| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Jakie są zasady ustalania wartości wyposażenia zakładu zagranicznego przedsiębiorcy

Jakie są zasady ustalania wartości wyposażenia zakładu zagranicznego przedsiębiorcy

Kilkanaście lat temu wyjechałem do Wielkiej Brytanii i jestem rezydentem podatkowym w tym kraju. Od kilku lat z sukcesem prowadzę tu firmę, ale zastanawiam się nad ekspansją mojej firmy również na polski rynek. Chciałbym się dowiedzieć, jak dla celów podatkowych powinienem ustalić wartość składników majątku, w jakie zostanie wyposażony zagraniczny zakład mojej firmy w Polsce, jeśli zdecyduję się na prowadzenie tu działalności, bo dowiedziałem się, że przewidywane są jakieś nowe regulacje w tym zakresie od 2015 r.

Istotnie od 1 stycznia 2015 r. do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawą nowelizującą z 29 sierpnia 2014 r., została dodana nowa regulacja, precyzująca zasady ustalania wartości składników ma­jątkowych stanowiących „wyposażenie" zakładu zagranicznego, prowadzonego przez zagranicznego przed­siębiorcę w Polsce. Zgodnie bowiem z dodanym do art. 22 updof nowym ust. 1n, w przypadku prowadzenia przez podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a, działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez zagraniczny zakład, wartość poszczególnych składników majątku wchodzących w skład zagranicznego zakładu ustala się, z zastrzeżeniem ust. 1, w wysokości przyjętej dla celów podatkowych i wyni­kającej z ksiąg podatkowych tego podatnika, niezaliczonej do kosztów w jakiejkolwiek formie.

Zasady ustalania kosztu uzyskania przychodu nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie nabytych rzeczy i praw

Nowo dodany ust. 1n do art. 22 updof nakazuje przy tym odpowiednio stosować przepis art. 22 ust. 1l updof. Odpowiednie stosowanie art. 22 ust. 1l updof oznacza, że w przypadku zbycia składników majątku wchodzących w skład przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, nabytych w drodze wkładu niepie­niężnego (aportu), koszty uzyskania przychodów ustala się w wysokości, o której mowa w art. 22 ust. 1k updof, pomniejszonej o dokonane od tych składników odpisy amortyzacyjne. Art. 22 ust. 1k updof wskazuje, że należy ustalać te koszty dwojako:

  • w wysokości wartości początkowej, określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerial­nych i prawnych podmiotu wnoszącego wkład - w przypadku składników zaliczonych do środków trwa­łych lub wartości niematerialnych i prawnych;
  • w wysokości przyjętej dla celów podatkowych i wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu wnoszącego wkład na dzień nabycia - w przypadku pozostałych składników.

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Jeśli więc zdecyduje się Pan na prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce poprzez zagraniczny zakład swojej angielskiej firmy, to wyposażając położony w Polsce zakład w poszczególne składniki mająt­kowe będzie Pan musiał zastosować powyższe zasady ustalania ich wartości dla celów podatkowych.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 22 ust. 1k i 1n ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 2 pkt 9 lit. e) ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz.1328)

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK