| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Odliczenie VAT przy zakupie samochodu przeznaczonego na nagrodę

Odliczenie VAT przy zakupie samochodu przeznaczonego na nagrodę

Czy przy zakupie samochodu osobowego, który przeznaczony jest na nagrodę przysługuje pełne odliczenie VAT?

Zgodnie z orzeczeniem WSA w Gdańsku w wyroku z 17 kwietnia 2013 r. (sygn. akt I SA/Gd 383/13) podatnik ma pełne prawo do odliczenia VAT od zakupu samochodu osobowego przeznaczonego na nagrodę.

W przedmiotowej sprawie podatnik (wnioskodawca) wskazał, że jest producentem stolarki okiennej i drzwiowej. W poprzednim roku zorganizował dla swoich partnerów handlowych kupujących jego produkty konkurs na największą ilość zakupionych produktów. Zgodnie z regulaminem konkursu zwycięzcy w poszczególnych kategoriach produktowych otrzymali nagrodę w postaci samochodu osobowego marki Citroen C-3. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpiło w październiku 2012 r. Na dwa-cztery tygodnie przed ogłoszeniem wyników spółka kupiła samochody przeznaczone na nagrody. Między zakupem a wydaniem samochodów zwycięzcom konkursu nie były one w żaden sposób używane przez spółkę. Stały na parkingu w takim stanie, w jakim zostały odebrane z salonu. W związku z wydaniem samochodu została wystawiona faktura wewnętrzna. Sprzedaż produktów na rzecz partnerów handlowych jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Czy w takiej sytuacji podatnik jest uprawniony do odliczenia podatku naliczonego w pełnej wysokości? Według podatnika tak. Jednak organ podatkowy nie zgodził się z tym stanowiskiem. Stwierdził, że podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia 60% podatku naliczonego, nie więcej niż 6000 zł, w odniesieniu do każdego z trzech samochodów ujętych we wniosku.

WSA w Gdańsku nie przychylił się jednak do opinii organu podatkowego. Poparł w tej sprawie podatnika, argumentując swoje stanowisko w następujący sposób:

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy nowelizującej w okresie od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy do dnia 31 grudnia 2012 r. [obecnie do 31 grudnia 2013 r.], w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 ustawy zmienianej w art. 1, stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6000 zł, z zastrzeżeniem ust. 2.

Odliczenie VAT od samochodów - zmiany w 2014 r.

Pełne odliczenie VAT przy samochodach typu pick-up

Jak stanowi ust. 2 pkt 7 powyższego artykułu, przepis ust. 1 nie dotyczy przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest:

a) odprzedaż tych samochodów (pojazdów) lub

b) oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

Sprzedaż samochodu ze zwolnieniem z VAT - korekta VAT naliczonego

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Szkolenia 24 h

internetowy serwis szkoleń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »