| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Czy nabycie nieruchomości w Polsce przez nierezydenta zmienia jego status podatkowy

Czy nabycie nieruchomości w Polsce przez nierezydenta zmienia jego status podatkowy

W ubiegłym roku w związku z podjęciem pracy u zagranicznego pracodawcy przeprowadziłem się za granicę. Planuję tu pozostać na stałe, a na pewno przez co najmniej kilka – kilkanaście najbliższych lat. Jestem bezdzietnym kawalerem i w związku z tym po przeprowadzce to za granicą koncentruje się cała moja aktywność życiowa. Polskę odwiedzam sporadycznie, a moje pobyty na pewno nie przekroczą łącznie w żadnym roku 183 dni. Zastanawiam się jednak nad zainwestowaniem w przyszłości zarobionych za granicą pieniędzy w nieruchomości (działki, mieszkania, domy) w Polsce. Czy tak inwestycja spowoduje, że znowu będę podlegał obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów w Polsce?

Nie.
Dopóki nie przeniesie Pan z powrotem do Polski ośrodka swoich interesów życiowych, to w Polsce będzie miał Pan status nierezydenta. Samo nabycie przez Pana nieruchomości w Polsce nie doprowadzi do zmiany tego statusu.

Z pytania wynika, że w związku z wyjazdem do innego kraju przeniósł Pan do niego swój ośrodek interesów życiowych. Nie tylko wyjechał Pan za granicę w związku z podjęciem pracy u zagranicznego pracodawcy, ale też zamieszkał tam z zamiarem pozostania na stałe i tam obecnie koncentruje się cała Pana aktywność życiowa. 

Jako bezdzietny kawaler w Polsce nie pozostawił Pan rodziny ani żadnego majątku. Zastanawia się Pan bowiem dopiero nad zainwestowaniem w przyszłości w zakup nieruchomości w Polsce. Zakup ten zamierza Pan sfinansować z pieniędzy zarobionych za granicą.

Całokształt tych okoliczności pozwala uznać, że w związku z wyjazdem za granicę uległo zmianie Pana miejsce zamieszkania dla celów podatkowych – uzyskał Pan rezydencję podatkową kraju, do którego Pan wyjechał z zamiarem stałego pobytu. 

Polecamy: Postępowanie podatkowe

Tym samym w Polsce jako nierezydent jest Pan objęty jedynie ograniczonym obowiązkiem podatkowym. Oznacza to, że jako nierezydent będzie Pan miał więc obowiązek rozliczać się w Polsce tylko z dochodów osiągniętych na jej terytorium.

Rodzaje tych dochodów wymienia przykładowo art. 3 ust. 2b ustawy o PIT. Znajdują się wśród nich m.in. dochody z położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości, w tym ze sprzedaży takiej nieruchomości. 

Polecamy: Podatek od spadków i darowizn

Taki obowiązek powstanie więc, jeśli zacznie Pan osiągać dochody np. z najmu bądź dzierżawy (ewentualnie sprzedaży) nieruchomości położonych w Polsce.

Samo nabycie nieruchomości w Polsce z pewnością nie spowoduje, że ulegnie zmianie Pana status podatkowy. Zmiana rezydencji podatkowej i objęcie Pana ponownie nieograniczonym obowiązkiem podatkowym w Polsce będzie miało miejsce dopiero wtedy, gdy przeniesie Pan swoje centrum interesów życiowych z powrotem do Polski.

Podstawa prawna:
- art. 3 ust. 1-2b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j. t. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Ślawski

Country Manager VMware w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK