| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Jak odliczyć w PIT zapłacone do ZUS składki od dochodów osiągniętych w Niemczech

Jak odliczyć w PIT zapłacone do ZUS składki od dochodów osiągniętych w Niemczech

Przez kilka miesięcy pracowałem w Polsce, a obecnie pracuję w Niemczech. Zatrudnia mnie jednak polska firma. Z informacji uzyskanych od mojego pracodawcy wynika, że składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne od wynagrodzenia za pracę w Niemczech odprowadzane są do polskiego ZUS-u. Czy w związku z tym w zeznaniu rocznym będę mógł sobie w całości odliczyć te składki odpowiednio: od dochodu i od podatku?

Nie.

Odliczeniu w zeznaniu rocznym nie będzie podlegać ta część składki, której podstawę wymiaru stanowi dochód zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o PIT.
Z pytania wynika, że składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne od dochodów osiągniętych przez Pana pracy w Niemczech zostały odprowadzone przez pracodawcę do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, tj. do polskiego systemu ubezpieczeń.

Dlatego odnosząc się do kwestii możliwości ich odliczenia w zeznaniu rocznym należy odwołać się do art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT (składki na ubezpieczenia społeczne) oraz do art. 27b tejże ustawy (składka na ubezpieczenie zdrowotne).

Przepis art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT stanowi, że odliczeniu od dochodu podlegają składki określone w ustawie z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych:
• zapłacone w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nimi współpracujących,
• potrącone w roku podatkowym przez płatnika ze środków podatnika na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenia chorobowe, z tym, że w przypadku podatnika osiągającego przychody określone w art. 12 ust. 6, tylko w części odliczonej w sposób określony w art. 33 ust. 4 ustawy o PIT, od przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Ustawodawca zakazał jednak odliczania składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie ustawy, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Polecamy: serwis PIT

Z kolei zgodnie z art. 27b ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie z 27 sierpnia 2004 r., o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych:
• opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika, zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych,
• pobranej w roku podatkowym przez płatnika, zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych

I w tym przypadku również został wprowadzony zakaz odliczania składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie ustawy, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Trzeba pamiętać, że osobom osiągającym dochody ze stosunku pracy z zagranicy przysługuje zwolnienie określone w art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o PIT.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Krysiński

Ekspert Betafence – systemy ogrodzeniowe, bramy, gabiony.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »