| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Opodatkowanie najmu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Opodatkowanie najmu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Oprócz tzw. zasad ogólnych osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umów najmu lub dzierżawy, które nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej - mogą wybrać jako formę opodatkowania ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Ryczałtu nie trzeba wyrejstrowywać

Oświadczenie o wyborze formy opodatkowania przychodu (dochodu) z najmu jest ważne aż do jego odwołania. Nawet wtedy, gdy w kolejnym roku podatkowym podatnik nie osiąga takich przychodów lub dochodu.

Żaden z przepisów nie nakazuje podatnikowi, który przestał osiągać przychody z najmu, obowiązku powiadamiania o tym Naczelnika urzędu skarbowego. Nie ma też likwidacji najmu, w ślad za likwidacją działalności gospodarczej.

Jeżeli podatnik korzystający wcześniej z opodatkowania najmu w formie ryczałtu nie powiadomi urzędu skarbowego w terminie do 20 stycznia kolejnego roku podatkowego, że rezygnuje z opodatkowania w formie ryczałtu, to oznacza to dla niego, że nadal może płacić podatek w tej formie. Ryczałt natomiast płaci się od faktycznie osiągniętych przychodów.

Jak rozliczyć ryczałt z fiskusem

W celu prawidłowego określenia wielkości przychodów z tytułu najmu lub dzierżawy podatnicy zobowiązani są prowadzić ewidencję przychodów. Obowiązek taki istnieje od dnia, w którym ma zastosowanie opodatkowanie w formie ryczałtu. Jeżeli wysokość przychodów z tytułu najmu lub dzierżawy wynika z umowy zawartej w formie pisemnej, to podatnik wówczas nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przychodów.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych należy obliczać i wpłacać bez wezwania Urzędu Skarbowego na jego rachunek do dnia 20 następnego miesiąca następującego po miesiącu, którego podatek dotyczy, a za miesiąc grudzień w terminie złożenia zeznania rocznego. Ci podatnicy, których przychody z najmu lub dzierżawy w poprzednim roku nie przekroczyły kwoty stanowiącej równowartość 25.000 euro, mogą obliczać i wpłacać ryczałt kwartalnie, czyli do dnia 20 następnego miesiąca po upływie kwartału, za który ryczałt ma być opłacony.

O wyborze kwartalnego sposobu opłacania ryczałtu podatnik powinien zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia. Jeżeli natomiast podatnik już w poprzednim roku opłacał ryczałt kwartalnie i nadal chce korzystać z tej formy, to nie musi składać żadnego dodatkowego oświadczenia.

Ponadto podatnicy, którzy opłacają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych nie składają żadnych deklaracji w trakcie roku podatkowego, natomiast po zakończeniu roku podatkowego wykazują wysokość uzyskanych przychodów w składanym do końca stycznia formularz PIT-28.

Również podatnik opłacający ryczałt od wykazanych w zeznaniu rocznym przychodów z najmu lub dzierżawy ma prawo odliczyć poniesione wydatki na własne ubezpieczenie społeczne oraz z tytułu przysługujących mu ulg. Natomiast podatek może zostać przez niego obniżony o zapłaconą składkę na ubezpieczenie zdrowotne, ale tylko do wysokości stanowiącej 7,75% podstawy wymiaru tej składki.

Jeżeli podatnik dodatkowo uzyskuje dochody opodatkowane na zasadach ogólnych, wówczas zobowiązany jest złożyć dwa zeznania roczne.


Aktualizacja czerwiec 2010 . - Paweł Huczko

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Łątkowski

Adwokat kościelny, Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »