REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Automatyczna wymiana informacji podatkowych między Polską a USA – standard FACTA

Automatyczna wymiana informacji podatkowych między Polską a USA – standard FACTA
Automatyczna wymiana informacji podatkowych między Polską a USA – standard FACTA
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 7 października 2014 r. podpisana została umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie poprawy wypełniania międzynarodowych obowiązków podatkowych oraz wdrożenia ustawodawstwa FATCA. Znaczenie tej umowy dla polskich podatników i polskiego systemu podatkowego wyjaśnia Ministerstwo Finansów:

Przede wszystkim należy zauważyć, że wymieniona umowa nie wpływa w żaden sposób na opodatkowanie dochodów polskich podatników, uzyskiwanych w kraju jak i za granicą. Treścią umowy jest wyłącznie usprawnienie mechanizmu wymiany informacji podatkowych poprzez automatyczne przekazywanie danych pozyskiwanych od krajowych instytucji finansowych. Jej zawarcie ma zatem istotne znaczenie dla polskich instytucji finansowych.

Autopromocja

Należy jednocześnie podkreślić, że podstawę wymiany informacji między Polską i USA stanowią przepisy wielostronnej Konwencji o współpracy administracyjnej w sprawach podatkowych oraz umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, które już obecnie przewidują możliwość wymiany informacji w trzech trybach: automatycznie, na żądanie lub spontanicznie. Umowa FATCA określa wyłącznie zakres i format informacji, które będą przekazywane przez polskie i amerykańskie władze podatkowe w formie automatycznej.

Nowa Konwencja podatkowa z USA – co się zmienia

W 2011 r. w Stanach Zjednoczonych przyjęto ustawę o ujawnianiu rachunków zagranicznych (Foreign Accounts Tax Compliance Act), której celem było zobligowanie zagranicznych instytucji finansowych do zawierania porozumień bezpośrednio z amerykańską administracją podatkową. Porozumienia te zobowiązywałyby zagraniczne instytucje finansowe do bezpośredniego przekazywania do IRS danych o rachunkach osób, będących rezydentami podatkowymi USA, dla celów weryfikacji prawidłowości ich zobowiązań podatkowych. Takie działanie byłoby niezgodne z prawem polskim.

Przy braku zawarcia umowy polskie instytucje finansowe podlegałyby w USA 30% podatkowi od dochodów uzyskiwanych w tym kraju, co przekładałoby się również na wysokość dochodów klientów banków i innych instytucji finansowych, osiągających dochody ze źródeł amerykańskich. Pobór 30%  sankcyjnego podatku negowałby ekonomiczny sens dokonywania inwestycji za pośrednictwem polskich instytucji finansowych. Zawarcie umowy usunie te zagrożenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Biorąc pod uwagę zawartą w umowie zasadę wzajemności w przekazywaniu informacji, Polska będzie również otrzymywała automatycznie informacje o amerykańskich rachunkach polskich rezydentów podatkowych. Pozwoli to polskim organom podatkowym na weryfikację prawidłowości wypełniania przez te osoby obowiązków podatkowych i wysokości płaconych podatków.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że standard wymiany FATCA, wprowadzając szersze rozwiązania, niż obecnie stosowane w ramach międzynarodowej współpracy podatkowej, stał się wzorem prac nad modelem wymiany informacji podatkowych w UE i OECD. Przyjęty w ramach prac OECD wspólny standard raportowania informacji finansowych CRS (Common Reporting Standard) jest aktywnie promowany przez UE, jako jeden ze środków zwalczania oszustw podatkowych i przeciwdziałania uchylaniu się od opodatkowania.

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Aktywne druki i formularze

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Zgodnie z brzmieniem art. 10 omawianej umowy – wejdzie ona w życie w momencie, kiedy Polska notyfikuje pisemnie Stanom Zjednoczonym, że zakończyła swoje procedury wewnętrzne niezbędne do jej wejścia w życie. Ponieważ dla dopełnienia przedmiotowych procedur niezbędne jest ratyfikowanie umowy za zgodą przewidzianą w ustawie, nie jest w chwili obecnej możliwe podanie precyzyjnej daty zakończenia tych procedur. Data wejścia w życie będzie zależała od tempa procedowania Parlamentu oraz terminu ratyfikowania umowy przez Prezydenta.

Umowa z 7 października 2014 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie poprawy wypełniania międzynarodowych obowiązków podatkowych oraz wdrożenia ustawodawstwa FATCA – wersja polska i angielska.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Finansów

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od kiedy KSeF?

KSeF będzie przesunięty. Od kiedy Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać zgodnie z projektem ustawy?

Ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych a PIT. NSA: nie trzeba płacić podatku od zwrotu wydatków

W wyroku z 14 września 2023 r. (sygn. akt II FSK 2632/20) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko organów podatkowych i uznał, że świadczenie wypłacone pracownikowi jako zwrot wydatków – nie jest przychodem ze stosunku pracy. A zatem nie trzeba od takiego zwrotu wydatków płacić podatku dochodowego. W tym przypadku chodziło o ryczałt samochodowy za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi z tytułu używania przez niego prywatnego samochodu do celów służbowych. Niestety NSA potrafi też wydać zupełnie inny wyrok w podobnej sprawie.

Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Jak rozliczyć kartę podarunkową dla pracownika? Podatki, składki, księgowanie

Karty podarunkowe to coraz popularniejszy benefit pracowniczy. Najczęściej wręcza się go okazjonalnie jako prezent świąteczny. To też narzędzie doceniania, które można wykorzystywać z innych okazji: jubileuszy, Dnia Dziecka, Dnia Kobiet, świąt branżowych czy jako specjalne nagrody pracownicze. Sprawdź, czy karty podarunkowe wiążą się z obowiązkiem podatkowym i jak je rozliczyć. 

Transport drogowy 2024 – zmiana przepisów dot. pojazdów wynajmowanych

Gotowy jest projekt ustawy, który umożliwi przewoźnikom prowadzącym działalność na terytorium Polski na czasowe korzystanie z pojazdu najmowanego, zarejestrowanego na terytorium innego państwa UE. Do tej pory nasz kraj nie dopuszczał takiej możliwości, obecnie chcemy dostosować polskie prawo do unijnego. Najmowanie pojazdów niesie ze sobą szereg korzyści, które mogą poprawić elastyczność operacyjną firm transportowych. 

Ceny prądu w górę o 30% a gazu o 15% - od lipca 2024 r. w Polsce. Jak wpłynie to na inflację?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że na mocy projektowanej ustawy o bonie energetycznym (zakładającej częściowe "odmrożenie" cen za energię elektryczną i gaz), od 1 lipca 2024 r. dla odbiorców taryfowanych rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o 29 proc., a za gaz o 15 proc. - o ile zajdzie odpowiednie obniżenie cen w taryfach. Proponowanie przez MKiŚ częściowe odmrożenie cen prądu i gazu podbije ścieżkę inflacji o ok. 1 pp., a CPI w grudniu może wynieść ok. 5,5 proc. - oceniają ekonomiści ING. Zdaniem ministra finansów Andrzeja Domańskiego działania osłonowe w zakresie cen energii (np. bon energetyczny) spowodują, że średnioroczna inflacja CPI w Polsce może być niższa przynajmniej o 1 pkt proc. w 2024 r. i o ok. 0,9 pkt. proc. w 2025 r. niż zakładają prognozy zawarte w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa.

REKLAMA