| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Obowiązek podatkowy w przypadku usług budowlanych

Obowiązek podatkowy w przypadku usług budowlanych

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku usług budowlanych świadczonych na rzecz osób fizycznych; jak rozliczyć zaliczkę otrzymaną na poczet usług budowlanych; kiedy powstaje obowiązek podatkowy w usługach budowlano-montażowych, jeżeli fakturę wystawiono z opóźnieniem; kiedy powstanie obowiązek podatkowy przy pracach rozbiórkowych prowadzonych etapami; a także czy dziennik budowy pomoże w ustaleniu, kiedy powstał obowiązek podatkowy w firmie budowlanej?

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy u małego podatnika rozliczającego się metodą kasową

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 28 stycznia 2014 r. pt. Zmiany w zakresie określania momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT od 1 stycznia 2014 r.:

W przypadku świadczenia usług budowlanych lub budowlano-montażowych: na rzecz innego podatnika podatku VAT, podatku od wartości dodanej czy też podatku o po­dobnym charakterze lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą wystawienia faktury.

Faktura taka powinna być wystawiona najpóźniej 30. dnia od dnia wykonania ww. usług. Jeżeli podatnik nie wystawił w tym terminie faktury lub wystawił ją z opóźnieniem, obowiązek po­datkowy powstanie z chwilą upływu terminu na jej wystawienie, tj. 30. dnia od dnia wykonania usług.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Kiedy powstanie obowiązek podatkowy przy pracach rozbiórkowych prowadzonych etapami

Dostaliśmy od innej firmy zamówienie na wykonanie prac rozbiórkowych starego budynku. Prace wyburzeniowe będą prowadzone w dwóch etapach. Każdy etap będzie odbierał inwestor. Faktura zostanie wystawiona po wykonaniu usługi. Kwota za wykonaną usługę oraz termin płatności zosta­ną określone na tej fakturze. Kiedy w takiej sytuacji powstanie u nas obowiązek podatkowy?

Od dnia 1 stycznia 2014 r. momentem powstania obowiązku podatkowego z tytułu prowadzonych przez podatnika prac polegających na rozbiórce budynku (choć ta sama zasada dotyczy też budowy i przebudowy) na rzecz innego podatnika jest chwila wystawienia faktury dokumentującej wykona­nie prac. Z pytania wynika, że wprawdzie prace będą prowadzone etapami i częściowo przyjmowane przez inwestora, ale faktura zostanie wystawiona po zakończeniu usługi. Płatność również nastąpi po wykonaniu usługi. W związku z tym, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury za wykonanie zamówionych robót. Jeśli faktura nie zostanie wystawiona albo zostanie wystawiona po ter­minie, za moment powstania obowiązku podatkowego uznać należy dzień, w którym upływa termin do wystawienia faktury, czyli w Państwa przypadku 30 dni od dnia wykonania robót rozbiórkowych.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK