REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
PIT 2007
PIT 2007
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wybór właściwego formularza lub formularzy do rozliczenia swoich dochodów (przychodów) osiągniętych w 2007 roku nie zawsze jest prostą sprawą. Czasem wystarczy nam jeden formularz, a bywają sytuacje, że oprócz trzech zasadniczych PITów musimy złożyć również kilka załączników. A zatem który PIT dla kogo ?

PITy główne (zeznania roczne)

Autopromocja


PIT-36 – czyli rozliczamy m.in. działalność gospodarczą lub najem opodatkowane wg skali i pracę za granicą


Formularz PIT-36 jest przeznaczony dla podatników, do których ma zastosowanie art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwanej dalej updof lub „ustawą” (czyli nie ryczałtowców ani opodatkowanych wg karty podatkowej), a których dochody nie mieszczą się w zakresie PIT-37.

PIT-36 wybierają podatnicy, którzy w 2007 r. niezależnie od liczby źródeł przychodów:

1) prowadzili:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

− pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej,

− działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej,

2) uzyskali przychody:

− z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub z innych umów o podobnym charakterze, opodatkowane na ogólnych zasadach,

− od których byli obowiązani samodzielnie opłacać zaliczki na podatek,

− ze źródeł przychodów położonych za granicą,

− z innych źródeł, opodatkowanych na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, od których ani płatnik, ani podatnik w ciągu roku podatkowego nie miał obowiązku odprowadzania zaliczek,

3) korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 44 ust. 7a ustawy (tzw. kredyt podatkowy),

4) są obowiązani dokonać doliczenia na podstawie art. 44 ust. 7f ustawy,

5) sporządzili remanent likwidacyjny w grudniu roku podatkowego,

6) są obowiązani doliczyć do swoich dochodów dochody małoletnich dzieci,

7) obniżają dochód o straty z lat ubiegłych,

8) wykazują należny zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 29, 30 i 30a ustawy, jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika,

9) wykazują należny podatek dochodowy, o którym mowa w art. 30e ustawy.

W przypadku podatników wnoszących o wspólne opodatkowanie dochodów małżonków, jeden z powyższych warunków musi spełniać co najmniej jeden z małżonków.

Formularz PIT-36 przeznaczony jest zarówno dla podatników opodatkowujących swoje dochody indywidualnie, jak i łącznie z dochodami małżonka albo w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Załącznikami do PIT-36 mogą być: PIT/B, PIT/D, PIT/M, PIT/O, PIT/ZG i PIT/Z .

PIT-37 – czyli rozliczamy m.in. pracę, zlecenia i zasiłki opodatkowane wg skali


Formularz PIT-37 jest przeznaczony również dla podatników, do których ma zastosowanie art. 45 ust. 1 ustawy (czyli nie ryczałtowców ani opodatkowanych wg karty podatkowej) ale którzy w 2007 roku:

1) wyłącznie za pośrednictwem płatnika uzyskali przychody ze źródeł położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, opodatkowane na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, tj. w szczególności z tytułu:

− wynagrodzeń i innych przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy (w tym spółdzielczego stosunku pracy) oraz pracy nakładczej,

− emerytur lub rent krajowych (w tym rent strukturalnych, rent socjalnych),

− świadczeń przedemerytalnych, zasiłków przedemerytalnych,

− należności z tytułu członkostwa w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych lub innych spółdzielniach zajmujących się produkcją rolną,

− zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego,

− stypendiów,

− przychodów z działalności wykonywanej osobiście (m.in. z umów zlecenia, kontraktów menedżerskich, zasiadania w radach nadzorczych, pełnienia obowiązków społecznych, działalności sportowej),

− przychodów z praw autorskich i innych praw majątkowych,

− świadczeń wypłaconych z Funduszu Pracy lub z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,

− należności za pracę przysługujących tymczasowo aresztowanym oraz skazanym,

− należności z umowy aktywizacyjnej,

2) nie prowadzili pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej oraz działów specjalnych produkcji rolnej,

3) nie są obowiązani doliczać do uzyskanych dochodów dochodów małoletnich dzieci,

4) nie obniżają dochodów o straty z lat ubiegłych.


W przypadku podatników wnoszących o wspólne opodatkowanie dochodów małżonków, powyższe warunki dotyczą obojga małżonków.


Podatnicy, którzy nie spełniają wyżej wymienionych warunków, a ma do nich zastosowanie art. 45 ust. 1 ustawy, wypełniają zeznanie PIT-36, chyba że są opodatkowani podatkiem liniowym - to wtedy PIT-36L.

Formularz PIT-37 przeznaczony jest zarówno dla podatników opodatkowujących swoje dochody indywidualnie, jak i łącznie z dochodami małżonka albo w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Załącznikami do PIT-37 mogą być: PIT/D, PIT/O .

PIT-36L – czyli podatek liniowy 19%


Formularz PIT-36L jest przeznaczony dla podatników, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane na zasadach określonych w art. 30c updof, czyli stawką 19% (tzw. podatek liniowy).


Formularz PIT-36L przeznaczony jest wyłącznie dla podatników rozliczających się indywidualnie.


Załącznikami do PIT-36L mogą być: PIT/B, PIT/ZG i PIT/Z .


PIT-28
– czyli ryczałtowe rozliczanie działalności gospodarczej, najmu lub dzierżawy


Formularz PIT-28 jest przeznaczony dla podatników którzy osiągnęli w 2007 roku:

- przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, lub

- z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, rozliczanych poza działalnością gospodarczą.


Załącznikami do PIT-28 mogą być: PIT-28A, PIT-28B, PIT/D, PIT/O, PIT/2K.


PIT-38
– czyli rozliczamy dochody ze sprzedaży akcji i udziałów


Formularz PIT-38 jest przeznaczony dla podatników, którzy w 2007 roku uzyskali przychody z tytułu:

1) odpłatnego zbycia:

− papierów wartościowych,

− pożyczonych papierów wartościowych (sprzedaż krótka),

− pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających,

− udziałów w spółkach mających osobowość prawną;

2) objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów

w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub

jego zorganizowana część.


Załącznikiem do zeznania PIT-38 może być PIT/ZG, niezbędny w sytuacji jeżeli ww. przychody podatnicy osiągnęli również za granicą. Załącznik ten składa się odrębnie dla każdego państwa, w którym uzyskano dochód.


PIT-16A
– czyli roczne rozliczenie karty podatkowej


Formularz PIT-16A jest przeznaczony dla podatników opodatkowanych w formie karty podatkowej. Służy on do wykazania faktycznie zapłaconych i odliczonych od karty podatkowej kwot składki na ubezpieczenie zdrowotne w poszczególnych miesiącach roku podatkowego.

Pamiętajmy też, że jeżeli zapomnimy w ciągu roku zapłacić, którąś ze składek to nie możemy jej ani odliczyć od karty ani tym bardziej umieścić w PIT-16A. Nie można też odliczyć więcej składki niż wynosi kwota należnego w danym miesiącu podatku.

Nie można złożyć wspólnego rozliczenia z małżonkiem, który prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym (PIT-36L), kartą podatkową (PIT-16A), ryczałtem ewidencjonowanym (PIT-28). Nie ma przy tym znaczenia czy ów małżonek uzyskał dochody z tej działalności, czy też nie. Zakaz wspólnego rozliczenia obowiązuje również gdy małżonek zgłosił zawieszenie działalności. Zakaz wspólnego rozliczenia nie dotyczy sytuacji rozliczania przez małżonka ryczałtem przychodów z najmu poza działalnością gospodarczą. Zasady te dotyczą również wspólnego opodatkowania się z dzieckiem osoby samotnie wychowującej dziecko.

Załączniki do zeznań


PIT/28A (załącznik do PIT-28) - to informacja o przychodach podatnika z działalności gospodarczej prowadzonej na własne nazwisko oraz z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Ale uwaga, ten formularz składają tylko ci ryczałtowcy, którzy uzyskują dochody indywidualnie (czyli nie w spółce osób fizycznych).


Załącznik ten powinni również wypełnić ryczałtowcy rozliczający najem poza działalnością gospodarczą. Małżonkowie osiągający wspólnie takie dochody mają wybór. Każdy z małżonków może wypełnić swój komplet (czyli PIT-28 i PIT/28A) albo zdecydować, że tylko jeden z nich złoży PIT-28 i PIT/28A, uwzględniając w nich łączne przychody obojga małżonków z tego tytułu.



PIT/28B
(załącznik do PIT-28) - to informacja którą musi złożyć ryczałtowiec osiągający przychody z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki osób fizycznych (chodzi tu w szczególności o spółkę cywilną i jawną).



PIT/B
(załącznik do PIT-36 oraz PIT-36L) - to informacja o wysokości dochodu (straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej w roku podatkowym. W załączniku tym podatnicy wykazują przychody, koszty, dochód lub stratę z działalności prowadzonej samodzielnie, a także w spółkach niebędących osobami prawnymi, w których są wspólnikami.


W przypadku łącznego opodatkowania dochodów małżonków, jak i małżonków rozliczających się indywidualnie, załącznik PIT/B wypełnia odrębnie każdy z małżonków. W załączniku tym, pozycję przeznaczoną do wpisania numeru PESEL wypełniają wyłącznie te osoby, które mają nadany ten numer.



PIT/D
(załącznik do PIT-36, PIT-37 i PIT-28) - to informacja o odliczeniu wydatków mieszkaniowych w roku podatkowym. Załącznik PIT/D jest przeznaczonydla podatników, którzy w zeznaniu podatkowym za 2007 r. dokonują odliczeń z tytułu wydatków mieszkaniowych poniesionych:

1) na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) mieszkaniowego, udzielonego podatnikowi w latach 2002-2006,

2) na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową,

3) na spłatę (wraz z odsetkami) kredytu bankowego lub pożyczki z zakładu pracy, otrzymanych w latach 1992-1993 na cele mieszkaniowe, określone w art. 26 ust. 1 pkt 5 i 6 updof w brzmieniu obowiązującym w tych latach,

4) w latach ubiegłych na cele mieszkaniowe (w tym na remont lub modernizację domu/mieszkania), jeżeli wydatki te nie znalazły pokrycia odpowiednio w dochodzie, przychodzie lub podatku za te lata.

Małżonkowie rozliczający się indywidualnie oraz małżonkowie opodatkowujący swoje dochody łącznie, jeżeli dokonują odliczeń z tytułu wydatków mieszkaniowych, składają jeden załącznik PIT/D. Zasada ta nie dotyczy małżonków, w stosunku do których sąd orzekł separację.


Załącznik ten należy dołączyć do zeznania składanego przez jednego z małżonków (PIT-28, PIT-36, PIT-37), bądź do wspólnego zeznania małżonków (PIT-36 albo PIT-37).


Podatnicy, którzy w zeznaniu podatkowym za 2007 r. po raz pierwszy dokonują odliczeń z tytułu wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) mieszkaniowego, o których mowa w art. 26b ustawy w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r., wraz z załącznikiem PIT/D składają oświadczenie PIT-2K.


Oświadczenie PIT-2K należy dołączyć do tego samego zeznania, przy którym został złożony załącznik PIT/D.



PIT/2K
(załącznik do formularzy PIT-36, PIT-37 i PIT-28) - to oświadczenie o wysokości wydatków związanych z inwestycją służącą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych.

Powinni go złożyć podatnicy, którzy w zeznaniu podatkowym za 2007 r. po raz pierwszy dokonują odliczeń z tytułu wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) mieszkaniowego, o których mowa w art. 26b ustawy, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r.. Podobnie jak przy PIT/D - małżonkowie składają jedno oświadczenie PIT/2K bez względu na to czy rozliczają się razem czy osobno.

Oświadczenie PIT-2K należy dołączyć do tego samego zeznania, przy którym został złożony załącznik PIT/D.


PIT/O
(załącznik do PIT-36, PIT-37 oraz PIT-28) - to informacja o odliczeniach od dochodu (przychodu) i podatku w 2007 roku. Załącznik PIT/O jest przeznaczony dla podatników korzystających z odliczeń od dochodu (przychodu) lub od podatku, z wyjątkiem odliczeń wydatków mieszkaniowych.


W przypadku wspólnego opodatkowania małżonków, składają oni wspólny załącznik PIT/O. Jeżeli z odliczeń korzysta zarówno mąż, jak i żona, należy wypełnić zarówno odpowiednie pozycje “podatnik”, jak również pozycje “małżonek”.


Jeżeli małżonkowie opodatkowują swoje dochody indywidualnie, załącznik PIT/O wypełnia i dołącza do swojego zeznania każdy z małżonków, o ile oczywiście korzysta z odliczeń.


Na formularzu PIT/O wykazuje się odliczenia m.in. z darowizn, ulgi internetowej, ulgi na dzieci, ulgi rehabilitacyjnej. Trzeba też pamiętać, że część odliczeń nie wykazujemy w PIT/O a w głównym zeznaniu rocznym (składki ZUS, 1% podatek dla organizacji pożytku publicznego, straty, podatek zapłacony za granicą).


PIT/M
(załącznik do formularza PIT-36) - to informacja o dochodach małoletnich dzieci, podlegających łącznemu opodatkowaniu z dochodami rodziców w 2007 roku.


Każdy z podatników bez względu na sposób opodatkowania (indywidualnie, wspólnie z dochodami małżonka albo w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci) jest obowiązany odrębnie wypełnić załącznik PIT/M. W załączniku tym, pozycję przeznaczoną do wpisania numeru PESEL wypełniają wyłącznie te osoby, które mają nadany ten numer.


Zasadą jest, że dochody małoletnich dzieci własnych i adoptowanych (oprócz dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku) dolicza się do dochodów rodziców lub dochodów osób samotnie wychowujących dziecko. Dochodów tych nie dolicza się tylko wtedy, gdy rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci.


Gdy rodzic osiągającego dochody dziecka nie rozlicza się na PIT-36 (a np. na PIT-36L, czy PIT-28), to nie składa formularza PIT/M z tym innym PITem.


Gdy dochody dziecka, podlegające doliczeniu do dochodu rodzica pasują rodzajowo do innego Pita niż PIT-36 (np. dochody z obrotu akcjami na giełdzie do PIT-38), to rodzic wykazuje te dochody w tym innym zeznaniu pod swoim nazwiskiem ale nie składa już formularza PIT/M z tym innym PITem.


PIT/Z
(załącznik do formularzy PIT-36 oraz PIT-36L) - to informacja o wysokości dochodu (straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej, prowadzonej przez podatników korzystających ze zwolnienia na podstawie art. 44 ust.7a updof, osiągniętego (poniesionej) w 2007 roku. Chodzi tu o podatników, którzy po raz pierwszy rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej i skorzystali z możliwości niepłacenia zaliczek na podatek dochodowy.


PIT/Z wypełnia odrębnie każdy z małżonków bez względu na to, czy rozliczają się wspólnie czy osobno.



PIT/ZG
(załącznik do formularzy PIT-36, PIT-36L oraz PIT-38) - to informacja o wysokości dochodów z zagranicy i zapłaconym podatku w 2007 roku.


Załącznik ten składają osoby, które w roku podatkowym uzyskały dochody z tytułu działalności wykonywanej za granicą lub ze źródeł przychodów położonych za granicą i dochody te podlegają opodatkowaniu w Polsce zgodnie z art. 27 ust. 8, 9, 9a updof.


W załączniku podatnik wykazuje dochody z tytułu działalności wykonywanej za granicą lub ze źródeł przychodów położonych za granicą oraz podatek zapłacony za granicą (jeżeli do dochodów tych ma zastosowanie metoda odliczenia podatku zapłaconego za granicą), rozliczane w zeznaniu podatkowym PIT-36.


Załącznik składa się odrębnie dla każdego państwa uzyskania dochodu.


PIT/ZG wypełnia odrębnie każdy z małżonków bez względu na to, czy rozliczają się wspólnie czy osobno.


Oprac. Paweł Huczko

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    Inflacja 2024. Skokowy wzrost w kwietniu poza górną granicę celu inflacyjnego. Prognoza eksperta

    W marcu 2024 r. inflacja będzie najniższa w całym roku. A już w kwietniu nastąpi skokowy wzrost inflacji, która znajdzie się poza górną granicą celu. Taką prognozę przedstawił ekspert Konfederacji Lewiatan, Mariusz Zielonka. 

    Obligacje skarbowe 2024. Drastyczna obniżka oprocentowania od marca i kwietnia

    Inflacja w Polsce obniża się tak szybko, że jeszcze rok temu wydawało się to niemal nieprawdopodobne. Większość osób to cieszy, ale nie wszystkich. Hamująca inflacja to informacja, która może rozsierdzić osoby posiadające w portfelu detaliczne obligacje skarbowe. W skrajnym przypadku kwietniowa aktualizacja oprocentowania może doprowadzić do spadku stawki z prawie 20% do niewiele ponad 4%. 

    REKLAMA