| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Stawki VAT > Jaka stawka VAT od karnetu na siłownię

Jaka stawka VAT od karnetu na siłownię

Przedsiębiorca planujący sprzedaż karnetów na siłownię powinien dokładnie sprawdzić kwestię opodatkowana VAT sprzedaży takich wejściówek, ponieważ stanowisko fiskusa i sądów nie jest w tym przypadku jednakowe.

W sytuacji pojawienia się niekorzystnych rozstrzygnięć, podatnicy zaczęli składać skargi do wojewódzkich sądów administracyjnych. Pierwszy wyrok w tej sprawie wydał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach 8 maja 2012 r. (sygn. III SA/Gl 1543/11) - sąd ten przychylił się do stanowiska korzystnego dla fiskusa. Jednak rację podatników uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 28 września 2012 r. (sygn. I SA/Kr 889/12). Natomiast Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 17 października 2012 r. (sygn. I SA/Łd 1049/12) ponownie uznał rację organu podatkowego.

Aktualnie, gdy sytuacji podatników nie wyjaśnia rozbieżne orzecznictwo sądów administracyjnych pierwszej instancji, bezpiecznym rozwiązaniem jest opodatkowanie karnetów wstępu na siłownię stawką 23% także wtedy, gdy klient nie jest uprawniony do skorzystania z pomocy wykwalifikowanego instruktora. Obecne niekorzystne stanowisko izb skarbowych nie przesądza, że podatnicy są na przegranej pozycji. Linia orzecznicza wojewódzkich sądów administracyjnych dopiero się kształtuje, a co więcej, w tym zakresie nie wypowiedział się jeszcze w jakimkolwiek wyroku Naczelny Sąd Administracyjny, którego stanowisko ma decydujące znaczenie.                     

 

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK