| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Jak odliczyć w PIT zapłacone do ZUS składki od dochodów osiągniętych w Niemczech

Jak odliczyć w PIT zapłacone do ZUS składki od dochodów osiągniętych w Niemczech

Przez kilka miesięcy pracowałem w Polsce, a obecnie pracuję w Niemczech. Zatrudnia mnie jednak polska firma. Z informacji uzyskanych od mojego pracodawcy wynika, że składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne od wynagrodzenia za pracę w Niemczech odprowadzane są do polskiego ZUS-u. Czy w związku z tym w zeznaniu rocznym będę mógł sobie w całości odliczyć te składki odpowiednio: od dochodu i od podatku?

Zgodnie z tym przepisem wolna od podatku dochodowego jest część przychodów osób objętych nieograniczonym obowiązkiem podatkowym w Polsce, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy, za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy, w kwocie odpowiadającej 30% diety, określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust. 15.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Z powyższych przepisów wynika więc, że zapłacone do polskiego systemu ubezpieczeń społecznych składki na ubezpieczenie podlegają odliczeniu pod warunkiem, że podstawy ich wymiaru nie stanowi:
- dochód (przychód), zwolniony od podatku na podstawie ustawy jak również
- dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Dlatego też w opisanej w pytaniu sytuacji składki na ubezpieczenia społeczne potrącone przez płatnika z osiągniętych w Niemczech wynagrodzeń, co do zasady podlegają odliczeniu od dochodu, na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o PIT, natomiast składka na powszechne ubezpieczenie zdrowotne podlega odliczeniu od podatku na podstawie art. 27b ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o PIT.

Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może jednak przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki.

Ponieważ – jak już wyżej wskazano - odliczenie składek na ubezpieczenie społeczne oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne nie może mieć zastosowania do dochodów zwolnionych na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to nie będzie Pan mógł odliczyć w zeznaniu rocznym tej składki, która została obliczona od wynagrodzenia w części zwolnionej z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o PIT.

Podstawa prawna
• art. art. 21 ust. 1 pkt 20, art. 26 ust. 1 pkt 2, art. 27b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »