REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

„Objaśnienia” Ministerstwa Finansów dotyczące VAT-u w budownictwie niczego nie wyjaśniają

„Objaśnienia” Ministerstwa Finansów dotyczące VAT-u w budownictwie niczego nie wyjaśniają
„Objaśnienia” Ministerstwa Finansów dotyczące VAT-u w budownictwie niczego nie wyjaśniają

REKLAMA

REKLAMA

Doczekaliśmy się wreszcie pierwszych „objaśnień” urzędowych dotyczących podatku od towarów i usług, które nie wiadomo po co wprowadza znowelizowana w tym roku Ordynacja podatkowa - pisze profesor Witold Modzelewski.

Zamiast choć trochę ograniczać chaos interpretacyjny panujący w tym (i nie tylko w tym) podatku, wbrew programowi wyborczemu PiS resort finansów realizuje kolejne pomysły zagranicznego biznesu doradczego.

Autopromocja

Przypomnę, że opublikowany w 2015 r. projekt nowej ustawy o VAT przewidywał zatrzymanie działającej na pełnych obrotach maszynki interpretacyjnej dotyczącej tego podatku. Dziś wypluwa ona co rok kilkanaście tysięcy nowych „poglądów”, oczywiście coraz bardziej sprzecznych i jeszcze bardziej pogmatwanych. Dzieje się tak od 2007 r. przy pełnej aprobacie „opiniotwórczych” mediów, które – przypomnę – kiedyś piętnowały resort finansów (jakoby) „zasypujący” urzędy i podatników interpretacjami urzędowymi w latach 1993-1997. Przypomnę, że w tym czasie na temat VAT-u i akcyzy wydano 23 (tak, to nie pomyłka) „listy pasterskie” a dziś dziennie wydaje się, licząc święta oraz soboty i niedziele, ponad 40 interpretacji urzędowych. Tak było za rządów Platformy, więc rozumiem dlaczego stan ten nie budził sprzeciwu „Gazety Wyborczej”. Ale tak samo dzieje się (czyli źle się dzieje) za rządów PiS-u: Panie redaktorze Piotrze Skwirowski – dlaczego Pan milczy? Zło przecież wymaga odważnego i jednoznacznego napiętnowania. Ale to tak na marginesie. 

Odwrotne obciążenie przy usługach budowlanych - objaśnienia podatkowe MF

A teraz do rzeczy: wydane przez resort finansów „objaśnienia” dotyczące odwróconego VAT-u w budownictwie do złudzenia przypominają opinie wydane przez międzynarodowy i oczywiście „renomowany” biznes doradczy. Dużo gadania i żadnej treści.

Podaje się tam jakieś banalne przykłady, których nikt z przyzwoitości nie pokazałby nawet studentom, bo są zbyt banalne: co najwyżej na kursie „podatki dla początkujących”, dla osób ze średnim wykształceniem. Dokument ten daje dość dobry obraz stanu wiedzy oraz świadomości prawnej jej autorów. Pisząc ten dokument muszą w sobie wyuczyć to, co wie każda księgowa po roku praktyki w ewidencjonowaniu VAT-u. A to przecież nie boli. Gorzej jest ze świadomością prawną. Można wręcz podejrzewać, że autorzy tego dokumentu nie rozumieją przepisów prawa, nie znają rzemiosła interpretacyjnego oraz – co szczególnie dziwne – nie znają objaśnionych przepisów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przypomnę powszechnie znaną zasadę, że interpretacja przepisów nie polega na jej powiedzeniu swoimi słowami, tylko wyjaśnieniu tego, co jest obiektywnie niejasne. Przepis jednoznaczny nie wymaga interpretacji: wystarczy go przeczytać. Intepretować należy to, co nie wynika wprost z ustawy.

Dam przykład: obowiązek podatkowy w budownictwie powstaje w obrocie między podatnikami z chwilą wystawienia faktury albo otrzymania zaliczki – art. 19a ustawy o VAT. Faktury wystawia z zasady usługodawca, który w przypadku podwykonawstwa nie jest „podatnikiem”, bo nie ciąży na nim obowiązek podatkowy. Ten ostatni ciąży na usługobiorcy. Czy więc obowiązek podatkowy usługobiorcy powstaje:

  • z dniem wystawienia faktury przez nie podatnika - podwykonawcę?
  • z dniem wykonania czynności (otrzymania zaliczki) również przez podwykonawcę?

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Te pytania zadaje sobie co dzień kilkadziesiąt tysięcy podmiotów otrzymujących faktury netto od podwykonawców. Co na to objaśnienia? Oczywiście nic. Autorzy nie zauważyli problemu za trudny.

Drugi przykład: czy jeżeli podwykonawca wykonuje część usługi wymienionej w załączniku nr 14 do ustawy na rzecz wykonawcy, którego usługa całkowicie mieści się w tym załączniku, to czy wystawia fakturę z VAT-em czy netto? Przecież przepis mówi, że usługi z tego załącznika trzeba wykazywać jako „podwykonawca”, czyli w całości lub w części, w sensie podatkowym ma znaczenie to, co świadczy wykonawca. I co na to „objaśnienia”? Jak zawsze nic.

Listę braków można wydłużyć, tylko po co? Dokument nie jest wart lektury. Ponoć zmieniła się firma doradcza, która obecnie rządzi tym podatkiem: obecne tam przez lata jakieś  „anderseny” (?) zastąpił ktoś inny, równie „renomowany” – tak twierdzą urzędnicy, którzy z oczywistych względów chcą zachować anonimowość. Jeżeli to prawda, to dokument ten jest godny tych wzorców.

Najlepiej, aby resort finansów milczał i niczego nie próbował „objaśniać”. Podatnicy przyjęli z ulgą informację, że wreszcie pogoniono szefa departamentu zajmującego się tym podatkiem, któremu również zawdzięczamy obecną katastrofę legislacyjną i interpretacyjną. Ponoć to tylko pozory: ów dżentelmen w dalszym ciągu piastuje wysokie stanowisko, a do resortu przyszedł doświadczony ekspert z zagranicznej firmy doradczej, której wszyscy podatnicy zawdzięczają konieczność wydatków na oprogramowanie dotyczące JPK-VAT. To wiele tłumaczy.

Witold Modzelewski

Profesor Uniwersytetu Warszawskiego

Instytut Studiów Podatkowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA