| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Odliczenie VAT ze zbiorczej faktury korygującej

Odliczenie VAT ze zbiorczej faktury korygującej

Z powodu błędu w systemie księgowym spółka wystawiła faktury VAT z zastosowaniem błędnej stawki podatku VAT. Tym samym spółka zamierza wystawić jedną zbiorczą fakturę korygującą do kilkuset dostaw towarów w celu skorygowania tej pomyłki. Czy w takiej sytuacji spółce przysługiwać będzie odliczenie VAT naliczonego wynikającego ze zbiorczej faktury korygującej?

Faktura korygująca może zawierać nie jedną, a wiele pozycji (tzw. zbiorcza faktura korygująca), o ile tylko spełnia wymogi dotyczące polskiej faktury korygującej VAT określone w art. 106j ust 2 ustawy o VAT. W tym też przypadku przysługiwać podatnikowi będzie odliczenie VAT naliczonego wynikającego ze zbiorczej faktury korygującej. Takie stanowisko zajął Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 31 grudnia 2015 r., sygn. IPPP3/4512-831/15-2/KP.

Sprawa rozpatrywana przez warszawki organ podatkowy dotyczyła spółki M. Sp. z o.o. (dalej: M., Wnioskodawca) z siedzibą w K., która należy do międzynarodowej grupy M. (dalej Grupa), zrzeszającej podmioty reprezentujące wiele różnych dziedzin techniki i prowadzących działalność produkcyjno-handlową w skali całego świata w pięciu sektorach produktowych, w tym biurowych i konsumenckich, bezpieczeństwie, ochronie i zabezpieczeniach, reklamie wizualnej i materiałach odblaskowych, przemyśle i transporcie, energetyce i telekomunikacji. M. działa jako dystrybutor towarów będących w ofercie M. na terytorium Polski w oparciu o umowę dystrybucyjną zobowiązującą spółkę do podejmowania działań sprzedażowo-marketingowych produktów M. w celu maksymalizacji sprzedaży.

Zasady rozliczania faktur korygujących w 2016 r.

Dostawy towarów będących w ofercie M. zapewniane są przez M. E. GmbH (dalej: M. GmbH) z siedzibą w Szwajcarii, której rola polega na centralnym zarządzaniu i koordynacji procesami zaopatrzenia, produkcji, dostawy i dystrybucji towarów wyprodukowanych przez spółki w rejonie Europy Środkowej i Wschodniej.

W związku z powyższym większość dostaw towarów będących przedmiotem obrotu przez M. jest nabywana od M. GmbH, która jest zarejestrowana dla potrzeb polskiego podatku od towarów i usług i rozlicza się z tego podatku zgodnie z polskimi zasadami.

M. GmbH dysponuje również magazynami towarów z oferty M. na terytorium Polski i sprzedaż niektórych produktów odbywa się bezpośrednio z tych magazynów na rzecz M.. W takiej sytuacji M. GmbH posługuje się polskim numerem VAT i wykazuje sprzedaż opodatkowaną na terytorium Polski a M. odlicza VAT naliczony wykazany w fakturach sprzedaży otrzymanych od M. GmbH.

Czy trzeba wystawić fakturę korygującą po udzieleniu skonta

W lipcu 2015 r. na skutek błędu w systemie księgowym M. GmbH wystawiła szereg faktur dotyczących sprzedaży na terytorium Polski bez polskiego VAT posługując się swoim szwajcarskim numerem VAT. Błąd ten został zauważony i M. GmbH skorygowała swoje zeznanie VAT i uiściła należny podatek do właściwego urzędu skarbowego. W chwili obecnej M. GmbH rozważa wystawienie faktury korygującej do dostaw zrealizowanych w lipcu 2015 r. na rzecz M. w celu skorygowania poprzedniej pomyłki. Z uwagi na dużą ilość transakcji i ograniczenia systemowe (system wymaga manualnego wprowadzenia każdej pozycji korekty) M. GmbH planuje wystawić tylko 1 dokument korygujący kilkaset dostaw dokonanych w sierpniu 2015 r. na rzecz M. GmbH. Dokument ten wraz z załącznikiem będzie spełniał wymogi dot. polskiej faktury korygującej VAT określone w art. 106j ust. 2 ustawy o VAT, tzn. będzie zawierał następujące informacje:

- oznaczenie „Faktura VAT korekta”, „Faktura korekta” lub „Korekta”,

- datę i numer kolejny faktury korygującej,

- nazwy, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy (Spółki) oraz nabywcy uwzględnione w fakturach korygowanych,

- tytuł/podstawę korekty - błędna stawka VAT,

- datę wystawienia i numer faktury korygowanej,

- kwotę zwiększenia podatku należnego (z podziałem na stawki VAT, jeżeli sprzedaż dotyczyła sprzedaży opodatkowanej różnymi stawkami),

- łączną kwotę zwiększenia należności (brutto).

Zadano pytanie: Czy M. przysługiwać będzie odliczenie VAT naliczonego wynikającego ze zbiorczej faktury korygującej wystawionej przez M. GmbH w oparciu o art. 86 ust. 1 ustawy o VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy:

M. będzie mieć prawo do odliczenia VAT naliczonego z faktury korygującej wystawionej przez M. GmbH.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

M. dokonuje zakupów towarów od M. GmbH w celu ich dalszej odprzedaży do klientów końcowych. W związku z tym Spółka, co do zasady ma prawo do odliczania VAT naliczonego z faktur dokumentujących zakupy towarów handlowych wystawianych przez M. GmbH.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

inFakt

inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »