| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od dochodów kapitałowych > Jak opodatkować zbycie na raty udziałów w spółce z o.o.

Jak opodatkować zbycie na raty udziałów w spółce z o.o.

Sprzedałem na raty w 2009 r. udziały w spółce z o.o.. Pierwsza płatność miała miejsce w 2009 r. druga – zgodnie z umową – będzie miała miejsce w listopadzie 2010 r. Jak rozliczyć podatek w PIT-38 za 2009 r.?

Przy sprzedaży udziałów i akcji na raty organy podatkowe żądają zapłacenia podatku dochodowego za rok podpisania umowy i zmiany właściciela. Wywodzą to z zasady, że w przypadku zbycia udziałów lub akcji opodatkowany jest przychód należny.

Z reguły w przypadku dochodów osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej opodatkowany jest przychód otrzymany lub postawiony do dyspozycji (tak np. dochody pracowników).

Tak więc zasady opodatkowania zbycia udziałów i akcji przez osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej są pewnym wyjątkiem. Konsekwencją stanowiska fiskusa jest konieczność opodatkowania całości przychodów ze zbycia udziałów w PIT-38 za 2009 r.

Można jednak znaleźć wyroki sądów zawierające odmienny pogląd od prezentowanego przez organy podatkowe. 22 listopada 2006 r. WSA w Warszawie (sygn. akt III SA/Wa 2618/06) stwierdził, że „(...) jeżeli płatność ceny za udziały została rozłożona na dwie raty - jedna płatna w 2004 r., a druga w 2005 r. - to przychód należny za 2004 r. nie obejmuje drugiej raty. W efekcie, przychód wynikający z drugiej raty powinien być wykazany w 2005 r.
Powołanie się na ten wyrok oznacza prawdopodobnie wejście w spór z organami podatkowymi.

Organy podatkowe nie zgadzają się z interpretacją przepisów korzystną dla podatników. Przykładem jest interpretacja indywidualna z 30 października 2008 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB2/415-1130/08-2/MG). Interpretacja dotyczy zbycia 1 udziału w spółce z o.o. Pierwsza rata została zapłacona w dniu podpisania umowy zbycia udziału (28 maja 2008 r.).

Druga rata wraz z oprocentowaniem w wysokości 5,8% rocznie (od dnia podpisania umowy zbycia udziału do dnia zapłaty) powinna zostać zapłacona w dniu 14 stycznia 2009 r. Trzecia rata wraz z oprocentowaniem w wysokości 5,8% rocznie (od dnia podpisania umowy zbycia udziału do dnia zapłaty) stanie się należna i winna zostać zapłacona w dniu 14 stycznia 2010 r. Pomimo rozbicia rozliczenia całej transakcji na 3 lata, zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie podatnik powinien rozliczyć podatek od całości ceny wskazanej w umowie w PIT-38 za 2008 r.

Odmiennie zostały zakwalifikowane przychody z odsetek. W przypadku otrzymania przez zbywcę udziałów w latach 2009 i 2010 oprocentowania, przychód ten należy zakwalifikować do przychodu z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o PIT. Uzyskany z tego tytułu przychód zbywca powinien ująć w zeznaniu rocznym PIT-36 sporządzanym za rok podatkowy, w którym otrzyma oprocentowanie, a nie w PIT-38.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

WWW.SCANDIHOME.PL

Sklep internetowy ze skandynawskimi dodatkami do wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK