| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Najczęstsze problemy > Podatek dochodowy przy sprzedaży nagrody zdobytej w konkursie - porada

Podatek dochodowy przy sprzedaży nagrody zdobytej w konkursie - porada

Wygrałam w konkursie samochód. Przed upływem sześciu miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym została odebrana wygrana, zbyłam samochód za cenę niższą od tej, która stanowiła podstawę wyliczenia 10% podatku w chwili jego nabycia. Czy ciążą na mnie obowiązki podatkowe związane z uzyskanym przychodem ze sprzedaży wygranego samochodu?

Odpowiedź KIP:

Źródłem przychodu, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit d) ustawy o PIT, jest odpłatne zbycie innych rzeczy (w tym ruchomości), jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

Z kolei, w myśl art. 24 ust. 6, dochodem z odpłatnego zbycia rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d), jeżeli przychód ze sprzedaży nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej, jest różnica pomiędzy przychodem uzyskanym ze sprzedaży rzeczy a kosztem ich nabycia, zmniejszona o wartość nakładów poczynionych w czasie posiadania rzeczy.

Polecamy: serwis PIT

W przykładzie opisanym w pytaniu podatniczka zbywa rzecz ruchomą – samochód, który wygrała w konkursie. W celu ustalenia kosztów uzyskania przychodów zastosowanie znajdzie przepis art. 22 ust. 1d ustawy o PIT, zgodnie z którym, kosztem uzyskania przychodu w przypadku zbycia rzeczy ruchomej - wygranej w konkursie (czyli nabytej nieodpłatnie), jest wartość wygranej, która stanowiła przychód opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Polecamy: Jak opodatkowana jest sprzedaż wygranej (nagrody) w PIT

W przypadku zbycia samochodu, opisanego w pytaniu za cenę niższą od jego wartości z dnia nabycia – wygranej w konkursie, u podatniczki nie wystąpi dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych pod warunkiem, że cena uzyskana ze sprzedaży nie odbiega od wartości rynkowej.

Przychód uzyskany ze sprzedaży samochodu przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca w którym nastąpiło jego nabycie, należy wykazać w zeznaniu rocznym PIT-36 składanym za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, jako inne źródła.

Polecamy: Jak ustalić dochód ze sprzedaży samochodu wygranego w konkursie

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

topFX.pl

Portal. Platforma walutowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »