| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PCC > Podatek od czynności cywilnoprawnych przy umowie o zniesienie współwłasności

Podatek od czynności cywilnoprawnych przy umowie o zniesienie współwłasności

Osoba, chcąca zwiększyć swój udział we współwłasności nieruchomości, będzie zmuszona opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych wtedy, jeżeli z umowy o zniesienie współwłasności czy z orzeczenia sądu będzie wynikało, że musi dopłacić lub spłacić resztę współwłaścicieli majątku.

Podatek od czynności cywilnoprawnych płaci przy umowie o zniesienie współwłasności nabywający rzeczy lub prawa majątkowe ponad udział we współwłasności (art. 4 pkt 5 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych) od wartości rynkowej tych rzeczy czy praw. Innymi słowy, obowiązek spłaty czy dopłaty spada na tego współwłaściciela, który uzyskuje aktywa w następstwie zniesienia współwłasności o wartości ponad swój udział. Obowiązuje stawka 2-proc.

Ważne!

PCC objęte są umowy o zniesienie współwłasności – jednak wyłącznie w części dotyczącej spłat lub dopłat (art. 1 ust. 1 lit f ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).

Przejęcie długu związanego z darowizną przedsiębiorstwa a PCC

W interpretacji indywidualnej z 3 lutego 2015 r. o sygn. ILPB2/436-392/14-4/WM Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu rozpatrywał sprawę współwłaścicielki gruntu o powierzchni 3,5 ha, która wraz z resztą współwłaścicieli podzieliła ten grunt na 12 działek budowlanych. Wszyscy w księdze wieczystej działek widnieli jako współwłaściciele w częściach ułamkowych. Współwłaściciele zamierzali zgodnie ustalić między sobą, które działki będą należały do kogo oraz chcieli znieść sądowo lub notarialnie współwłasność bez spłat i dopłat pieniężnych. Fiskus uznał, że planowane zniesienie współwłasności nieruchomości nie spowoduje po stronie współwłaścicielki powstania obowiązku podatkowego z tytułu PCC. Wystarczającym jest fakt, że miało ono nastąpić bez spłat i dopłat.

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

PCC od kwoty spłaty

Załóżmy natomiast, że współwłaściciel działki budowlanej (pan Henryk) nie może dogadać się z drugim jej współwłaścicielem (panem Maciejem) co do odkupienia jego części, a podział działki ze względu na jej nieregularny kształt jest niemożliwy. Zainteresowany odkupieniem pan Henryk występuje zatem do sądu z wnioskiem o zniesienie współwłasności nieruchomości, a sąd przyznaje mu nieruchomość na jego wyłączną własność z obowiązkiem spłaty pana Macieja. Sąd oszacował wartość działki na 200 000 zł, a wartość spłaty na 50 000 zł. Od tej kwoty, stanowiącej różnicę wartości rynkowej nieruchomości i wartości udziału pana Henryka, jest podstawą opodatkowania PCC. Podatek ten wyniesie pana Henryka zatem 1000 zł (50 000 zł * 2%).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK