REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć dochody z pracy w Szwecji

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Jak rozliczyć dochody z pracy w Szwecji
Jak rozliczyć dochody z pracy w Szwecji

REKLAMA

REKLAMA

System podatkowy Szwecji i problematykę opodatkowania szwedzkich dochodów w Polsce omawiają eksperci PwC.

Rezydencja podatkowa

Zgodnie ze szwedzkimi przepisami podatkowymi, za rezydenta podatkowego w Szwecji uważa się osobę, która ma tam swoje miejsce zamieszkania (stałego pobytu) i nieprzerwanie przebywa na terytorium tego kraju przez czas dłuższy niż sześć miesięcy. Przesłanką uznania za szwedzkiego rezydenta podatkowego jest również posiadanie istotnych powiązań ze Szwecją. Nie dotyczy ona jednak osób zagranicznych, które nie były wcześniej szwedzkimi rezydentami. W przypadku opuszczenia Szwecji przez osoby posiadające obywatelstwo szwedzkie, lub zamieszkujące w tym kraju przez co najmniej dziesięć lat, uznaje się, że rezydencja szwedzka zostaje zachowana przez okres pięciu lat od opuszczenia kraju.

Autopromocja

Warto dodać, że do udowodnienia utraty szwedzkiej rezydencji podatkowej jest zobowiązany podatnik. Precyzyjne określenie momentu jej utraty może mieć istotne znaczenie. Szwedzkie przepisy podatkowe przewidują bowiem możliwość opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów ze sprzedaży akcji szwedzkich spółek przez nierezydentów, do dziesięciu lat od utraty szwedzkiej rezydencji.

Druki PIT 2016

PIT-Y 2015 (książka + CD)

Szwedzki system podatkowy

W Szwecji do dochodu ze stosunku pracy zalicza się oprócz wynagrodzenia za pracę, świadczenia wypłacane przez pracodawcę, w postaci m.in.: premii, pokrycia prywatnych kosztów życia, samochodu służbowego udostępnionego na prywatny użytek pracownika, darmowego dostępu do domku letniskowego, czy też wartości pożyczek udzielonych na preferencyjnych warunkach lub nieodpłatnie Nie podlega w Szwecji podatkowi zwrot kosztów przeprowadzki pracownika do opodatkowaniu tego kraju.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wolne od podatku są również niektóre świadczenia, np. dodatek na dziecko (osobom, które zarejestrowały pobyt w Szwecji i są objęte szwedzkim systemem ubezpieczeń społecznych, przysługuje comiesięczny dodatek na dziecko do lat 16, zamieszkałe w Szwecji. W przypadku posiadania większej liczby dzieci, przysługuje dodatkowa kwota podlegająca zwolnieniu. Dodatek ten jest niezależny od wysokości dochodu).

Jeśli chodzi o odliczenia, w Szwecji od podstawy opodatkowania odliczyć można faktycznie poniesione koszty uzyskania przychodu. Są one jednak ograniczone. Odlicza się też prywatne składki emerytalne. Warto jednak podkreślić, że możliwość odliczenia kosztów uzyskania przychodu tylko jest zarezerwowana dla szwedzkich rezydentów podatkowych.

W Szwecji obowiązuje progresywna skala podatkowa. Podatnicy uiszczają podatek państwowy i gminny, zaś stawki podatkowe wynoszą od 32 do nawet 57%. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w pełnej wersji Raportu

Rozliczenie szwedzkich dochodów w Polsce

Dochody uzyskane przez Polaka na terytorium Szwecji zostaną wyłączone z opodatkowania w Polsce. Natomiast zostaną one doliczone do dochodów osiągniętych przez pracownika ze źródeł położonych w Polsce w celu obliczenia tzw. efektywnej stawki podatkowej. Jest to tzw. metoda wyłączenia z progresją. Z związku z tym, Polak wybierający się do pracy w Portugalii nie musi obawiać się że jego dochody zostaną opodatkowane podwójnie.

Warto dodać, że podatnik ma prawo pomniejszyć przychód o równowartość 30% diety za każdy dzień pobytu poza granicami kraju, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy (w przypadku Szwecji dieta wynosi 459 koron szwedzkich za dzień).

Podatnik, który osiągnął dochody z polskich źródeł opodatkowane PIT, może korzystać z ulg i zwolnień, np. w postaci wspólnego rozliczenia z małżonkiem, czy skorzystania z ulgi na wychowywanie dzieci. Składki na ubezpieczenia społeczne odprowadzone w Szwecji mogą być, po spełnieniu określonych prawem warunków, odliczone w Polsce.


Podstawowym aktem regulującym wzajemną relację dochodów szwedzkich i polskich jest Konwencja między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Królestwa Szwecji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisana w Sztokholmie dnia 19 listopada 2004 r.

Zapraszamy również do zapoznania się z pełną wersją Raportu.

Łukasz Karwacki jest starszym konsultantem w Dziale Prawno-Podatkowych PwC

Joanna Narkiewicz-Tarłowska jest doradcą podatkowym, dyrektorem w Dziale Prawno-Podatkowym PwC

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop na żądanie. Jak zgłosić? Kiedy przysługuje?

Co trzeba wiedzieć o urlopie na żądanie? Kiedy przysługuje? Jak skutecznie zgłosić taki urlop? Czy pracodawca może odmówić takiego urlopu? Jakie są wytyczne Państwowej Inspekcji Pracy? A co wynika z orzecznictwa Sądu Najwyższego?

Podatek (opłata) od posiadania psa 2024/2025. Kto zapłaci 173,57 zł? Do kiedy? Czy trzeba płacić podatek lub opłatę od posiadania innych zwierząt (np. kota)?

Potocznie zwany „podatek od psów”, to tak naprawdę opłata lokalna czyli opłata pobierana przez niektóre gminy. A opłata tym się różni od podatku, że może ale nie musi być wprowadzona na terenie danej gminy. Ile wynosi opłata od psa w 2024 roku? Kto musi ją płacić a kto jest zwolniony? Do kiedy trzeba wnosić tę opłatę do gminy?

Ile razy można dać darowiznę dziecku bez podatku w 2024 r.?

Darowiznę pieniężną dziecku można dać bez podatku wielokrotnie, bo nie jest istotne ile razy, ale trzeba uważać, aby po przekroczeniu limitu kwoty wolnej od podatku dokonać niezbędnych formalności urzędowych. Sprawdź, jakie kwoty wolne od podatku obowiązują w 2024 roku.

Likwidujesz działalność gospodarczą? Zgłoś zaprzestanie działalności i sporządź remanent likwidacyjny. Wystrzegaj się popełnienia tych błędów.

Likwidujesz działalność gospodarczą? Wystrzegaj się popełnienia błędów. Decyzja o zakończeniu prowadzenia działalności gospodarczej wiąże się z szeregiem obowiązków prawnych i podatkowych. Jednym z aspektów, który często umyka uwadze podatników w trakcie likwidacji firmy, są obowiązki związane z VAT.

Najem miejsca postojowego. Można z tego tytułu odliczyć VAT. Ale czy wiesz, jak to zrobić, by nie narazić się na sankcje?

Odliczanie VAT związanego z używaniem samochodów osobowych podlega szczególnym regulacjom. Dotyczą one również odliczania VAT z tytułu najmu miejsca postojowego. Sprawdź, jak to zrobić, by nie narazić się na sankcje.

Duplikat faktury. Masz prawo odliczyć z niego VAT. Ale czy wiesz, jakich błędów należy unikać?

Podatnik mający duplikat faktury ma takie same prawa do odliczenia podatku jak w przypadku posiadania pierwotnej faktury. Musi jednak wiedzieć, w jakich przypadkach rozliczyć go na bieżąco, a w jakich poprzez korektę deklaracji.

Sprzedaż za symboliczną złotówkę. To nie jest zakazane. Jednak przygotuj sobie dobre argumenty, by uniknąć zarzutu obejścia prawa.

Podstawą opodatkowania jest to, co stanowi zapłatę otrzymaną z tytułu sprzedaży, włącznie z różnymi formami obniżek cen czy rabatów. Jednak obniżka ceny bez obiektywnego celu gospodarczego to dla organów skarbowych próba obejścia prawa.

Stawka godzinowa netto od lipca 2024 r. Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?

W 2024 roku minimalna stawka godzinowa  wzrasta dwukrotnie – od 1 stycznia i od 1 lipca. Ile wynosi ta stawka netto i kogo dotyczy? Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?

Najniższa krajowa - ile na rękę od lipca 2024?

W 2024 roku (tak samo jak w poprzednim) minimalne wynagrodzenie za pracę jest podnoszone dwa razy – od 1 stycznia i od 1 lipca. Tzw. najniższa krajowa pensja dla pracownika na pełnym etacie wynosi od 1 stycznia 4242 zł brutto (to jest ok. 3220 zł netto). Jaka będzie minimalna płaca (brutto i netto) od 1 lipca 2024 r.?

Przesunięcie wdrożenia KSeF na 1 lutego 2026 r. Ustawa uchwalona

Sejm uchwalił ustawę, która przesuwa wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Zmiana ta ma pozwolić na lepsze przygotowanie podatników do obowiązkowego e-fakturowania.

REKLAMA