| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Jak rozliczyć zakup i sprzedaż towarów dokonane w innym kraju UE

Jak rozliczyć zakup i sprzedaż towarów dokonane w innym kraju UE

Jak należy rozliczyć zakup i sprzedaż towarów na terenie Czech przez spółkę z o.o., gdy zakupiony towar nie jest przywożony na teren Polski. Jak powinno wyglądać opodatkowanie, udokumentowanie i księgowanie takich transakcji?

Polski podatnik otrzyma więc od czeskiego sprzedawcy fakturę z wykazanym na niej czeskim podatkiem od wartości dodanej. Podatnik będzie miał prawo do odliczenia VAT naliczonego przez czeskiego sprzedawcę tylko wówczas, gdy zarejestruje się w Czechach jako czeski podatnik VAT. Polski podatnik nie będzie miał możliwości „odzyskania” VAT naliczonego w inny sposób. W szczególności nie będzie mógł wystąpić o zwrot podatku naliczonego od zakupionego w Czechach towaru. Prawo do otrzymania zwrotu podatku naliczonego w innym niż Polska kraju UE dotyczy tylko towarów, które zostały nabyte w innym kraju, ale zostaną wykorzystane w Polsce do wykonywania czynności opodatkowanych (dających prawo do odliczenia VAT naliczonego).

W przypadku opisanym w pytaniu nabyte towary nie zostaną wykorzystane do wykonywania czynności opodatkowanych na terenie Polski (zostaną sprzedane w Czechach). Podatnik nie ma więc podstaw, aby wystąpić o zwrot podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 89 ust. 1h ustawy o VAT.

Rozliczenie sprzedaży dokonanej na terytorium Czech

Z pytania wynika, że spółka sprzedaje towar na terenie Czech. Miejscem dostawy towaru jest więc terytorium Czech (zgodnie z art. 22 miejscem dostawy towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy). Dostawa została zatem dokonana poza terytorium RP i podlega opodatkowaniu na terytorium Czech. W tym przypadku nie mamy do czynienia z wewnątrzwspólnotową dostawą towaru, ponieważ nie jest spełniony warunek przemieszczenia towarów pomiędzy krajami UE.

Możliwe warianty rozliczeń sprzedaży na terytorium Czech:

WARIANT I

Spółka sprzedaje towar czeskiemu podatnikowi VAT. W takiej sytuacji polski podatnik dokumentuje dostawę fakturą uproszczoną (dostawa poza terytorium Polski) i wykazuje ją w deklaracji VAT-7 (15) w pozycji 11 „Dostawa towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju”. Faktura powinna mieć dopisek „odwrotne obciążenie”. Sprzedaż ta podlega opodatkowaniu na terytorium Czech, więc obowiązek opodatkowania ciąży na podatniku czeskim. Rozliczy on podatek w ramach procedury odwrotnego obciążenia, w której podatnikiem jest nabywca.

Składanie deklaracji VAT-7 mimo zawieszenia działalności

Dokumentem wymaganym do transakcji jest faktura uproszczona dokumentująca sprzedaż poza terytorium kraju z dopiskiem „odwrotne obciążenie”.

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Starowicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »