| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Odliczenia składek na ubezpieczenie zdrowotne w PIT - przychody z różnych źródeł

Odliczenia składek na ubezpieczenie zdrowotne w PIT - przychody z różnych źródeł

Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia opłaconych - z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym - składek na ubezpieczenie zdrowotne od należnego PIT od dochodu uzyskanego z tytułu uposażenia ze stosunku służby.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 18 marca 2014 r., ITPB1/415-1302/13/AD.

Sprawa dotyczyła osoby fizycznej pozostającej w stosunku służby i pobierającą z tego tytułu uposażenie, która planowała rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług prawnych jako radca prawny. Z uzyskiwanego przez nią uposażenia płatnik potrąca składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Zgodnie z przepisami, w przypadku gdy ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie. W związku z tym, że skala planowanej działalności gospodarczej nie będzie duża, kwota zapłaconych przez podatnika składek w skali roku może przewyższyć kwotę PIT z tytułu z tej działalności za dany rok.

W związku z powyższym, podatnik złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z zapytaniem, czy na podstawie art. 27b ustawy o PIT będzie przysługiwało mu prawo do odliczenia opłaconych - z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym - składek na ubezpieczenie zdrowotne od należnego PIT od dochodu uzyskanego z tytułu uposażenia ze stosunku służby.

Zdaniem podatnika, zgodnie z przepisami ustawy o PIT, podatek dochodowy w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika. Jednakże, kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki.

Wprawdzie przepisy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych wprowadziły zasadę, zgodnie z którą składki na ubezpieczenie zdrowotne są opłacane od każdego rodzaju dochodów oddzielnie, ale literalne brzmienie ustawy o PIT przemawia na rzecz odliczenia faktycznie uiszczonych składek niezależnie od tego, z jakiego źródła przychodów były należne.

Ubezpieczenie OC dla nieokreślonego kręgu osób - skutki w PIT

Wydatki na wykonanie zapisu nie są kosztami uzyskania przychodu w PIT

Wydatki na cele mieszkaniowe pozwalają uniknąć PIT od przychodów ze sprzedaży nieruchomości

Organ podatkowy uznał powyższe stanowisko za prawidłowe.

Zgodnie bowiem z przepisami ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wynika, że składka na ubezpieczenie zdrowotne podlega odliczeniu od PIT na zasadach określonych w ustawie o PIT. Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej, wskazać należy, że podatnik uzyskujący w roku podatkowym dochody z różnych źródeł (np. stosunek pracy, działalność gospodarcza) na gruncie PIT, odlicza składki na ubezpieczenie zdrowotne w pierwszej kolejności od podatku związanego ze źródłem, które stanowiło podstawę do nałożenia obowiązku ich opłacenia.

Jeżeli zaś zapłacone składki są wyższe niż podatek z tego źródła, istnieje możliwość ich odliczania od podatku z innego źródła. Pamiętać jednakże należy, że suma dokonanych odliczeń nie może przekroczyć kwoty faktycznie dokonanej wpłaty i obowiązującego limitu w przypadku składek na ubezpieczenie zdrowotne (tj. 7,75% z podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne).

W związku z powyższym, w sytuacji gdy zapłacone składki zdrowotne z tytułu prowadzonej działalności przewyższać będą należy podatek dochodowy z działalności gospodarczej, podatnikowi będzie przysługiwało prawo do odliczenia pozostałej części składek od należnego PIT  od dochodu uzyskanego z tytułu wynagrodzenia ze stosunku służbowego.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK