| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Jakie są zasady ustalania wartości wyposażenia zakładu zagranicznego przedsiębiorcy

Jakie są zasady ustalania wartości wyposażenia zakładu zagranicznego przedsiębiorcy

Kilkanaście lat temu wyjechałem do Wielkiej Brytanii i jestem rezydentem podatkowym w tym kraju. Od kilku lat z sukcesem prowadzę tu firmę, ale zastanawiam się nad ekspansją mojej firmy również na polski rynek. Chciałbym się dowiedzieć, jak dla celów podatkowych powinienem ustalić wartość składników majątku, w jakie zostanie wyposażony zagraniczny zakład mojej firmy w Polsce, jeśli zdecyduję się na prowadzenie tu działalności, bo dowiedziałem się, że przewidywane są jakieś nowe regulacje w tym zakresie od 2015 r.

Istotnie od 1 stycznia 2015 r. do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawą nowelizującą z 29 sierpnia 2014 r., została dodana nowa regulacja, precyzująca zasady ustalania wartości składników ma­jątkowych stanowiących „wyposażenie" zakładu zagranicznego, prowadzonego przez zagranicznego przed­siębiorcę w Polsce. Zgodnie bowiem z dodanym do art. 22 updof nowym ust. 1n, w przypadku prowadzenia przez podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a, działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez zagraniczny zakład, wartość poszczególnych składników majątku wchodzących w skład zagranicznego zakładu ustala się, z zastrzeżeniem ust. 1, w wysokości przyjętej dla celów podatkowych i wyni­kającej z ksiąg podatkowych tego podatnika, niezaliczonej do kosztów w jakiejkolwiek formie.

Zasady ustalania kosztu uzyskania przychodu nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie nabytych rzeczy i praw

Nowo dodany ust. 1n do art. 22 updof nakazuje przy tym odpowiednio stosować przepis art. 22 ust. 1l updof. Odpowiednie stosowanie art. 22 ust. 1l updof oznacza, że w przypadku zbycia składników majątku wchodzących w skład przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, nabytych w drodze wkładu niepie­niężnego (aportu), koszty uzyskania przychodów ustala się w wysokości, o której mowa w art. 22 ust. 1k updof, pomniejszonej o dokonane od tych składników odpisy amortyzacyjne. Art. 22 ust. 1k updof wskazuje, że należy ustalać te koszty dwojako:

  • w wysokości wartości początkowej, określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerial­nych i prawnych podmiotu wnoszącego wkład - w przypadku składników zaliczonych do środków trwa­łych lub wartości niematerialnych i prawnych;
  • w wysokości przyjętej dla celów podatkowych i wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu wnoszącego wkład na dzień nabycia - w przypadku pozostałych składników.

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Jeśli więc zdecyduje się Pan na prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce poprzez zagraniczny zakład swojej angielskiej firmy, to wyposażając położony w Polsce zakład w poszczególne składniki mająt­kowe będzie Pan musiał zastosować powyższe zasady ustalania ich wartości dla celów podatkowych.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 22 ust. 1k i 1n ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 2 pkt 9 lit. e) ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz.1328)

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

PPW Group

PPW Group łączy wiedzę o rynku nieruchomości i marketingu inwestycji deweloperskich.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK