REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PIT-38

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak rozliczyć PIT od kryptowalut? Poznaj zasady!

Przepisy podatkowe dotyczące rozliczania kryptowalut w Polsce mamy bardzo przyjazne . Rozliczenie należy przeprowadzić w ramach rocznej deklaracji PIT-38.

Rozliczenie PIT od 15 lutego do 2 maja 2023 r. Twój e-PIT, ulgi, odliczenia, zwrot nadpłaty, 1,5% podatku dla OPP

Ministerstwo Finansów przypomina, że 15 lutego 2023 r. rozpocznie się kolejny tzw. sezon PIT-owy, czyli czas na dokonanie rozliczenia PIT (złożenia rocznego zeznania podatkowego) za ubiegły rok. Potrwa do 2 maja br. W usłudze Twój e-PIT (na podatki.gov.pl) na podatników będą czekać zeznania przygotowane przez administrację skarbową. Przedsiębiorcy będą mogli wysłać PIT poprzez system e-Deklaracje.
Ministerstwo Finansów zapewnia, że wprowadzone w 2022 r. zmiany podatkowe nie będą wpływały na sposób składania zeznań rocznych. Rozliczając swój PIT podatnik będzie składał PIT-36 albo PIT-37 w jednej wersji i rozliczał się indywidualnie, wspólnie z małżonkiem, albo jako osoba samotnie wychowująca dzieci.

Kryptowaluty: podatnik musi rozliczyć się z fiskusem, nawet jeśli nie osiągnął przychodu

Podatnicy, którzy kupują i sprzedają kryptowaluty muszą pamiętać, aby do 2 maja złożyć roczne zeznanie podatkowe na formularzu PIT-38. Obowiązek ten dotyczy nie tylko osób, które w minionym roku uzyskały przychód z obrotu wirtualnym pieniądzem. Ciąży również na podatnikach, którzy tylko nabywali kryptowaluty.

Czy urząd skarbowy sam rozliczy PIT?

W przypadku zeznań podatkowych PIT-37 i PIT-38 za 2021 rok, jeżeli podatnik nie podejmie żadnych czynności w celu ich wypełnienia i złożenia, to przygotowane (wypełnione) przez Krajową Administrację Skarbową wersje tych zeznań (w usłudze Twój e-PIT) zostaną 2 maja 2022 automatycznie zaakceptowane (złożone). Zatem w przypadku tych PIT-ów podatnik nie może ponieść odpowiedzialności za niezłożenie deklaracji, bo składane są one automatycznie. Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że jeżeli przygotowane i zaakceptowane przez KAS zeznanie PIT-37 lub PIT-38 trzeba skorygować, to będzie można to zrobić również po 2 maja w usłudze Twój e-PIT, elektronicznie przez e-Deklaracje lub papierowo. W przypadku innych rocznych zeznań podatkowych (w tym PIT-36, PIT-36L, PIT-39, PIT-28, PIT-16A) podatnik nie może liczyć, że urząd skarbowy (KAS) wypełni za niego obowiązek wypełnienia i złożenia deklaracji.

Kryptowaluty, podatki i ETP

Kryptowaluty (waluty wirtualne) z roku na rok zyskują na popularności wśród inwestorów. W 2022 roku podatkowe rozliczanie się z zysków z tytułu kryptowalut w zakresie polskich podatków jest relatywnie proste w stosunku do sytuacji, która miała miejsce przed 2019 rokiem. Jak rozliczyć PIT od zysków z kryptowalut?

Do kiedy należy rozliczyć PIT za 2021 rok?

Pozostały już niewiele czasu na złożenie rocznych zeznań PIT za 2021 rok. O jakie dokładnie deklaracje podatkowe chodzi?

PIT-38 ZG - dla kogo? Co rozlicza się w PIT-38?

Deklaracja podatkowa PIT-38 przeznaczona jest dla podatników, którzy rozliczają przychody (lub strat) kapitałowe. Kto i kiedy ma obowiązek złożyć PIT-38 ZG?

PIT złożony po terminie - zasady, skutki, ulgi, odsetki, nadpłata, czynny żal

PIT złożony po terminie. Na podstawie ustawy o PIT podatnicy są obowiązani składać zeznanie podatkowe o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym (w tym PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39), w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym (w 2022 roku wyjątkowo był na to czas do 2 maja). Zeznania złożone przed początkiem terminu uznaje się za złożone w 15 lutego roku następującego po roku podatkowym. Wyjątkami są tu deklaracja PIT-16A i deklaracja PIT-19A (składane do końca stycznia) oraz zeznanie ryczałtowców PIT-28 (składanie od 15 lutego do końca tego miesiąca).

Podatnicy wybierają Twój e-PIT

Twój e-PIT. Podatnicy złożyli już 5 mln zeznań poprzez Twój e-PIT. Do 30 kwietnia można zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w Twój e-PIT, potem zeznania PIT-37 i PIT-38 zostaną zaakceptowane automatycznie.

Jak rozliczać przychody z obrotu kryptowalutami?

Kryptowaluty przynoszą coraz większe zyski. Przychody uzyskane z obrotu kryptowalutami są rozliczane jako dochody z kapitałów pieniężnych w deklaracji PIT-38.

Twój e-PIT przez profil zaufany i aplikację mObywatel

Twój e-PIT. W e-Urzędzie Skarbowym można już sprawdzić swoje roczne zeznanie podatkowe PIT za 2020 r. Najszybciej podatnik dotrze do niego logując się profilem zaufanym lub aplikacją mObywatel.

PIT-38 - rozliczenie roczne 2020/2021

PIT-38 to deklaracja podatkowa, która służy do rozliczenia przychodów (lub strat) kapitałowych. Kto i kiedy składa PIT-38? Jak złożyć PIT-38 za 2020 r. przez internet? Jak prawidłowo wypełnić zeznanie PIT-38?

Ulga na dziecko - wszystko, co trzeba wiedzieć

Czym jest ulga podatkowa na dziecko? Kto i kiedy może odliczyć ulgę za dziecko? Na które dzieci przysługuje ulga? Jakie są obowiązujące limity dochodu? Ile wynosi ulga na dziecko w 2021 r.? Jak prawidłowo odliczyć i uwzględnić ulgę w zeznaniu rocznym PIT? Na te oraz inne pytania postaramy się odpowiedzieć w artykule.

Prawie 88% podatników PIT złożyło elektronicznego PIT-a za 2019 rok

Ministerstwo Finansów poinformowało, że (wg wstępnych danych) w 2020 r. padł nowy rekord rocznych zeznań PIT złożonych elektronicznie – ponad 18,3 mln. Ogółem złożono ok. 20,9 mln PIT-ów. Ostateczne dane dotyczące wszystkich rozliczeń PIT za 2019 rok będą znane za ok. 2 tygodnie, kiedy wszystkie papierowe PIT-y, złożone w ostatnich dniach maja, dotrą do urzędów skarbowych.

PIT za 2019 r. można składać do 1 czerwca – jak to zrobić?

Z uwagi na COVID-19, w tym roku zeznania podatkowe PIT za 2019 r. można składać do 1 czerwca (31 maja to niedziela) bez żadnych konsekwencji. Dotyczy to wszystkich zeznań rocznych: PIT-36, PIT-36L, PIT-36S, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39. Można to zrobić przez usługę Twój e-PIT, e-Deklaracje lub papierowo.

Deklaracje roczne PIT można składać do 1 czerwca 2020 r.

Na rozliczenie PIT-a za zeszły rok mamy w tym roku czas do końca maja, w praktyce deklaracje można składać także 1 czerwca - informuje rzecznik prasowy ministra finansów Paweł Jurek.

PIT za 2019 rok - nowe terminy składania zeznań podatkowych

Ministerstwo Finansów informuje, że zmienia się termin złożenia zeznań podatkowych PIT dla rozliczenia za rok 2019 - można to zrobić od 15 lutego do 30 kwietnia 2020 r. Zmienił się również termin składania PIT-28 za 2019 rok - można go złożyć tylko w okresie 17 dni - od 15 lutego do 2 marca 2020 r. PIT 2021- terminy składania zeznań, deklaracji i informacji podatkowych za 2020 rok [Aktualizacja].

Korekta e-PITa rozliczonego automatycznie

Jeżeli nie zaglądałeś do swojego rocznego zeznania podatkowego (PIT-37 lub PIT-38) przygotowanego na portalu podatki gov.pl, to 30 kwietnia w ramach usługi "Twój e-PIT" zostałeś rozliczony automatycznie. Warto wiedzieć, że automatycznie złożonego PIT-a można skorygować. Jeżeli np. zapomniałeś skorzystać z ulgi, czy odliczenia, to zdecydowanie trzeba dokonać korekty. Jak to zrobić?

16 mln PIT-ów za 2018 rok złożono przez Internet

Ministerstwo Finansów poinformowało, że wg wstępnych danych około 16 mln rocznych deklaracji podatkowych PIT za 2018 r. zostało złożonych przez internet. To nowy rekord elektronicznych PIT-ów.

Roczne zeznanie podatkowe PIT tylko do 30 kwietnia

30 kwietnia 2019 r. jest ostatnim dniem na złożenie rocznego zeznania podatkowego PIT i zapłacenie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2018 r. Dzięki usłudze Twój e-PIT - uruchomionej przez resort finansów - podatnicy, którzy tego nie zrobią w terminie, mogą spać spokojnie; fiskus rozliczy ich automatycznie.

Sprawdź swój PIT-37 lub PIT-38 w usłudze Twój e-PIT

Z końcem kwietnia upływa termin na rozliczenie się z podatku za 2018 r. Warto sprawdzić swój PIT-37 lub PIT-38 w usłudze Twój e-PIT. Nawet jeżeli zeznanie wypełniła fiskus, warto do niego zajrzeć, choćby po to, żeby upewnić się, jaka jest kwota do ewentualnej dopłaty.

Mija termin na składanie rocznych deklaracji PIT za 2018 r.

Ministerstwo Finansów przypomina, że zostały już tylko dwa tygodnie, aby w usłudze Twój e-PIT zaakceptować albo odrzucić PIT za 2018 r. Jeśli do 30 kwietnia podatnik tego nie zrobi oraz nie rozliczy się w inny sposób, to przygotowany dla niego e-PIT zostanie uznany za złożony.

Rozliczenie PIT-38 w usłudze Twój e-PIT

Od tego roku rozliczenie niektórych rocznych deklaracji PIT jest dużo prostsze, Ministerstwo Finansów uruchomiło bowiem usługę Twój e-PIT. Za pośrednictwem tej nowej usług oprócz PIT-37 i PIT-36 można rozliczyć także PIT-38 za ubiegły rok podatkowy. Jak zrobić to prawidłowo?

Dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych - rozliczenie PIT

Dochód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, udziałów, akcji i z realizacji praw z nich wynikających podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym. Za dochód przyjmuje się różnicę pomiędzy sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia powyższych aktywów a kosztami ich nabycia.

Rozlicz PIT w galerii handlowej - sobota 16 marca

W sobotę 16 marca 2019 r. w 75 galeriach handlowych w całym kraju w godzinach od 12 do 20 pracownicy urzędów skarbowych będą pomagać podatnikom wypełnić i wysłać roczne zeznania podatkowe PIT. Dla podatników rozliczających się na PIT-37 i PIT-38, rozliczenie odbędzie się w usłudze Twój e-PIT.

Usługa Twój e-PIT – nowość w tegorocznych rozliczeniach PIT

Na złożenie PIT-11 pracodawcy mieli czas do końca stycznia. Ministerstwo Finansów już 1 lutego potwierdziło, że większość płatników zdążyła na czas, przekazując blisko 22,8 mln dokumentów. Na ich podstawie Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała 23 mln deklaracji PIT-37 i 250 tys. PIT-38, dostępnych w usłudze Twój e-PIT. Co warto wiedzieć o nowym systemie składania rocznych zeznań PIT?

Jak skorzystać z usługi Twój e-PIT przez Profil Zaufany

Od 15 lutego podatnicy rozliczający się na PIT-37 i PIT-38 mogą sprawdzić swoje zeznania podatkowe przygotowane przez fiskusa w usłudze Twój e-PIT. Pomocny będzie w tym Profil Zaufany.

Usługa Twój e-PIT pozawala na łatwe i szybie skorygowanie zeznania podatkowego

Od piątku 15 lutego za pomocą usługi Twój e-PIT zostaną podatnikom udostępnione zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38 . Dzięki nowej usłudze podatnik może w łatwy i szybki sposób skorygować zeznanie podatkowe nawet po 1 maja.

Płatnicy zdążyli - PIT-11 i inne informacje PIT złożono w terminie

Na złożenie informacji PIT-11 do urzędu skarbowego płatnicy mieli w tym roku czas do końca stycznia. Minister finansów Teresa Czerwińska poinformowała 1 lutego 2019 r., że zdecydowana większość płatników zdążyła, co pozwoli administracji skarbowej przygotować od 15 lutego 2019 r. podatnikom roczne zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38 za 2018 rok w ramach nowej usługi "Twój e-PIT".

Nie przychodźcie z PIT-ami do urzędów skarbowych! Twój e-PIT 2019

Nie przychodźcie z PIT-ami do urzędów skarbowych - zaapelowała 25 stycznia 2019 r. minister finansów Teresa Czerwińska. Wyjaśniła, że w tym roku PIT-y (PIT-37 i PIT-38) z dochodami uzyskanymi w 2018 r. za podatników rozliczy administracja skarbowa. W 2020 r. z usługi Twój e-PIT będą mogli skorzystać kolejni podatnicy, którzy rozliczają się na formularzach PIT-36, PIT-36L i PIT-28.

Twój e-PIT od 15 lutego 2019 r. - dla rozliczających się na PIT-37 i PIT-38

Ministerstwo Finansów poinformowało, że rusza usługa Twój e-PIT. Podatnik, już od 15 lutego 2019 r., będzie mógł sprawdzić na Portalu Podatkowym przygotowany przez administrację skarbową PIT-37 i PIT-38.

5 ważnych zmian w podatkach dochodowych w 2019 r.

Jedyną pewną rzeczą w podatkach jest zmiana - doskonale wie o tym każdy, kto zajmuje się podatkami lub rachunkowością. Nowelizacje i projekty nowych ustaw nie ominą nas również w nadchodzącym 2019 roku - ustawodawca już zapowiedział szereg zmian w podatkach dochodowych, do których po prostu trzeba się dostosować.

Zmiany w rozliczaniu przychodów z obrotu kryptowalutami od 2019 r.

Rząd planuje nowelizację przepisów ustawy o podatkach dochodowych. Jedną z proponowanych zmian jest inny sposób rozliczania przychodów z obrotu kryptowalutami. Zgodnie z projektem w tej sprawie, nowe przepisy będą mieć zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2019 r.

W 2019 r. deklaracje PIT-37 i PIT-38 przygotuje Krajowa Administracja Skarbowa

Krajowa Administracja Skarbowa w 2019 r. będzie wypełniać za podatnika roczne deklaracje podatkowe bez konieczności składania jakiegokolwiek wniosku w tej sprawie. Na początek KAS sporządzi deklaracje PIT-37 i PIT-38 za rok podatkowy 2018. Zeznania te będą udostępnione podatnikom od 15 lutego do 30 kwietnia 2019 r. w wersji elektronicznej w aplikacji dostępnej na Portalu Podatkowym.

Uproszczenia w rozliczeniach rocznych PIT od 2019 r.

W Sejmie trwają prace nad projektem dotyczącym uproszczeń w rozliczeniach rocznych PIT. Nowe regulacje nakładają na fiskusa obowiązek wypełniania deklaracji PIT za podatników. Proponowane rozwiązanie będzie miało zastosowanie już do rozliczeń za 2018 r. (składanych w 2019 r.), w przypadku osób wypełniających deklaracje PIT-37 i PIT-38.

Fiskus wypełni PIT-37 i PIT-38 za podatnika – już od 2019 r.

Krajowa Administracja Skarbowa przygotuje roczne zeznania podatkowe PIT, bez konieczności składania jakiegokolwiek wniosku przez podatnika. Na początek KAS sporządzi deklaracje PIT-37 i PIT-38 za rok podatkowy 2018. Zeznania te będą udostępnione podatnikom od 15 lutego do 30 kwietnia 2019 r. w wersji elektronicznej w aplikacji dostępnej na Portalu Podatkowym.

30 kwietnia mija termin złożenia zeznań podatkowych PIT

Do końca kwietnia podatnicy powinni złożyć deklaracje podatkowe za rok 2017. Kto przekroczy ten termin, może być narażony na karę za wykroczenie skarbowe. Jak wybrać odpowiedni rodzaj dokumentu i czym się kierować przy wyborze?

Wstępnie wypełnione zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38 za 2017 rok

Od 15 marca 2018 r. Ministerstwo Finansów udostępni na Portalu Podatkowym usługę wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego za 2017 rok. Usługa ta będzie dotyczyć zeznania PIT-37 (sporządzanego na podstawie informacji od płatników: PIT-11, PIT-8C, PIT-R oraz informacji od organów rentowych: PIT-40A/11A) oraz zeznania PIT-38 rozliczającego przychody z kapitałów pieniężnych (sporządzanego na podstawie informacji PIT-8C). Jeśli podatnik otrzymał przychody, które nie zostały ujęte w udostępnionym PFR to powinien je dopisać. Można także wpisać ulgi i odliczenia.

Obowiązek zapłaty podatku przy zakładaniu spółki kapitałowej

Od 1 stycznia 2017 r., w wyniku zmian przepisów podatkowych, założenie spółki kapitałowej lub przystąpienie do takiej spółki może wiązać się z koniecznością zapłaty wysokiego podatku dochodowego. I to zanim spółka przyniesie jakikolwiek zysk.

Plan motywacyjny dla pracowników uzasadniony biznesowo i podatkowo

Odpowiednio skonstruowany plan motywacyjny może być również korzystny z podatkowego punktu widzenia – zarówno dla pracodawcy, jak i dla pracowników. W ramach polityki płacowej firm można zauważyć trend, w którym już nie tylko pracownicy sprzedaży czy też najwyższe kierownictwo, otrzymywali część wynagrodzenia zmiennego, którego wysokość związana jest z szeroko rozumianą kondycją finansową firmy. Ustalenie takiej zmiennej części wynagrodzenia jest korzystne dla obu stron.

IFK poleca: Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe od marca 2016 r.

W marcu 2016 r. udostępnione zostanie wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe PIT-37 i PIT-38 za 2015 r.

Rozlicz "podatek giełdowy" na PIT-38

Koniec roku kalendarzowego jest jednoznaczny z końcem roku podatkowego. To właśnie wtedy większość osób zaczyna myśleć o rocznym rozliczeniu się z urzędem skarbowym. Taki obowiązek dotyczy także inwestorów, którzy muszą złożyć deklarację PIT-38 o osiągniętych dochodach lub poniesionych stratach w związku z inwestycją oraz opłacić podatek giełdowy.

Jak opodatkować zbycie na raty udziałów w spółce z o.o.

Sprzedałem na raty w 2009 r. udziały w spółce z o.o.. Pierwsza płatność miała miejsce w 2009 r. druga – zgodnie z umową – będzie miała miejsce w listopadzie 2010 r. Jak rozliczyć podatek w PIT-38 za 2009 r.?

PIT-38 - zasady wypełniania i składania

Dochody lub straty uzyskane z odpłatnego zbycia papierów wartościowych (akcji, obligacji) lub pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających uzyskane w zeszłym roku trzeba wykazać w zeznaniu PIT-38.

Przykład rozliczenia na PIT-38 dochodów ze sprzedaży akcji

PIT-38 przeznaczony jest nie tylko do wykazania dochodów lub strat z gry na giełdzie. Muszą go wypełnić i złożyć również osoby, które w rozliczanym roku podatkowym: - sprzedały udziały w spółkach z o.o. i papiery wartościowe nie notowane na giełdzie lub - osiągnęły przychody z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Przykład rozliczenia na PIT-38 dochodów ze sprzedaży akcji - PIT 2009

PIT-38 przeznaczony jest nie tylko do wykazania dochodów lub strat z gry na giełdzie. Muszą go wypełnić i złożyć również osoby, które w rozliczanym roku podatkowym: - sprzedały udziały w spółkach z o.o. i papiery wartościowe nie notowane na giełdzie lub - osiągnęły przychody z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Rozliczamy dochody ze sprzedaży udziałów i akcji na PIT-38 - PIT 2009

Rozliczamy dochody ze sprzedaży udziałów i akcji na PIT-38

Tylko indywidualnie i odrębnie od innych dochodów można rozliczyć dochody ze sprzedaży papierów wartościowych poza działalnością gospodarczą uzyskane w danym roku kalendarzowym. Służy do tego PIT-38. Trzeba to zrobić do końca kwietnia następnego roku.

REKLAMA