| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Nowa umowa podatkowa pomiędzy Polską a Czechami już obowiązuje

Nowa umowa podatkowa pomiędzy Polską a Czechami już obowiązuje

5 maja weszła w życie ustawa ratyfikująca nową umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską oraz Czechami („Nowa Umowa”), podpisana przez obie strony 13 września 2011 roku. Zarówno Polska, jak i Czechy zakończyły proces ratyfikacyjny, w związku z tym postanowienia Nowej Umowy wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2013 roku. Nowa Umowa zastąpi dotychczasową umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z 1993 r. („Stara Umowa”).

Korekta zysków przedsiębiorstw powiązanych

Stara Umowa stanowiła, iż jedno z umawiających się państw może opodatkować zyski, których przedsiębiorstwo nie osiągnęło z tego powodu, iż między przedsiębiorstwami powiązanymi zostały ustalone warunki różniące się znacznie od warunków, które ustaliłyby między sobą podmioty niezależne.

Nowa Umowa wprowadza postanowienie, zgodnie z którym, w przypadku opodatkowania wyżej wskazanego zysku przez jedno państwo, drugie państwo powinno dokonać korekty podatku zapłaconego w tym drugim państwie, jeśli uzna, iż zyski przedsiębiorstw powiązanych były takie jak między przedsiębiorstwami niezależnymi.

Jak uzyskać zwrot podatku VAT – firma w Republice Czeskiej

Unikanie podwójnego opodatkowania

Zgodnie z postanowieniami Nowej Umowy, kwota podatku od zysku ze sprzedaży majątku nieruchomego lub majątku ruchomego należącego do zakładu, zapłacona w Czechach, może zostać odliczona od podatku w Polsce, według metody tzw. kredytu zwykłego. Jest to zmiana dla polskich podatników, ponieważ na gruncie poprzednio obowiązującej umowy mogli oni stosować metodę tzw. wyłączenia z progresją.

Nowa Umowa likwiduje zaliczenie fikcyjne, tzw. tax sparing w odniesieniu do podatku zapłaconego w drugim umawiającym się państwie, co oznacza, iż wyłącznie faktycznie zapłacony podatek w drugim umawiającym się państwie może zostać odliczony w umawiającym się państwie.

Magdalena Zasiewska
Agata Oktawiec

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Lubasz i Wspólnicy

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK