| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Czy odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy podlega opodatkowaniu?

Czy odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy podlega opodatkowaniu?

Zwolnienie wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT obejmuje tylko odszkodowania za rzeczywiście poniesione straty, a nie dotyczy utraconych korzyści. Jeżeli pracownik otrzymał na podstawie wyroku sądowego odszkodowanie za utracone korzyści (tj. wynagrodzenie, które pracownik otrzymałby gdyby zwolniony był za wypowiedzeniem) wypłacone z tego tytułu świadczenie pieniężne nie podlega temu zwolnieniu.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 10 czerwca 2011 r. (nr IPTPB2/415-119/11-2/AK). Organ podatkowy odpowiadał na pytanie: „Czy odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia, przyznane przez Sąd w wysokości równej wynagrodzeniu, które pracownik powinien otrzymać, gdyby stosunek pracy uległ rozwiązaniu przy zastosowaniu 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?”.

Organ podatkowy uznał, że odszkodowanie to podlega opodatkowaniu.

W interpretacji poddano ocenie następujący stan faktyczny.

22 lipca 2010 r. na skutek oświadczenia pracodawcy bez zachowania okresu wypowiedzenia w trybie art. 52 kodeksu pracy uległ rozwiązaniu stosunek pracy zawarty przez pracodawcę z pracownikiem.

Zwolniony pracownik wniósł pozew do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych o odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązani, które byłoby wypłacane, gdyby stosunek pracy nie uległ rozwiązaniu z winy pracownika.

Sąd wydał wyrok, w którym zasądził od pracodawcy kwotę 2.713,47 zł (z ustawowymi odsetkami) z tytułu odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Dokonując wyliczenia tej kwoty, Sąd kierował się tym, że powódce przysługiwał 1-miesięczny okres wypowiedzenia. W związku z tym gdyby została zwolniona nie w trybie dyscyplinarnym, otrzymałaby wynagrodzenie w takiej właśnie wysokości (wynagrodzenie za sierpień – 2.200 zł, wynagrodzenie za 7 dni lipca – 513,47 zł). Pracodawca przekazał pracownikowi 2.225,47 stanowiło odszkodowanie a 488 zł jako zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych na konto Urzędu Skarbowego.

Interesującym elementem stanu faktycznego przedstawionego w interpretacji jest to, że postępowanie pracodawcy uznała za błędne Państwowa Inspekcji Pracy, która zakwestionowała prawidłowość wyliczenia kwoty wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi przyznał w tej sprawie rację pracodawcy i jego interpretacji przepisów. Wykorzystał rozróżnienie między odszkodowaniem za utracone korzyści a odszkodowaniem za poniesione straty.

Tylko ta druga kategoria odszkodowań zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Organ podatkowy powołał następujące argumenty za taką interpretacją przepisów:

1) Art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT stanowi, że wolne od podatku dochodowego są inne odszkodowania (inne niż te, których wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów ustaw i aktów wykonawczych) otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań:
a. otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą
b. dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

2) Zakres zwolnienia wynikający z bezpośredniego brzmienia art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT obejmuje tylko odszkodowania za tzw. szkodę rzeczywistą, czyli za poniesioną stratę, nie dotyczy natomiast utraconych korzyści.
Ponieważ pracownik otrzymał odszkodowanie za utracone korzyści polegające na otrzymaniu wynagrodzenia, które pracownik otrzymałby gdyby zwolniony był za wypowiedzeniem wypłacone z tego tytułu świadczenie pieniężne nie podlega zwolnieniu określonemu w art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT. Otrzymane na podstawie wyroku sądowego świadczenie pieniężne stanowi przychód (w dacie jego otrzymania) opodatkowany na zasadach ogólnych.

Polecamy: Kiedy prezenty firmy dla pracowników są zwolnione z PIT?

Polecamy: Czy premia pieniężna musi być udokumentowana

Podatnicy nie zgadzający się z tą linią interpretacyjną przepisów podatkowych mogą zdecydować się na spór z fiskusem przed sądem administracyjnym.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Paszkowski

Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »