| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Podatek od dochodu ze sprzedaży odziedziczonej nieruchomości

Podatek od dochodu ze sprzedaży odziedziczonej nieruchomości

Jaka część kwoty – cała, czy faktycznie otrzymana - uzyskanej ze sprzedaży odziedziczonej nieruchomości, zbytej na podstawie umowy przedwstępnej zawartej przez spadkodawcę, podlega opodatkowaniu PIT?

Pytanie dotyczy sytuacji, gdy umowa przedwstępna zbycia nieruchomości została zawarta jeszcze za życia spadkodawcy. W związku z tą umową otrzymał on pewną sumę jako zadatek, którą przeznaczył na inne cele.

W skutek śmierci właściwą umowę zawarli spadkobiercy. Problem dotyczy określenia tego, jaka kwota zostanie opodatkowana - czy suma określona w umowie sprzedaży, czy kwota pozostała po odjęciu zadatku.

PIT od dochodu ze zbycia nieruchomości

Dochód otrzymany z odpłatnego zbycia nieruchomości, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o PIT, podlega opodatkowaniu, o ile:

- odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej;

-zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. 

Polecamy poradnik: Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki

Moment przejścia prawa własności nieruchomości

Należy podkreślić, że w art. 10 ustawy o PIT chodzi o dochód, który został uzyskany w wyniku właściwej umowy sprzedaży. Dopiero taka umowa powoduje przeniesienie prawa własności. Zawarcie umowy przedwstępnej nie wywołuje takiego skutku, ponieważ jej celem jest powstanie jedynie zobowiązania do przeniesienia prawa własności we wskazanym terminie.

Przemawia za tym również fakt, że 5-letni termin, o którym mowa powyżej (art. 10 ustawy) liczy się od końca roku, w którym zawarto umowę przyrzeczoną, właściwą, a nie od końca roku, w którym podpisano umowę przedwstępną.

Zgodnie z art. 158 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), zwanej dalej kodeksem, przeniesienie własności nieruchomości następuje w chwili zawarcia właściwej umowy sprzedaży, dla której wymagana jest forma aktu notarialnego. Fakt, że wcześniej został uiszczony zadatek nie ma wpływu na ten moment.

Przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości powstaje z chwilą zawarcia umowy sprzedaży, niezależnie od faktu wcześniejszego uiszczenia zadatku.

Prawo własności nieruchomości przechodzi na spadkobiercę w momencie otwarcia spadku, czyli w chwili śmierci spadkodawcy (art. 925 kodeksu). W związku z tym właścicielem nieruchomości do momentu śmierci pozostaje spadkodawca. Oznacza to, że w chwili śmierci nieruchomość wchodzi w skład spadku.

Jak zapłacić podatek od spadku - PORADNIK

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z 22 grudnia 2010 roku (sygnatura I SA/Bk 433/10) orzekł, że Momentem nabycia nieruchomości, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a u.p.d.o.f., w części obejmującej udział spadkowy będzie moment nabycia spadku, w pozostałym zaś zakresie - moment działu spadku.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Green OK

Producent biologicznie aktywnych oraz przyjaznych dla środowiska ekologicznych nawozów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »