| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Rozliczenie najmu w rocznym zeznaniu PIT - wyjaśnienia ekspertów resortu finansów

Rozliczenie najmu w rocznym zeznaniu PIT - wyjaśnienia ekspertów resortu finansów

Przedstawiamy kilka ciekawych kwestii z zakresu rozliczania najmu w rocznym zeznaniu PIT. Odpowiedzi na pytania podatników udzielili eksperci resortu finansów.

Praca za granicą, dochody z najmu mieszkania w Polsce

Witam, czy pracując cały rok w Szwajcarii muszę składać jakakolwiek deklaracje w Polsce? Centrum życiowe mam w Szwajcarii. W Polsce przebywam sporadycznie, aczkolwiek uzyskuje przychód z wynajmu swojego mieszkania oraz pracy wykonywanej zdalnie na podstawie umowy zlecenia. Jak rozumiem mając rezydencje podatkowa w Szwajcarii tam również rozliczyć powinienem te przychody.

Odpowiedź ekspertów resortu finansów:

Osoby fizyczne, które nie mają w Polsce miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiągniętych na terytorium Polski.

Z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartą pomiędzy Polską a Konfederacją Szwajcarską wynika obowiązek opodatkowania dochodu z najmu nieruchomości w miejscu położenia tej nieruchomości, a zatem dochody z tytułu najmu nieruchomości położonych na terytorium Polski (przy założeniu, że pytanie dotyczy najmu prywatnego) , należy opodatkować w Polsce.

Jeżeli do opodatkowania przychodów z najmu podatnik wybrał zasady ogólne, jest wtedy zobowiązany do złożenia zeznania podatkowego PIT-36. W zeznaniu tym w części D.1 lub D.2 w wierszu 6 „Najem lub dzierżawa” wykazuje przychody z najmu. Jeżeli z tytułu umowy najmu dokonał wyboru opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym, to do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym podatnik powinien złożyć zeznanie podatkowe PIT-28 wraz z załącznikiem PIT-28A.

Z kolei przychody nierezydenta osiągnięte na podstawie zawartej umowy zlecenie w Polsce, zgodnie z przepisami art. 29 ust.1 ustawy o PIT, podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu w wysokości 20% przychodu lub wg stawki określonej w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania, jeśli podatnik udokumentuje płatnikowi certyfikatem rezydencji miejsce zamieszkania za granicą.

Zakładając więc, jeżeli wynagrodzenie z umowy zlecenie uzyskał Pan za pośrednictwem płatnika, któremu wskazał Pan, że jest nierezydentem, to po zakończeniu roku podatkowego w terminie do końca lutego 2015 roku winien Pan otrzymać informację o wysokości uzyskanego przychodu - IFT-1/IFT-1R. Płatnik informację IFT-1/IFT-1R przekazuje zarówno podatnikowi jak i do urzędu skarbowego właściwego dla opodatkowania osób zagranicznych.

Dochody uzyskane za pośrednictwem polskiego płatnika, nie podlegają wykazywaniu w zeznaniu podatkowym w Polsce, z wyjątkiem sytuacji gdy podatnik złoży oświadczenie na podstawie art. 29 ust. 4 ustawy o PIT o rozliczeniu powyższych przychodów w Polsce na zasadach ogólnych (skala podatkowa) określonych w art. 27 ustawy o PIT.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Skuteczne cv

Przygotowujemy do zmiany pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »