| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Bitcoin i wirtualne przedmioty - opodatkowanie PIT i VAT

Bitcoin i wirtualne przedmioty - opodatkowanie PIT i VAT

Co roku rośnie wartość obrotu wirtualną kryptowalutą bitcoin, także w Polsce. Również coraz popularniejszym przedmiotem sprzedaży są tzw. wirtualne przedmioty, czyli nabyte podczas gier online praw do posiadania funkcjonujących w danej grze postaci, środków płatniczych, czy innych "rzeczy". Czy dochody osiągane ze sprzedaży tych praw powinny być opodatkowane PIT, a sam obrót podatkiem VAT? Wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Sprzedaż waluty bitcoin i wirtualnych przedmiotów z gier internetowych - pytanie podatnika

Mam pytanie dotyczące opodatkowania dochodów ze sprzedaży wirtualnych przedmiotów w grach sieciowych. Rozumiem, że uzyskanie przysporzenia w realnym pieniądzu podlega PIT. Chciałbym jednak się upewnić, czy taki dochód w zeznaniu należy wykazać w rubryce dotyczącej „innych źródeł”, czy też praw majątkowych?

Znalezione przeze mnie interpretacje wydawane w imieniu Ministerstwa Finansów wskazują, że chodzi o „inne źródła”. Rozumiem też, że jeśli podatnik świadczy takie usługi zawodowo to będzie to dochód z działalności gospodarczej (gdzie kosztem będą ewentualne wydatki związane  z nabyciem takich wirtualnych przedmiotów).  Ponadto rozumiem, że dalej aktualne są informacje, że aparat podatkowy śledzi transakcje sprzedaży takich wirtualnych przedmiotów, ale nie traktuje ich jako potencjalnie „bardzo ryzykownych”? Jeśli chodzi o VAT to jak rozumiem podatnik, który świadczył będzie taką sprzedaż częstotliwie i spełni wymogi związane z byciem podatnikiem VAT powinien zapłacić podstawową stawkę podatku
23 proc.

Ponadto ze znalezionych przeze mnie interpretacji MF wynika, że  podatnik rozliczający się ryczałtowo zapłaci co do zasady podatek według stawki 3 proc., gdyż jest to działalność usługowa w zakresie handlu?

Jeśli chodzi o sprzedaż wirtualnej waluty takiej jak „bitcoin” – analogicznie będzie to przychód z „innych źródeł” lub działalności gospodarczej. Podlegać będzie VAT według stawki podstawowej (znalazłem interpretacje MF, że nie można takiej sprzedaży traktować jako zwolnionej z daniny usługi pośrednictwa finansowego) Dla ryczałtowca będzie to analogicznie działalność usługowa w zakresie handlu opodatkowana stawką 3 proc.?

Odpowiedź Ministerstwa Finansów:

Departament Podatków Dochodowych (odpowiedź w zakresie opodatkowania PIT):

Na wstępie zauważyć należy, iż dla celów określenia źródła przychodów z tzw. „sprzedaży wirtualnych przedmiotów” każdy przypadek należy poddać osobnej analizie i ocenie.

W przypadku, gdy czynność odpłatnego zbycia jest przedmiotem prawnie skutecznej umowy, a przedmiot sprzedaży będzie stanowił prawo majątkowe, wówczas przychód z takiej sprzedaży zaliczany będzie do źródła przychodów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 961 z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą PIT”, czyli do praw majątkowych.

Natomiast w sytuacji, gdy w konkretnym przypadku nie można przychodu ze zbycia wirtualnego przedmiotu zakwalifikować do przychodów z praw majątkowych – wówczas, o ile przychód wynika z czynności, które mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy, powinien zostać zakwalifikowany do źródła o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy PIT – innych źródeł.

Z kolei „wymianę BitCoin” na walutę należy traktować jako odpłatne zbycie praw majątkowych. Przychód z „wymiany BitCoin” na walutę (krajową lub zagraniczną) zaliczany jest zatem do źródła prawa majątkowe, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy PIT.

Jednocześnie należy mieć na uwadze, że jeżeli taka sprzedaż wirtualnych przedmiotów lub „wymiana BitCoin” odbywa się w warunkach określonych w art. 5a pkt 6 ustawy PIT i nie zachodzą przesłanki z art. 5b ust. 1 ustawy PIT (m.in. prowadzona jest we własnym imieniu, w sposób zorganizowany i ciągły), uzyskiwany przychód z tego tytułu zaliczany jest do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy PIT, tj. pozarolniczej działalności gospodarczej.

W przypadku, gdy przychody ze sprzedaży wirtualnych przedmiotów lub wymiany BitCoin uzyskiwane są w ramach wykonywanej pozarolniczej działalności gospodarczej, podatnik może wybrać opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Jeżeli sprzedaż spełnia definicję działalności usługowej w zakresie handlu, określonej w art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930, z późn. zm.), tj następuje sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników, wówczas ryczałt wynosi 3 % (art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. b ww. ustawy).

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy: Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo

Departament Podatku od Towarów i Usług (odpowiedź w zakresie opodatkowania VAT):

Zagadnienie obrotu wirtualnymi przedmiotami wykorzystywanymi w grach sieciowych nie zostało opisane w sposób szczegółowy, zatem możliwe jest odniesienie się w sposób ogólny do sprawy.

Zgodnie z treścią art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U.z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) opodatkowaniu VAT podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Za dostawę towarów uznaje się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ww. ustawy), natomiast świadczeniem usług jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów (art. 8 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy), w tym m.in. świadczenie usług elektronicznych, przez które rozumie się, w myśl art. 2 pkt 26 ww. ustawy, usługi świadczone drogą elektroniczną, o których mowa w art. 7 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE)nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz. UE L 347 z 11.12.2006, str. 1, z późn. zm.).

Transakcje zawierane między graczami wewnątrz wirtualnych światów nie podlegają co do zasady opodatkowaniu VAT. Natomiast wirtualne transakcje (np. sprzedaż wirtualnych przedmiotów) rozliczane w „realnym pieniądzu” mogą zostać uznane za usługi, w szczególności za usługi elektroniczne w świetle art. 7 ww. rozporządzenia. Świadczenie takich usług przez podmiot spełniający przesłanki do uznania go za podatnika VAT (wykonującego działalność gospodarczą) w zamian za wynagrodzenie będzie mieściło sięw dyspozycji przepisu art. 8 ust. 1 ww. ustawy definiującego odpłatne świadczenie usługi, a co za tym idzie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT.

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane 2014

Polecamy: Poczęstunek podczas spotkań biznesowych jest kosztem podatkowym

Polecamy: Nieodpłatne świadczenia wspólników spółek osobowych

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Konieczny Grzybowski Polak sp. k.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »