| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Polski marynarz pod obcą banderą – rozliczenie PIT

Polski marynarz pod obcą banderą – rozliczenie PIT

Gdzie opodatkowani są marynarze, którzy pływają pod banderą statku kraju, z którym nie mamy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (i zatrudnia ich przedsiębiorstwo z tego samego kraju)? Marynarz wykonuje pracę zarówno w Polsce jak i za granicą.

Polski marynarz na zagranicznym statku - odpowiedź Departamentu Podatków Dochodowych Ministerstwa Finansów:

Wynagrodzenie uzyskane przez osobę fizyczną podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), w związku z wykonywaniem pracy najemnej na pokładzie statku morskiego eksploatowanego w transporcie międzynarodowym przez przedsiębiorstwo mające siedzibę w państwie, z którym Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (bandera statku zarejestrowana jest również w tym państwie), podlega opodatkowaniu w Polsce na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednakże, jeżeli dochód taki zostanie opodatkowany również w drugim państwie (państwo siedziby i bandery), wówczas w Polsce w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania tego dochodu należy zastosować metodę, o której mowa w art. 27 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – metodę odliczenia proporcjonalnego.

Emerytury zagraniczne – jak rozliczać podatkowo?

Polecamy: Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki?

Zgodnie z art. 27 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi o zastosowaniu metody określonej w ust. 8, lub z państwem, w którym dochody są osiągane, Rzeczpospolita Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Romuald Pilitowski

Prezes Zarządu Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK