| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Wniosek o wydanie interpretacji podatkowej. Kiedy można go wycofać?

Wniosek o wydanie interpretacji podatkowej. Kiedy można go wycofać?

Wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej może wycofać, zanim interpretacja zostanie wydana przez organ podatkowy. Oznacza to umorzenie postępowania w tej sprawie.

Interpretacje indywidualne są wydawane w imieniu Ministra Finansów przez upoważnionych dyrektorów izb skarbowych na wniosek zainteresowanego, którym jest np. podatnik. Wiąże się to z uiszczeniem opłaty w wysokości 40 zł. Co ważne, wydana interpretacja nie ma mocy wiążącej. Dotyczy to zarówno samego wnioskodawcy, który otrzymał interpretację, jak i fiskusa. Daje jednak podatnikowi, który się do niej zastosuje pewną ochronę prawną np. nie grozi mu w tym zakresie postępowanie karne skarbowe lub konieczność płacenia odsetek. Oznacza to, że urząd skarbowy może przyjąć odmienne stanowisko w sprawie i wydać odmienną decyzję, jednak nie łączy się to np. z koniecznością płacenia odsetek, a w niektórych przypadkach nawet i podatku. 


Wycofanie wniosku na wniosek


Jeżeli z jakiś względów wnioskodawca nie jest już jednak zainteresowany uzyskaniem interpretacji indywidualnej, o którą wnosił np. zmienił plany inwestycyjne, może z niej zrezygnować. Ma na to czas najpóźniej do dnia wydania interpretacji. W tym celu należy złożyć odrębny wniosek. Taki wniosek nie podlega opłacie, natomiast opłata za wydanie interpretacji, która została wcześniej wpłacona zostanie zwrócona.

Wyższa kara za ignorowanie organów podatkowych

Instytucja „czynnego żalu”, czyli jak uniknąć kary za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe?


Można skorzystać z urzędowego formularza


Wniosek należy złożyć do tego samego organu, do którego został skierowany wcześniej wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Poza danymi osobistymi (przedsiębiorca podaje także NIP, pozostali podatnicy nie) należy w nim wskazać czego dotyczy sprawa i jaki jest zakres prośby. Należy także określić, w jaki sposób ma być zwrócona wpłacona wcześniej kwota za wydanie interpretacji. Osoby, które mają dostępne informacje o tym, kiedy wpłynął pierwszy wniosek oraz numer, jaki został nadany sprawie warto by również podały te dane. Może to przyspieszyć zakończenie postępowania (organ ma na rozpatrzenie wniosku dotyczącego wycofania wniosku miesiąc). Możliwe jest również skorzystanie z urzędowego formularza, co pozwoli zminimalizować ewentualne nieprawidłowości związane z wypełnieniem wniosku.

Niekonstytucyjny przepis obowiązuje tak długo, aż nie straci mocy

 

Dorota Kępka, Katarzyna Rola-Stężycka

 

reklama

Autorzy:

Źródło:

Taxways

Zdjęcia


Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Wydawnictwo Septem

Septem (literatura poradnikowa) - To literatura poradnikowa dla wszystkich - począwszy od pasjonatów odczuwających nieustanny głód wiedzy po wszystkich poszukujących w książce dobrej rady i interesującej rozrywki.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »