| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Odliczenie VAT od usług przechowywania opon

Odliczenie VAT od usług przechowywania opon

Posiadamy samochody służbowe, które są wykorzystywane zarówno do działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych. W związku z tym, ponosimy wydatki związane z ich eksploatacją. Po 1 kwietnia 2014 r. otrzymaliśmy faktury zakupu za wymianę opon oraz ich przechowywanie. VAT związany z wymianą opon jest odliczany w wysokości 50%, natomiast nasze wątpliwości dotyczą przechowywania opon. Czy usługę przechowywania opon należy traktować jako usługę łącznie z wymianą opon jako koszty eksploatacyjne i odliczać VAT w wysokości 50%, czy należy potraktować przechowywanie opon jako odrębną usługę magazynowania i odliczać VAT w wysokości 100%, gdyż nie jest to usługa związana z eksploatacją samochodu?

Od usług przechowywania opon powinni Państwo odliczyć 50% VAT naliczonego.

Do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, ustawa o VAT zalicza nie tylko wydatki dotyczące eksploatacji pojazdów, ale też wydatki na:

- usługi naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz

- inne towary i usługi związane z używaniem tych pojazdów.

Przechowywanie opon należy zaliczyć do kategorii „usług związanych z używaniem pojazdów”. Jest to więc wydatek związany z pojazdem samochodowym. Tym samym, obowiązuje w tym przypadku ograniczenie odliczenia VAT naliczonego (do 50%), skoro pojazdy są używane w sposób „mieszany” (tj. biznesowo i prywatnie).

Polecamy: 500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF - PDF

Na temat rodzajów wydatków związanych z pojazdami samochodowymi wypowiedziało się Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi:


Wyjaśnienia MF

W nowych przepisach zdefiniowany został zamknięty katalog wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, z tytułu których odliczenie podatku naliczonego może podlegać ograniczeniom.

Są to następujące wydatki:

– wydatki z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia pojazdów (np. zakup samochodu czy też części służących do wytworzenia samochodu);

– wydatki z tytułu nabycia lub importu części składowych do tych pojazdów (np. zakup szyb do samochodu czy opon);

– wydatki z tytułu używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związane z tą umową (np. czynsz, raty lub inne płatności wynikające z takiej umowy);

– wydatki z tytułu nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów;

– wydatki z tytułu naprawy lub konserwacji tych pojazdów;

– wydatki z tytułu nabycia innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów (np. opłaty za parking, przejazd autostradą).

Czy od kosztów przesyłki części samochodowych należy odliczyć 50% VAT naliczonego

Przytoczone stanowisko MF wskazuje, że pojęcie wydatków związanych z eksploatacją lub używaniem pojazdów samochodowych jest rozumiane przez resort bardzo szeroko. Dlatego też należy przyjąć, że katalog wydatków związanych z pojazdami samochodowymi będzie dość obszerny. MF zalicza do nich nawet opłaty za parking i przejazd autostradą.


PODSTAWA PRAWNA:

- art. 86a ust. 2 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Miłkowski

Specjalista w zakresie public relations

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »