| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Nowa umowa podatkowa pomiędzy Polską a Czechami już obowiązuje

Nowa umowa podatkowa pomiędzy Polską a Czechami już obowiązuje

5 maja weszła w życie ustawa ratyfikująca nową umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską oraz Czechami („Nowa Umowa”), podpisana przez obie strony 13 września 2011 roku. Zarówno Polska, jak i Czechy zakończyły proces ratyfikacyjny, w związku z tym postanowienia Nowej Umowy wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2013 roku. Nowa Umowa zastąpi dotychczasową umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z 1993 r. („Stara Umowa”).

Korekta zysków przedsiębiorstw powiązanych

Stara Umowa stanowiła, iż jedno z umawiających się państw może opodatkować zyski, których przedsiębiorstwo nie osiągnęło z tego powodu, iż między przedsiębiorstwami powiązanymi zostały ustalone warunki różniące się znacznie od warunków, które ustaliłyby między sobą podmioty niezależne.

Nowa Umowa wprowadza postanowienie, zgodnie z którym, w przypadku opodatkowania wyżej wskazanego zysku przez jedno państwo, drugie państwo powinno dokonać korekty podatku zapłaconego w tym drugim państwie, jeśli uzna, iż zyski przedsiębiorstw powiązanych były takie jak między przedsiębiorstwami niezależnymi.

Jak uzyskać zwrot podatku VAT – firma w Republice Czeskiej

Unikanie podwójnego opodatkowania

Zgodnie z postanowieniami Nowej Umowy, kwota podatku od zysku ze sprzedaży majątku nieruchomego lub majątku ruchomego należącego do zakładu, zapłacona w Czechach, może zostać odliczona od podatku w Polsce, według metody tzw. kredytu zwykłego. Jest to zmiana dla polskich podatników, ponieważ na gruncie poprzednio obowiązującej umowy mogli oni stosować metodę tzw. wyłączenia z progresją.

Nowa Umowa likwiduje zaliczenie fikcyjne, tzw. tax sparing w odniesieniu do podatku zapłaconego w drugim umawiającym się państwie, co oznacza, iż wyłącznie faktycznie zapłacony podatek w drugim umawiającym się państwie może zostać odliczony w umawiającym się państwie.

Magdalena Zasiewska
Agata Oktawiec

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Pietrusiński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK