| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Czy zwrot nienależnie pobranych składek podlega PIT?

Czy zwrot nienależnie pobranych składek podlega PIT?

Zakład pracy będzie zwracał w 2011 r. spadkobiercom nienależnie pobrane składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne od wypłaconego w latach 2008 - 2009 wynagrodzenia byłych pracowników. Zapytał KIP o sposób rozliczenia tego zwrotu.

Składki te będą zwracane na podstawie m.in. art. 922 § 1 kodeksu cywilnego - nabycie przez osoby fizyczne praw majątkowych w drodze spadku.

Zwrotowi będą podlegać składki na ubezpieczenie społeczne i składka na ubezpieczenie zdrowotne odliczona od podatku w latach 2008 – 2009, opłacona przez pracownika.

Czy opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega zwrot nienależnie pobranych składek społecznych i zdrowotnych po zmarłym pracowniku osobom, które nie spełniają warunków do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych?

Czy w związku z tym ciążą na zakładzie pracy obowiązki płatnika?

W przypadku gdy osoba, której zwrócone zostaną nienależnie wcześniej pobrane z dochodu pracownika składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, wypłacone po śmierci pracownika, nie będzie osobą, o której mowa w art. 631 § 2 ww. Kodeksu pracy (uprawnioną do renty rodzinnej), to zwrócone składki wejdą do spadku, w związku z czym nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a na zakładzie pracy nie ciążą obowiązki płatnika.

Polecamy: Serwis PIT

Polecamy:Serwis Podatki osobiste

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Szkoła Jazdy Subaru

Kursy z doskonalenia techniki jazdy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK