| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > VAT > Czy można dostać zwrot VAT za materiały budowlane sfinansowane z zasiłku?

Czy można dostać zwrot VAT za materiały budowlane sfinansowane z zasiłku?

Na remont budynku mieszkalnego zniszczonego podczas powodzi właściciel otrzymał pomoc finansową (zasiłek celowy) z ośrodka pomocy społecznej na podstawie. Kwotę zasiłku właściciel w całości przeznaczył na zakup materiałów budowlanych służących do remontu tego budynku mieszkalnego. Czy w takim przypadku właściciel budynku może uzyskać zwrot części VAT zawartego w cenie nabytych materiałów budowlanych?

Tak uznał np. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 24 lutego 2011 r. (nr IBPBII/2/415-1252/10/HS).

Tak więc ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym nie uzależnia prawa do zwrotu od źródła finansowania poniesionych wydatków.

Organ podatkowy zauważył ponadto, że ustawa ta nie zawiera również regulacji porównywalnej np. z art. 26 ust. 13a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), który stanowi, iż wydatki na cele określone w ust. 1 podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub na podstawie ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Dlatego też, jeżeli:
- wydatek na zakup materiałów budowlanych został poniesiony przez osobę fizyczną (w tym także ze środków przyznanej pomocy społecznej) i
- jest udokumentowany fakturą VAT wystawioną na tę osobę,
to o ile są spełnione pozostałe warunki określone w przepisach ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, osoba fizyczna może ubiegać się o częściowy zwrot poniesionych nakładów.

Bez znaczenia dla uzyskania zwrotu VAT pozostaje również fakt, że osoba ubiegająca się o zwrot dysponuje kopiami faktur, gdyż ich oryginały złożyła w ośrodku pomocy społecznej.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Poła

Analityk New World Alternative Investment.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK