| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Obowiązek podatkowy w przypadku usług budowlanych

Obowiązek podatkowy w przypadku usług budowlanych

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku usług budowlanych świadczonych na rzecz osób fizycznych; jak rozliczyć zaliczkę otrzymaną na poczet usług budowlanych; kiedy powstaje obowiązek podatkowy w usługach budowlano-montażowych, jeżeli fakturę wystawiono z opóźnieniem; kiedy powstanie obowiązek podatkowy przy pracach rozbiórkowych prowadzonych etapami; a także czy dziennik budowy pomoże w ustaleniu, kiedy powstał obowiązek podatkowy w firmie budowlanej?

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy u małego podatnika rozliczającego się metodą kasową

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 28 stycznia 2014 r. pt. Zmiany w zakresie określania momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT od 1 stycznia 2014 r.:

W przypadku świadczenia usług budowlanych lub budowlano-montażowych: na rzecz innego podatnika podatku VAT, podatku od wartości dodanej czy też podatku o po­dobnym charakterze lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą wystawienia faktury.

Faktura taka powinna być wystawiona najpóźniej 30. dnia od dnia wykonania ww. usług. Jeżeli podatnik nie wystawił w tym terminie faktury lub wystawił ją z opóźnieniem, obowiązek po­datkowy powstanie z chwilą upływu terminu na jej wystawienie, tj. 30. dnia od dnia wykonania usług.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Kiedy powstanie obowiązek podatkowy przy pracach rozbiórkowych prowadzonych etapami

Dostaliśmy od innej firmy zamówienie na wykonanie prac rozbiórkowych starego budynku. Prace wyburzeniowe będą prowadzone w dwóch etapach. Każdy etap będzie odbierał inwestor. Faktura zostanie wystawiona po wykonaniu usługi. Kwota za wykonaną usługę oraz termin płatności zosta­ną określone na tej fakturze. Kiedy w takiej sytuacji powstanie u nas obowiązek podatkowy?

Od dnia 1 stycznia 2014 r. momentem powstania obowiązku podatkowego z tytułu prowadzonych przez podatnika prac polegających na rozbiórce budynku (choć ta sama zasada dotyczy też budowy i przebudowy) na rzecz innego podatnika jest chwila wystawienia faktury dokumentującej wykona­nie prac. Z pytania wynika, że wprawdzie prace będą prowadzone etapami i częściowo przyjmowane przez inwestora, ale faktura zostanie wystawiona po zakończeniu usługi. Płatność również nastąpi po wykonaniu usługi. W związku z tym, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury za wykonanie zamówionych robót. Jeśli faktura nie zostanie wystawiona albo zostanie wystawiona po ter­minie, za moment powstania obowiązku podatkowego uznać należy dzień, w którym upływa termin do wystawienia faktury, czyli w Państwa przypadku 30 dni od dnia wykonania robót rozbiórkowych.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Rödl & Partner

Doradztwo podatkowe, prawne, biznesowe, audyt, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK