| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Sprzedaży przetworzonych produktów rolnych z własnej uprawy lub hodowli od 1 stycznia 2016 r.

Sprzedaży przetworzonych produktów rolnych z własnej uprawy lub hodowli od 1 stycznia 2016 r.

Na początku 2016 r. wejdą w życie nowe przepisy, które dadzą możliwość prowadzenia działalności polegającej na przetwarzaniu (w sposób inny niż przemysłowy) i sprzedaży produktów rolnych pochodzących z własnej uprawy lub hodowli. Do produktów tego rodzaju będą zaliczane m.in. pieczywa, wędliny, dżemy, kompoty, sery, a także mąka wytworzona ze zboża pochodzącego z własnej uprawy. Jako sposób opodatkowania będzie można zastosować ryczałt w wysokości 2% uzyskanych przychodów.

A zatem przetwarzanie produktów roślinnych i zwierzęcych i ich sprzedaż nie może odbywać się przy udziale osób zatrudnionych na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze.

Rejestracja gospodarstwa jako czynnego podatnika VAT – problemy praktyczne

Sprzedaż w gospodarstwie lub na targowisku

Kolejny warunek dotyczy miejsca sprzedaży. Produkty będzie można sprzedawać wyłącznie w miejscach, w których produkty zostały wytworzone albo na targowiskach. Za targowiska uznawane będą wszelkie miejsca przeznaczone do prowadzenia handlu, z wyjątkiem sprzedaży dokonywanej w budynkach lub w ich częściach.

Przy czym dokonując sprzedaży takich produktów na targowiskach, nie będzie obowiązku wystawienia rachunku. Odpowiednie zapisy w tym zakresie znalazły się w Ordynacji podatkowej, tj. „obowiązek wystawienia rachunku nie dotyczy rolników sprzedających produkty roślinne i zwierzęce pochodzące z własnej uprawy, hodowli lub chowu, nieprzerobione lub nieprzetworzone sposobem przemysłowym, chyba że sprzedaż jest dokonywana w ich odrębnych, stałych miejscach sprzedaży poza obrębem uprawy, hodowli lub chowu, z wyjątkiem sprzedaży na targowiskach”.

Sprzedaż opodatkowana ryczałtem w wysokości 2% uzyskanych przychodów

Formą podstawową opodatkowania przychodów ze sprzedaży takich produktów będzie opodatkowanie na zasadach ogólnych według skali podatkowej, czyli 18% lub 32%, w zależności o wysokości przychodów.

Jednak podatnicy osiągający przychody ze sprzedaży przetworzonych produktów rolnych będą mieli możliwość wyboru dla tych przychodów uproszczonej, zryczałtowanej formy opodatkowania tj. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Taki ryczałt będzie wynosił 2% uzyskanych przychodów.

Wybór opodatkowania ryczałtem będzie możliwy, jeżeli przychody z takiej sprzedaży w poprzednim roku nie przekroczyły równowartości 150.000 euro.

Co istotne, w roku rozpoczęcia działalności polegającej na sprzedaży przetworzonych produktów rolnych wybór opodatkowania ryczałtem będzie możliwy bez względu na wysokość przychodów.

Przy wyborze ryczałtu podatnik również będzie obowiązany prowadzić ewidencję sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych.

Ważne!

Zryczałtowaną formę opodatkowania należy wybrać składając w tym celu pisemne oświadczenie naczelnikowi urzędu skarbowego.

Działalność niepodlegająca rejestracji

Przedmiotowa działalność polegająca na sprzedaży przetworzonych produktów rolnych nie będzie podlegała rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Do działalności tej nie będą bowiem miały zastosowania przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Działalność ta nie będzie uznawana za działalność gospodarczą również w rozumieniu przepisów o podatkach i opłatach lokalnych, co skutkować będzie niższym podatkiem od nieruchomości.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

mKsiegowa.pl program księgowy

mKsiegowa.pl to program księgowy online dla spółek, stowarzyszeń i fundacji. Magazyn online. Efaktura.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK