| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Nadchodzą terminy przejścia na podatki kwartalne - czy warto?

Nadchodzą terminy przejścia na podatki kwartalne - czy warto?

W ostatnich tygodniach lutego mijają terminy pozwalające przedsiębiorcom przejść na kwartalne rozliczanie podatków. W przypadku podatku dochodowego jest to o tyle ważne, że przejścia można dokonać tylko raz w roku – do 20 lutego. Czy warto to zrobić?

Kiedy przedsiębiorca musi dokonać zgłoszenia do CEIDG

Jeśli w trakcie roku przedsiębiorca utraci status małego podatnika, powrót do opłacania miesięcznych zaliczek następuje od następnego roku podatkowego.


Dla podatku VAT:

Przedsiębiorcy mają w ciągu roku cztery możliwości przejścia na kwartalne okresy rozliczeń podatku VAT. Ogólna zasada mówi, że przejście na VAT kwartalny jest możliwe do 25 dnia drugiego miesiąca kwartału, od którego przedsiębiorca chce rozliczać się kwartalnie. Najbliższy termin mija 25 lutego 2013 r, a kolejna za 4 miesiące.

Zmianę należy zgłosić składając formularz VAT-R (wersja 11). Na formularzu należy zaznaczyć poz. 44 punkt nr 1 i poz. 51 oraz poz. 55 zaznaczając za który kwartał złożona zostanie pierwsza deklaracja. Przejście z powrotem na miesięczne rozliczanie podatku VAT jest możliwe dopiero po upływie pełnych 4 kwartałów rozliczeniowych.

Przechowywanie paragonów (rolek kasowych) w 2013 r.


Wady i zalety rozliczeń kwartalnych


Przejście na kwartalne rozliczanie podatków jest korzystne w przypadku większości przedsiębiorców. Taki sposób rozliczeń oznacza bowiem dłuższy czas dysponowania gotówką, którą przy rozliczeniu miesięcznym należałoby wpłacić do urzędu. Ważna jest także oszczędność czasu - przedsiębiorca rzadziej dokonuje rozliczeń, rzadziej wykonuje przelewy na konta bankowe urzędów i rzadziej składa deklaracje. Nadwyżkę finansową można przeznaczyć na krótkoterminową inwestycję, np. zakup towaru lub w dowolny inny sposób.

W przypadku VAT-u zaletą jest dłuższy czas na rozliczenie podatku. Ustawa o VAT mówi, że podatek VAT można odliczyć w okresie rozliczeniowym, w którym otrzymano fakturę VAT lub w jednym z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych. Co za tym idzie, kwartalny VAT sprawia, że znacznie wydłuża się czas w którym można odliczyć VAT od otrzymanej faktury.

Kwartalne podatki mogą mieć jednak także wady. Przejście na kwartalne rozliczanie VAT-u może być niekorzystne dla przedsiębiorców, którzy wykazują nadpłaty - wówczas zwrot podatku nastąpi później, niż w przypadku rozliczenia miesięcznego.

Dla niektórych przedsiębiorców wadą kwartalnych podatków może być konieczność przelewania na rzecz urzędów sporych kwot, które trzeba być w stanie zgromadzić co kwartał. Innymi słowy, kwartalne podatki wymagają dyscypliny w zarządzaniu finansami. Ten problem można jednak rozwiązać. Wystarczy założyć oddzielny rachunek bankowy, na który przedsiębiorca regularnie przelewa kwoty na poczet podatku. Wówczas nie ma obaw, że zabraknie środków na opłacenie podatków. Oczywiście, taki rachunek może być kontem oszczędnościowym z wyższym oprocentowaniem niż podstawowy rachunek firmowy.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kompass Poland

Kompass Poland jest częścią międzynarodowego koncernu Kompass International z siedzibą we Francji, w Paryżu. Kompass International należy do tej samej grupy finansowej co firma Coface. Właścicielem grupy jest Bank Natixis.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK