| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Najczęstsze problemy > Data księgowania towarów handlowych w kpir

Data księgowania towarów handlowych w kpir

Z jaką datą, należy księgować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów zakup towarów handlowych? Czy z datą wystawienia faktury przez dostawcę, czy też z datą otrzymania faktury i towaru?

Na otrzymanej fakturze dokonuje się adnotacji „towar i fakturę otrzymano dnia (...)” i z datą otrzymania faktury oraz towarów handlowych dokonuje wpisu do podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Sposób prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz warunki jakim powinny odpowiadać dowody będące podstawą zapisów w księdze określają przepisy rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Zgodnie z § 26 rozporządzenia kpir zapisy w księdze dotyczące wydatków (kosztów) są dokonywane na podstawie dowodów, o których mowa w § 12-16.

Zgodnie z § 12 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia kpir podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe - faktury VAT, faktury VAT RR, faktury VAT KOMIS, faktury VAT MP, dokumenty celne, rachunki oraz faktury korygujące i noty korygujące, zwane „fakturami”, odpowiadające warunkom określonym w odrębnych przepisach.

Polecamy serwis: VAT

Z powyższego wynika, że zakup towarów powinien być udokumentowany w pierwszej kolejności fakturą, która stanowi podstawowy dowód księgowy.

Na podstawie § 17 ust. 1 i 2 rozporządzenia kpir - zakup materiałów podstawowych oraz towarów handlowych musi być wpisany do księgi, z zastrzeżeniem § 30 (dotyczy biura rachunkowego), niezwłocznie po ich otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży.

Reasumując, zakup towarów handlowych musi być wpisany do księgi niezwłocznie po ich otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży - w przedstawionym stanie faktycznym towar fizycznie dostarczony jest wraz z fakturą VAT i na podstawie tej faktury jest wprowadzony do podatkowej księgi przychodów i rozchodów zaraz po jego otrzymaniu.

Przeczytaj też: Towar handlowy udokumentowany w kpir umową sprzedaży

Ten sposób postępowania wypełnia zapisy cytowanych wyżej przepisów prawa podatkowego w tym zakresie.

Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów ( Dz.U z 2003 Nr 152 poz 1475 ze zm.)

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

tel./fax: +48 (22) 635 46 00

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »