| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Odliczanie VAT przy WNT po 1 kwietnia 2013 r.

Odliczanie VAT przy WNT po 1 kwietnia 2013 r.

Od 1 kwietnia 2013 r. zmienione zostaną zasady odliczania lub zwrotu VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Zgodnie z nowym, obowiązującym od dnia 1 kwietnia 2013 r., art. 88 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, nie stanowi podstawy do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego kwota podatku naliczonego z tytułu WNT, w przypadku opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 25 ust. 2, na terytorium kraju z powodu podania numeru VAT UE, w sytuacji gdy towary w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu znajdują się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Kiedy otrzymane faktury nie dają prawa do odliczenia VAT

Przepis ten obejmuje tylko sytuacje, w których podatnik, dokonując nabycia wewnątrzwspólnotowego za wynagrodzeniem na terytorium kraju, podał na potrzeby tej transakcji numer VAT UE. Zgodnie z art. 25 tej ustawy, w takiej sytuacji niezależnie od tego, gdzie zostanie zakończona wysyłka, nabycie wawnątrzwspólnotowe będzie miało miejsce (a zatem powinno być też opodatkowane) na terytorium kraju.

VAT 2013 - najważniejsze zmiany

Jeżeli nabywany wewnątrzwspólnotowo i wysłany towar (wcześniej czy później) znajdzie się na terytorium kraju - przepis ten nie znajdzie zastosowania i podatnik, niezależnie od daty dokonania tego nabycia, będzie miał prawo do odliczenia.


Inaczej będzie natomiast w przypadku, gdy wysyłka towaru, pomimo podania polskiego VAT UE, zakończy się w innym kraju UE (przykładowo: WNT maszyny z Francji przez Niemcy do Polski, na potrzeby transakcji podano polski nr VAT UE; towar jednak zamiast do Polski pozostaje w Niemczech, bo np. podatnik uznał, że będzie wykorzystywał ją do prowadzenia działalności na terytorium tego kraju).

VAT 2013 – przemieszczenie towarów niebędących WNT

W takim przypadku czynność taka, jakkolwiek będzie uważana za WNT, nie będzie rodziła prawa do odliczenia.

Ustawodawca wyszedł tu z założenia, że towar taki nie będzie faktycznie wykorzystywany na terytorium kraju do czynności opodatkowanych (za to będzie, odwołując się do naszego przykładu, wykorzystywany np. w Niemczech), a przez to - nie ma podstaw celowościowych do umożliwienia odliczania tego podatku na terytorium kraju.

Jarosław Szajkowski, konsultant podatkowy
Instytut Studiów Podatkowych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kisielewska

Starszy Konsultant w KDCP. Prawnik i Doradca podatkowy. Do 2015 r. senior konsultant w Ernst & Young, wcześniej zdobywała doświadczenie zawodowe w Zespole Zarządzania Wiedzą Podatkową Infosys BPO i w Departamencie VAT Ministerstwa Finansów. Jej specjalizacja obejmuje podatkowe i prawne aspekty obrotu towarowego, przede wszystkim w zakresie VAT, cła oraz regulacji dot. biokomponentów i biopaliw ciekłych. Audytor kilkudziesięciu polskich i międzynarodowych przedsiębiorstw, m.in. w zakresie spełnienia kryteriów VAT – w tym należytej staranności, wymogów celnych, AEO i wymogów dot. wytwarzania i obrotu biokomponentami i biopaliwami ciekłymi. Przeprowadziła kilkanaście szkoleń z zakresu VAT i cła. Autorka opracowań w czasopismach branżowych na temat VAT, cła i obrotu towarowego. Uczestnik międzynarodowych konferencji i szkoleń w zakresie VAT i cła. Absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Wyróżniona nagrodą Prof. Kodrębskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK