| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Świadczenie częściowo finansowane z ZFŚS także podlega zwolnieniu z PIT

Świadczenie częściowo finansowane z ZFŚS także podlega zwolnieniu z PIT

Pracodawca zamierza zmienić obowiązujące do tej pory zasady finansowania świadczeń przyznawanych z ZFŚS w ten sposób, iż pracownikom uczestniczącym w wydarzeniach kulturalnych lub uczęszczającym na zajęcia sportowe, po okazaniu biletu/ karnetu sportowego przysługuje roczny zwrot do wysokości 50 zł, 100 zł albo 150 zł - w zależności od poziomu dochodów pracownika. Czy taki częściowy zwrot również podlega zwolnieniu od opodatkowania?

Zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy o ZFŚS, działalność socjalna to usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.

Z powyższego wynika zatem, iż zasadniczo, zwrot wydatków na spektakle kulturalne (kino, teatr) oraz zajęcia sportowe dla pracowników, może być finansowany ze środków funduszu.

Przyjmując, że planowany zwrot wydatków do łącznej kwoty 50/100/150 zł rocznie jest zgodny z przepisami ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych należy wskazać, iż przy tak ustalonym limicie zwrotu wydatków może dojść do sytuacji, kiedy to tylko część opłaty za bilet lub karnet zostanie pokryta ze środków ZFŚS, zaś pozostała cześć zostanie sfinansowana przez pracownika.

Czy prezenty świąteczne wręczane pracownikom są ich przychodem?

W przepisie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT ustawodawca wskazał, że świadczenia podlegają zwolnieniu, jeżeli w całości są finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy świadczeń zawodowych. W orzecznictwie i piśmiennictwie podatkowym przyjmuje się jednak, że sformułowanie „sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych” nie wyłącza możliwości zastosowania zwolnienia od podatku dochodowego w wypadku, gdy świadczenia są współfinansowane przez pracownika.

Jako przykład można tutaj podać interpretację Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 24.08.2011r., sygn. IPTPB2/415-18i4/11-4/ASZ, gdzie czytamy: (…) sformułowanie „sfinansowane w całości z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych” oznacza, że pracodawca bądź związki zawodowe są ze swej strony zobligowane do finansowania lub współfinansowania świadczeń na rzecz pracownika wyłącznie z wymienionych w tym przepisie funduszy. Przepis ten zatem określa źródło finansowania świadczeń rzeczowych, uznając że dla zastosowania zwolnienia od podatku koniecznym jest, aby pracodawca nie sfinansował tych świadczeń z innych źródeł niż zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Ustawodawca nie precyzuje natomiast kwestii wielkości udziału w finansowaniu działalności socjalnej, tj. możliwe jest zarówno pokrycie przez zakład pracy 100% wartości świadczeń, bądź częściowe jego sfinansowanie z wymienionych w przepisie źródeł. (analogicznie: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w piśmie z dnia 05.02.2009 r., sygn. ITPB2/415-1074/08/BK).

Reasumując, na gruncie przepisów ustawy o PIT, przeciwwskazania dla stosowania przedmiotowego zwolnienia nie stanowi okoliczność, iż zwrot jest objęty limitem, i w związku z tym może to doprowadzić do sytuacji, w której to po części koszty zakupu biletów/karnetów obciążą pracownika (zwrot częściowy).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria JKP Adwokaci we Wrocławiu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »