| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Obowiązek podatkowy w przypadku usług budowlanych

Obowiązek podatkowy w przypadku usług budowlanych

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku usług budowlanych świadczonych na rzecz osób fizycznych; jak rozliczyć zaliczkę otrzymaną na poczet usług budowlanych; kiedy powstaje obowiązek podatkowy w usługach budowlano-montażowych, jeżeli fakturę wystawiono z opóźnieniem; kiedy powstanie obowiązek podatkowy przy pracach rozbiórkowych prowadzonych etapami; a także czy dziennik budowy pomoże w ustaleniu, kiedy powstał obowiązek podatkowy w firmie budowlanej?

Czy dziennik budowy pomoże w ustaleniu, kiedy powstał obowiązek podatkowy w firmie budowlanej

Prowadzę firmę budowlaną. Budowałem dom dla klienta (podatnika VAT), który ten zgodnie z umową powinien przyjąć protokołem. Jednak zwleka z tym już ponad dwa tygodnie i nie chce ode mnie przy­jąć faktury. Jak mam w tej sytuacji ustalić, kiedy u mnie powstaje obowiązek podatkowy?

Protokół odbioru podpisany (bądź nie) przez klienta nie jest decydujący dla ustalenia, kiedy powstaje obowiązek podatkowy. Kluczowe znaczenie ma tutaj faktyczne zakończenie robót i faktura wystawiona, dla ich udokumentowania. Ponieważ przepisy ustawy o VAT nie przewidują, w jaki sposób udokumento­wać zakończenie robót, radzimy korzystać z dokumentacji pomocniczej. Za taką będzie można uznać np. dziennik budowy. Jeśli z zawartych w nim wpisów wynika, że wszystkie roboty zostały wykonane, po­winien Pan wystawić fakturę za usługi budowlane i uznać, że powstał w związku z tym u Pana obowiązek podatkowy. W przypadku bowiem, gdy usługa budowlana jest wykonywana na rzecz innego podatnika obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury. Jeśli faktura nie zostanie wystawiona albo zostanie wystawiona po terminie, za moment powstania obowiązku podatkowego uznać należy dzień, w którym upływa termin do wystawienia faktury, czyli w naszym przypadku 30 dni od dnia zakończenia prac budowlanych.

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 28 stycznia 2014 r. pt. Zmiany w zakresie określania momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT od 1 stycznia 2014 r.:

W przypadku świadczenia usług budowlanych lub budowlano-montażowych: na rzecz innego podatnika podatku VAT, podatku od wartości dodanej czy też podatku o po­dobnym charakterze lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą wystawienia faktury.

Faktura taka powinna być wystawiona najpóźniej 30. dnia od dnia wykonania ww. usług.

Jeżeli podatnik nie wystawił w tym terminie faktury lub wystawił ją z opóźnieniem, obowiązek podatko­wy powstanie z chwilą upływu terminu na jej wystawienie, tj. 30. dnia od dnia wykonania usług.

Prawidłowe określenie momentu wykonania usług budowlanych i budowlano-montażowych ma istotne znaczenie dla prawidłowego wystawienia faktury z tytułu świadczenia tych usług. O wykonaniu usług budowlanych lub budowlano-montażowych będzie decydować faktyczne wykonanie tych usług, nie zaś przyjęcie tych usług na podstawie protokołów zdawczo-odbiorczych. Protokół zdawczo-odbiorczy po­twierdza fakt wykonania tych usług, jednak nie przesądza o terminie i zakresie ich wykonania.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Sembox

Agencja search engine marketing

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »