująć w dniu, w którym otrzymał dokumenty księgowe.

Jest to zgodne z unormowaniami zawartymi w § 17 ust. 2 rozporządzenia kpir, w świetle którego zapisy dotyczące pozostałych wydatków dokonuje się, z zastrzeżeniem § 20 i 30, jeden raz dziennie, po zakończeniu dnia, nie później niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym, z uwzględnieniem zasad określonych w art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego, w przypadku gdy podatnik otrzymał fakturę dotyczącą wydatków ubocznych w terminie późniejszym niż widniejąca na niej data wystawienia (tj. otrzymał je wraz z dostawą towarów handlowych), a w międzyczasie dokonał już innych zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, czy też podsumował miesiąc, w którym faktura została wystawiona, winien dokonać jej wpisu w dniu faktycznego otrzymania faktury.

Przeczytaj też: Data księgowania towarów handlowych w kpir

Dodatkowo w kolumnie „Data zdarzenia gospodarczego” należy wówczas wpisać datę wystawienia faktury, a w kolumnie „Uwagi” adnotację wyjaśniającą przyczynę braku chronologii.

Taką wykładnię omawianych przepisów zaprezentowano m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 9 stycznia 2009 r. (nr ILPB1/415-826/08-4/AG).

Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U z 2003 Nr 152 poz 1475 ze zm.)

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

MotoKariera

Kariera w motoryzacji na najwyższym biegu!

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »