| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PCC > Czy pożyczka dla rodziny podlega PCC

Czy pożyczka dla rodziny podlega PCC

Udzielenie pożyczki podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Z tego obowiązku rozliczenia z fiskusem została zwolniona najbliższa rodzina. W przypadku jednak, gdy pożyczona kwota przekracza 9637 zł, skorzystanie ze zwolnienia wymaga spełnienia określonych warunków formalnych.

Czy pożyczka od rodziców jest opodatkowana

Otrzymałam od rodziców pożyczkę w wysokości 8 tys. zł. Czy w takiej sytuacji nie zapłacę podatku od czynności cywilnoprawnych?

Tak Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zwolnione z opodatkowania są pożyczki udzielane na podstawie umowy zawieranej między osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej do wysokości kwoty niepodlegającej opodatkowaniu na zasadach określonych w przepisach o podatku od spadków i darowizn.

19,90 złFaktury 2014 - PDF

Wyjaśnijmy, że przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn wyróżniają trzy grupy podatkowe: najbliższą rodzinę, dalszą rodzinę oraz pozostałych nabywców.

Do I grupy podatkowej ustawodawca zaliczył: małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter!

Ustawodawca dla każdej grupy podatkowej ustalił kwotę wolną od podatku. W przypadku I grupy jest to kwota 9637 zł.

Córka, która otrzymała pożyczkę, zaliczana jest do I grupy podatkowej. Ponieważ pożyczona kwota nie przekraczała kwoty niepodlegającej opodatkowaniu na zasadach określonych w przepisach o podatku od spadków i darowizn, umowa pożyczki podlega zwolnieniu od podatku od czynności cywilnoprawnych.

PCC od pożyczki - kiedy nie trzeba płacić podatku

Podstawa prawna

• Art. 9 pkt 10 lit. c) ustawy z 9 września 2000 r. o podatku do czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 68, poz. 450 z późn. zm.).

• Art. 9 ust. 1 pkt 1, art. 14 ust. 3 pkt 1) ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.).

Czy dokumentować przekazanie pożyczki

Otrzymałem 80 tys. zł pożyczki od brata. Czy taka pożyczka powinna być odpowiednio udokumentowana, abym skorzystał ze zwolnienia z podatku?

Tak. Chcąc skorzystać z całkowitego zwolnienia z podatku od pożyczki otrzymanej od najbliższej rodziny należy posiadać dowód jej przekazania. Zwykle przekazywanie pieniędzy odbywa się w formie przelewu bankowego lub wpłaty gotówkowej na poczcie.

Przekazując pieniądze, warto pamiętać, aby na pocztowym druku wpłaty gotówkowej lub druku polecenia przelewu bankowego w rubryce Tytułem wyraźnie wskazać, że chodzi o pożyczkę. Jasne określenie, w jakim celu dokonywana jest wpłata lub przelew, pozwoli uniknąć ewentualnego zakwestionowania przez urząd skarbowy dowodu otrzymania pożyczki.

avatar

2014-01-10 09:52 Zgłoś

Witam. Chcę pożyczyć córce 9 500zł oraz dziadek chce pożyczyć mojej córce(a swojej wnuczce) 9 500zł..w gotówce(nie przelew). Czy córka musi to zgłosić do US na druku PCC o co z podatkiem?

avatar

2013-12-28 07:51 Zgłoś

moje pilne pytanie brzmi jeżeli pożyczyłem 30tys. matce ale jako firma i matce również na jej firmę to również jestem zobligowany do zapłaty podatku pcc?

avatar

2013-12-05 23:55 Zgłoś

Przestrzegam Szanownych Czytelników przed Bankiem Santander a szczególnie ostrzegam przed braniem od NICH leasingu np.za telefon do Ciebie w błahej sprawie liczą 12 zł , za monit liczą sobie bez podstaw czyli byle wysłać 84 zł, za informacje w Twojej sprawie lub nie Twojej 123 zł, a nie zapłacenie powoduje dalsza eskalację opłat karnych u mnie po 3 latach musiałem zapłacić dodatkową ratę ok.1500 zł. Dodatkowe opłaty przy rejestracji 350 zł Więc czy warto ryzykować ????????????????? Całe to towarzystwo to oszuści i hochsztaplerzy a każdy inny epitet …………….. tutaj jest na miejscu.

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP30
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

Jacek Adamczak

Ekspert z zakresu podatków i rachunkowości

Zostań ekspertem Infor.pl »