| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Kasy fiskalne > Jak rozliczyć VAT przy sprzedaży internetowej na przełomie miesiąca?

Jak rozliczyć VAT przy sprzedaży internetowej na przełomie miesiąca?

Sprzedaję wysyłkowo towary za zaliczeniem pocztowym osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Sprzedaż ewidencjonuję na kasie fiskalnej. Niekiedy bank przekazuje informację o wpłacie należności z opóźnieniem. Problem powstaje, gdy towar jest sprzedany 30 albo 31-ego danego miesiąca, a bank informuje o niej 1-ego następnego miesiąca.

W tej sytuacji stosowany jest art. 19 ust. 13 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług. Przepis ten określa moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku dostawy wysyłkowej dokonywanej za zaliczeniem pocztowym.

Obowiązek podatkowy powstaje w tym przypadku z chwilą otrzymania zapłaty.

30 lipca 2011 r. (sobota) internauta towar nabył za pośrednictwem Internetu. 1 sierpnia 2011 r. przedsiębiorca otrzymał od banku informację o wpłynięciu ceny za towar w poniedziałek. Obowiązek podatkowy w podatku VAT powstał w sierpniu 2011 r.

Przy transakcjach na przełomie miesiąca może też powstać problem, w którym momencie należy transakcję zaewidencjonować na kasie fiskalnej.

Odniósł się do niego w interpretacji indywidualnej z 28 lutego 2011 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach (sygn. IBPP4/443-1917/10/EJ).

Podatnik miał wątpliwość, w jaki sposób ma postąpić, gdy zaliczka (lub cała należna kwota) wpłynęła na konto bankowe ostatniego dnia miesiąca, a informacja o otrzymanej wpłacie dociera do podatnika dopiero w dniu odebrania wyciągu bankowego, czyli w następnym miesiącu. 

Polecamy: VAT 2011

Kasy fiskalne 2011

Podatnik przyjął, że dopuszczalne jest zaewidencjonowanie przy zastosowaniu kasy rejestrującej sprzedaży w dniu, w którym otrzymał taką informację z banku. Organ podatkowy uznał to stanowisko za prawidłowe.

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach techniczne przeszkody w pozyskiwaniu informacji dotyczących dokonanych transakcji, nie mogą mieć wpływu na prawidłowe określenie zobowiązania podatkowego. Podatnik powinien tak zorganizować i prowadzić odpowiednie urządzenia ewidencyjne, aby nie doprowadzić do naruszenia obowiązku podatkowego.

Dlatego też jeżeli takie okoliczności mają miejsce na przełomie miesiąca, co mogłoby doprowadzić do sytuacji, w której wpłaty nie pokrywałyby się z miesiącem powstania obowiązku podatkowego, podatnik powinien dokonać prawidłowego rozliczenia obrotu i kwot VAT należnego z tej wpłaty do raportu okresowego miesiąca, w którym ta płatność miała miejsce (miesiąc powstania obowiązku podatkowego).

Podatnik powinien jednocześnie pomniejszyć o te wartości dane wynikające z raportu okresowego za miesiąc, w którym podatnik pozyskał informację o dokonanej wpłacie.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Piekarczyk

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »