| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Odliczenie VAT z faktury zawierającej dopisek „metoda kasowa”

Odliczenie VAT z faktury zawierającej dopisek „metoda kasowa”

Otrzymałam fakturę zakupową wystawioną 1 lipca 2014 r. z dopiskiem „metoda kasowa”. Data sprzedaży na fakturze to również 1 lipca 2014 r. Mam też protokół wykonania usługi z 30 czerwca 2014 r. Gdyby nie dopisek „metoda kasowa”, VAT mogłabym odliczyć już w czerwcu. W tym jednak wypadku nie biorę pod uwagę daty wykonania usługi, bo odliczenie przypada na miesiąc płatności. Czy mam rację?

W przedstawionym przypadku prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury powstanie u Pani w miesiącu jej opłacenia. Szczegóły poniżej.

Odliczenie podatku naliczonego a "metoda kasowa"

Obecnie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (prawo do odliczenia) powstaje, co do zasady, w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy (art. 86 ust. 10 ustawy o VAT). Nie jest to jednak zasada bezwzględnie obowiązująca. Najważniejszy wyjątek od tej zasady określa art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy o VAT, który stanowi, że prawo do odliczenia powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.

A zatem w żadnym razie nie wchodziłoby w grę odliczenie podatku naliczonego z otrzymanej faktury już w ramach deklaracji VAT-7 za czerwiec 2014 r. Faktura dotarła bowiem do Pani w lipcu 2014 r. (skoro została wystawiona 1 lipca), a więc prawo do odliczenia podatku naliczonego z tej faktury mogło powstać najwcześniej w lipcu 2014 r.

Zaznaczenia wymaga, że od 1 stycznia 2014 r. nie ma szczególnego przepisu dotyczącego odliczania podatku naliczonego z faktur oznaczonych wyrazami „metoda kasowa”. Chodzi o faktury wystawiane przez małych podatników rozliczających VAT metodą kasową oraz faktury dokumentujące dostawy towarów lub świadczenie usług, w odniesieniu do których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT. Nie oznacza to jednak, że odliczanie podatku naliczonego z takich faktur jest możliwe przed ich opłaceniem.

Dla czynności udokumentowanych fakturami oznaczonych wyrazami „metoda kasowa” obowiązek podatkowy powstaje u sprzedawcy z dniem otrzymania całości lub części zapłaty. W konsekwencji prawo do odliczenia podatku naliczonego powstaje dopiero z chwilą uregulowania tych faktur:

• w części – wówczas prawo do odliczenia podatku naliczonego powstaje w tej części, lub

• w całości.

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Kalkulatory

Aktywne druki i formularze

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych odpowiedziach na zapytania podatników. Przykładem może być interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 9 kwietnia 2014 r. (sygn. IPPP1/443-288/14-4/EK). Organ podatkowy potwierdził w niej prawidłowość stanowiska podatnika, że:

Wnioskodawca jako nabywca usług od podwykonawcy będącego małym podatnikiem, który rozlicza się metodą kasową, może dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w całości dopiero w rozliczeniu za okres, w którym zapłaci całość wynagrodzenia na rzecz podwykonawcy. Dopiero bowiem z dniem, w którym podwykonawca otrzyma od Wnioskodawcy całość zapłaty, powstanie u podwykonawcy obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług budowlanych, a tym samym Wnioskodawca nabędzie prawo do obniżenia VAT należnego w całości o kwotę podatku naliczonego, określoną w fakturze wystawionej przez podwykonawcę.

Prawo do odliczenia powstaje, co do zasady, w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy.

Powstawanie prawa do odliczenia z faktur oznaczonych wyrazami „metoda kasowa”

Kolejność zdarzeń

Okres rozliczeniowy, w którym możemy odliczyć VAT

1. Otrzymanie faktury 2. Dokonanie zapłaty

Okres rozliczeniowy dokonania zapłaty

1. Dokonanie zapłaty 2. Otrzymanie faktury

Okres rozliczeniowy otrzymania faktury

1 lipca 2014 r. podatnik składający miesięczne deklaracje VAT-7 otrzymał fakturę dokumentującą usługę budowlaną wykonaną 30 czerwca 2014 r. Faktura została przez podatnika zapłacona 3 sierpnia 2014 r. Jeżeli jest to:

1) „zwykła” faktura (bez dopisku „metoda kasowa”) – prawo do odliczenia podatku naliczonego z tej faktury powstało w lipcu 2014 r., a więc podatnik może odliczyć podatek z tej faktury już w ramach deklaracji VAT-7 złożonej za lipiec 2014 r.,

2) faktura z dopiskiem „metoda kasowa” – prawo do odliczenia podatku naliczonego z tej faktury powstało w sierpniu 2014 r., a więc podatnik może odliczyć podatek z tej faktury dopiero w ramach deklaracji VAT-7 złożonej za sierpień 2014 r.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 21 ust. 1, art. 86 ust. 10 oraz art. 86 ust. 10a pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Tomasz Krywan, prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor licznych publikacji

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK