| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy można odliczyć VAT z faktury RR, jeśli zapłata nastąpiła w gotówce

Czy można odliczyć VAT z faktury RR, jeśli zapłata nastąpiła w gotówce

Zakupiłem u rolnika ryczałtowego towary. Jednak zapłaty dokonałem gotówką w momencie sprzedaży i odbioru towarów. W związku z tym mam wątpliwości, czy przysługuje mi prawo do odliczenia VAT z faktury RR. Czy muszę jeszcze spełnić dodatkowe warunki, czy najistotniejszy jest sposób zapłaty?


RADA

Niestety nie może Pan obniżyć podatku należnego o VAT wynikający z faktury RR. Należność za zakupione towary została bowiem uregulowana gotówką, a nie przelewem na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego. Zryczałtowany VAT z faktury RR nabywca towarów rolnych może odliczyć jedynie wtedy, gdy opłaca te faktury przelewem. Podatek wynikający z takiej faktury stanowi dla Pana koszt uzyskania przychodów. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Z pytania Czytelnika wynika, że zakupił u rolnika ryczałtowego produkty rolne. Zapłacił za nie gotówką w dniu zakupu, który jednocześnie okazał się dniem dostawy.

Aby nabywca produktów rolnych mógł odliczyć VAT, musi spełnić kilka warunków określonych w ustawie.

Rolnik ryczałtowy, w zakresie prowadzonej działalności rolniczej, dostarczający produkty rolne jest zwolniony z obowiązku:

• wystawiania faktur,

• prowadzenia ewidencji dostaw i nabyć towarów i usług;

• składania w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowej;

• dokonania zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie VAT.

Zobowiązanym do wystawienia faktury jest nabywca produktów rolnych (art. 116 ust. 1 ustawy o VAT).

Nabywca musi być zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. Nabywając produkty rolne od rolnika ryczałtowego, wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą nabycie tych produktów. Oryginał faktury jest przekazywany dostawcy.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu dostawy produktów rolnych dla podatnika VAT, który rozlicza ten podatek, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych tym podatkiem. Kwota zryczałtowanego zwrotu podatku jest wypłacana rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę produktów rolnych. Stawka zryczałtowanego zwrotu podatku wynosi 6% kwoty należnej z tytułu dostawy produktów rolnych pomniejszonej o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku.

Zryczałtowany zwrot podatku zwiększa u nabywcy produktów rolnych kwotę podatku naliczonego. Podatek naliczony podlega rozliczeniu w deklaracji za miesiąc, w którym dokonano zapłaty. Podatnik musi jednak spełnić dodatkowo trzy warunki:

1) nabycie produktów rolnych jest związane z dostawą opodatkowaną;

2) zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego nie później niż 14. dnia, licząc od dnia zakupu, z wyjątkiem przypadku, gdy rolnik zawarł umowę z podmiotem nabywającym produkty rolne określającą dłuższy termin płatności;

3) w dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty należności za produkty rolne zostaną podane numer i data wystawienia faktury potwierdzającej nabycie tych produktów albo na fakturze potwierdzającej zakup produktów rolnych podano dane identyfikacyjne dokumentu stwierdzającego dokonanie zapłaty (art. 116 ust. 6 ustawy o VAT).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »