| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Podatek naliczony w deklaracjach VAT składanych w 2013 roku

Podatek naliczony w deklaracjach VAT składanych w 2013 roku

Faktem jest, że większość podatników nawet nie zauważyło „reformy fakturowej” obowiązującej od dnia 1 stycznia 2013 r. i w dalszym ciągu wystawia faktury VAT z tytułu czynności, które wykonano już po tej dacie.

Było to zresztą do przewidzenia, bo przepisy na ten temat opublikowano tuż przed świętami (formalnie podpisano je w dniu 11 i 20 grudnia 2012 r.) a niektóre nawet w Sylwestra 2012 r.

Kto w ciągu kilku dni jest w stanie podjąć wszystkie istotne decyzje, aby stworzyć nowy model fakturowania? Oczywiście nikt, zresztą wielkość wprowadzonych zmian zyskała wśród słuchaczy wykładów prowadzonych przez Instytut ocenę „bez sensu” – chyba zresztą zupełnie zasadnie.

Po co np. znaną od prawie dwudziestu lat „fakturę VAT” nazywać w przepisach już tylko „fakturą”? Komu to przeszkadzało?

Nowe „faktury” już nie noszą tej nazwy, ale podatnicy ponoć – jak twierdzą ministerialni oficjele – mogą dalej używać tego pojęcia.

Dziś ci ostatni już tylko zajmują się bagatelizowaniem problemu, zgodnie zresztą ze znaną reakcją liberałów na to co popsują – „przecież nic się nie stało”.

Faktura VAT 2013

Wystawianie faktur VAT od 2013 roku – zapoznaj się z nowymi zasadami

Powstaje jednak realny problem, czy faktura wystawiona w sposób sprzeczny ze zmienionym rozporządzeniem fakturowym Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. daje prawo do odliczenia?

Nie sądzę, aby najistotniejszym problemem była nazwa tego dokumentu; choć nie powinien nazywać się on „fakturą VAT” – to wynika wprost z przepisów prawa.

Podstawowe znaczenie ma tu treść nowego § 20 a tego rozporządzenia. Każdy podatnik ma obowiązek „określić sposób zapewnienia autentyczności pochodzenia oraz integralności treści” tego dokumentu.

Faktura VAT i fakturowanie w 2013 roku - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Inaczej mówiąc, aby jakikolwiek dokument był „fakturą” w rozumieniu przepisów tego rozporządzenia, musi być zgodny z treścią § 20a. Faktury VAT wystawione do dnia 31 grudnia 2012 r., zwłaszcza w formie papierowej, nie musiały spełniać i nie spełniały tych wymogów.

Zresztą wszystkie wystawione po dniu 1 stycznia 2013 r. „faktury VAT” nie uwzględniają sposobu zapewnienia tych cech, bowiem… prawie żaden podatnik jeszcze ich nie określił.

Niepotrzebna nam rewolucja fakturowa – wywiad z profesorem Witoldem Modzelewskim

Dlatego też dokument, który nie spełni tych wymogów, może nie zostać uznany za „fakturę” w rozumieniu § 4 tego rozporządzenia, co ma oczywisty wpływ na prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Prof. dr hab.Witold Modzelewski

Prezes Zarządu

Instytut Studiów Podatkowych

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Zmiany w VAT w 2016 r.

Eksperci portalu infor.pl

Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »