Wstępnie wypełnione zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38 za 2017 rok
REKLAMA
REKLAMA
Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (PFR)
Po raz pierwszy Ministerstwo Finansów udostępniło podatnikom usługę wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR – Pre-Filled tax Return) PIT-37 do rozliczenia za rok 2014.
REKLAMA
Usługa wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego PFR polega na udostępnieniu podatnikom propozycji rozliczenia rocznego PIT-37 i PIT-38 za rok 2017. PFR to dodatkowa pomoc przy składaniu zeznania podatkowego, tak by było jeszcze prostsze, gdyż podatnik nie musi wypełniać sam zeznania podatkowego – robi to za niego administracja skarbowa.
Polecamy: Wybrane zmiany w PIT i CIT 2018
Usługa ta nie polega na tym, że to administracja skarbowa składa za nas zeznanie – jest to propozycja rozliczenia rocznego, z której podatnik może skorzystać lub nie. Jeśli podatnik skorzysta z usługi PFR to powinien sprawdzić poprawność danych wykazanych w udostępnionym zeznaniu oraz podpisać i wysłać deklarację. Może także uzupełnić zeznanie o ulgi – np. na dzieci, odliczenia, oraz kwotę 1% dla wskazaną przez siebie Organizację Pożytku Publicznego.
Wstępnie wypełnione zeznanie ma ograniczać do minimum nasz obowiązek związany z rozliczeniem rocznym. Pozwala nie tylko uniknąć błędów związanych z przepisywaniem danych z informacji od płatników. To także wygoda, prostota i szybkość.
Nadal dostępne pozostaje składanie zeznań podatkowych na dotychczasowych zasadach – drogą elektroniczną do systemu e-Deklaracje lub papierowo.
Polecamy: PIT 2018. Komentarz
Dla kogo jest PFR za rok 2017?
Wstępnie wypełnione zeznanie za rok 2017 [PFR] PIT-37 adresowane jest do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, które zobowiązane są do rozliczenia rocznego za na formularzu PIT-37. Usługa dostępna jest zarówno dla podatników rozliczających się indywidualnie jak i wspólnie z małżonkiem. Istnieje możliwość także rozliczenia jako rodzic samotnie wychowujący dziecko.
Natomiast Wstępnie wypełnione zeznanie [PFR] PIT-38 za rok 2017 skierowane jest do osób fizycznych, które w roku 2017 r. uzyskały przychody z kapitałów pieniężnych (np. ze sprzedaży akcji).
Jakie dane są potrzebne do pobrania i wysłania PFR?
Aby pobrać i wysłać zeznanie podatkowe należy przygotować następujące dane:
- Identyfikator podatkowy – PESEL/NIP
- Imię i nazwisko.
- Datę urodzenia.
- Kwotę przychodu za 2017 r. niezbędną do autoryzacji i pobrania PFR:
- dla [PFR] PIT-37 - sumę przychodów z posiadanych informacji PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-40A/11A,
- dla [PFR] PIT-38 - sumę przychodów z posiadanych informacji PIT-8C.
- Podpis elektroniczny niezbędny do podpisania zeznania:
- kwotę przychodu z zeznania za 2016 r., albo
- profil zaufany ePUAP, albo
- kwalifikowany podpis elektroniczny
- Adres e-mail – na który dostaniemy "kod autoryzujący" pozwalający na odszukanie zeznania w systemie i pobranie UPO.
Gdzie znaleźć PFR i co trzeba zrobić by wysłać PFR?
Aby skorzystać z PFR należy wykonać kilka kroków.
- Wejść na zakładkę Pobierz PFR PIT-37 lub Pobierz PFR PIT-38 lub skorzystać z banera znajdującego się na stronie głównej Portalu Podatkowego,
- Dokonać wyboru sposobu rozliczenia (indywidualnie lub wspólnie z małżonkiem) w przypadku PIT-37,
- Dokonać uwierzytelnienia wprowadzając dane: identyfikator podatkowy PESEL albo NIP, nazwisko, pierwsze imię, datę urodzenia, kwotę przychodu uzyskanego w 2017 r. (dla PFR PIT-37 sumę wszystkich przychodów wykazanych w PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-40A/11A, a dla PIT-38 sumę wszystkich przychodów wykazanych w PIT-8C),
UWAGA! Po przekroczeniu limitu 5 błędnych prób uwierzytelniania następuje automatyczna blokada dostępu do usługi PFR, a podatnik otrzymuje komunikat „Błąd pobrania wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR)…". W tej sytuacji można wysłać zeznanie korzystając z innych dostępnych metod – przez e-Deklaracje lub papierowo. - Po uwierzytelnieniu system podaje informacje o dokumentach źródłowych, na podstawie których przygotowano PFR,
- Po pobraniu wstępnie wypełnionego zeznania istnieje możliwość edycji wszystkich pól formularza, a także możliwość modyfikacji wszelkich danych zaprezentowanych w pobranym PFR,
- Po sprawdzeniu wszystkich danych i upewnieniu się, że deklarację uzupełniono o wszystkie niezbędne elementy (ulgi, załączniki, przekazanie 1% podatku na OPP) należy zeznanie podpisać:
- Kwalifikowanym podpisem elektronicznym, albo
- „Danymi autoryzującymi" (podpisem elektronicznym zapewniającym autentyczność deklaracji i podań opartym na danych autoryzujących), tj. poprzez wpisanie kwoty przychodu uzyskanego w 2016 r., albo
- Profilem zaufanym ePUAP,
- Należy podać adres email, na który wysłany zostanie "kod autoryzujący" niezbędny do sprawdzenia statusu wysłanego zeznania i pobrania UPO.
System weryfikuje wysłane zeznanie nadając mu określony status. Wyłącznie dla dokumentów ze statusem „200" możliwe jest pobranie UPO – Urzędowego Poświadczenia Odbioru.
Potwierdzeniem złożenia rozliczenia rocznego PIT-37, PIT-38 jest wyłącznie Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które stanowi dowód poprawnego złożenia zeznania w formie elektronicznej.
Po prawidłowym wysłaniu zeznania podatnik otrzyma informację na podany przez siebie adres e-mail, na który zostanie wysłany kod, który jest niezbędny do sprawdzenia statusu przetworzenia przesłanego zeznania.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat